Нашите юношески национали до 19 години записаха историческа победа и се класираха на Евро 2017 в Грузия. Момчетата на селекционера Ангел Стойков победиха Босна и Херцеговина с 3:1 в решителен мач от група 5 на Елитния кръг от квалификациите.

По същото време Франция и Израел направиха 0:0, което е само за протокола.

На старта на турнира България завърши 1:1 срещу Израел, а после повалиха и домакините с 2:1. За финалният кръг на Европейското се класира само победителят от всяка група.

Българите започнаха много силно и поведоха в резултата още в 5-ата минута, когато Георги Русев (Елче, Испания) се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение на Хушич срещу Тонислав Йорданов. След попадението футболистите на Босна и Херцеговина опитаха да възстановят статуквото, но блестящият Наумов отрази ударите на Жерич и Станич.

В 27-ата минута Сулич уцели гредата. Българският тим реагира по най-добрия начин и в 29-ата минута нашите момчета удвоиха преднината си чрез Петко Христов (Славия), който прати топката в мрежата след центриране на Георги Русев – 2:0.

В 32-ата минута Светослав Ковачев замени Ивайло Найденов, който получи контузия. В добавеното време на първата част националите демонстрираха изключителна ефективност и с третия си точен удар възпитаниците на Ангел Стойков направиха резултата класически.

Калоян Кръстев (Славия) попадна в прегръдките на съотборниците си, след като преодоля цялата защита на съперника и с прецизен удар не остави шансове на босненския страж Маркович – 3:0.

Веднага след почивката босненците се хвърлиха в бесни атака вабанк, защото вече нямаха какво да губят. Това обаче отвори дупки в тяхната отбрана, от които се възползваша българите. При една контраатака в 56-ата минута Йорданов пробва Маркович, който спаси с мъка удара.

В 64-ата Демирович намали резултата – 3:1.

В крайна сметка българският тим ликува напълно заслужено. Финалният етап от Евро 2017 е в Грузия през лятото. Българите са на Европейско за първи път след 2014 г., когато набор 1995-а игра на финалите в Унгария.

България - Босна и Херцеговина 3:1
1:0 Георги Русев (4-дузпа), 2:0 Петко Христов (29), 3:0 Калоян Кръстев (45), 3:1 Демирович (64)

България: Даниел Наумов, Петър Генчев, Петко Христов, Андреа Христов, Ангел Лясков, Ивайло Найденов (32-Светослав Ковачев), Георги Янев, Асен Чандъров (57-Ивайло Климентов), Георги Русев, Тонислав Йорданов (80-Васил Добрев), Калоян Кръстев
Треньор: Ангел Стойков

Босна и Херцеговина: Маркович, Хушич, Станич, Шербеджич, Бийелич, Сулич (36-Хаджич), Зерич (79-Чавар), Мустеданагич (65-Мустафич), Демирович, Миличевич, Никич
Треньор: Тони Караджич

Главен съдия: Адам Фаркаш (Унгария), асистенти: Балаш Зерт (Унгария) и Мехди Рахмони (Франция);
Жълти картони: Даниел Наумов, Георги Русев (България); Бийелич (Босна);