България направи равен с Ейре – 1:1 в световна квалификация в мач от група 8. По този начин нашите все повече се отдалечиха от световното първенство в ЮАР догодина. Гостите поведоха в резултата чрез Ричард Дън в 24-ата минута, а Димитър Телкийски изравни пет минути по-късно. Двубоят се игра пред препълнения Национален стадион “Васил Левски”.

http://cache.daylife.com/imageserve/0brA4Pp8PCfZl/610x.jpgПрез първото полувреме гостите започнаха много по-добре и първи отправиха няколко точни удара в очертанието на вратата на Димитър Иванков. В 6-ата минута Стивън Хънт стреля с глава, но нашият страж бе на мястото си. В следващата атака и Калеб Фолан пробва рефлексите на Иванков, който отново не сгреши. След първите по-добри атаки на ирландците българите се поокопитиха и започнаха да атакуват по-често.

В 24-ата минута Ричард Дън попари препълнения стадион “Васил Левски”, след като с глава засече центриране от фаул и прати топката във вратата на Иванков. При попадението централните ни бранители Томашич и Илиян Стоянов сякаш забравиха за Дън, а и Бербатов бе близо до него, но не реагира. Веднага след подновяването на играта Марто Петров можеше да изравни, но от изгодна позиция пропусна.

http://cache.daylife.com/imageserve/099cbT4fUo9VA/610x.jpgВсе пак “лъвовете” стигнаха до изравнителното попадение в 29-ата минута чрез Димитър Телкийски. Гостите сгрешиха в защита, халфът ни изскочи зад гърба на Килбейн и с диагонален удар прати топката във вратата на Гивън за 1:1. В 37-ата минута Валери Божинов стреля към вратата, но в последния момент Ричард Дън изчисти в корнер пред погледа на вратаря Шей Гивън. В 41-ата минута Станислав Ангелов центрира в наказателното поле, топката отиваше на крака на Божинов, но отново защитникът Дън изпревари нашия нападател и предотврати опасността.

През второто полувреме нашите имаха игрови превес, но така и не стигнаха до победен гол. В 57-ата минута Митко Бербатов пропусна страхотен шанс, след като получи пас в наказателното поле от Стилиян Петров. Таранът ни обаче предпочете да спре топката вместо да стреля направо във вратата.

http://cache.daylife.com/imageserve/04Fe59ie8cgND/610x.jpgДве минути по-късно Мартин Петров шутира много опасно, но Шей Гивън спаси по акробатичен начин. Станимир Стоилов извърши набързо и две смени, на местата на Божинов и Мартин Петров влязоха Макриев и Благо Георгиев. По-късно на терена се появи и Велизар Димитров на мястото на Димитър Телкийски. В 73-ата минута нашите организираха много добра атака, но в последния момент Живко Миланов не успя да подаде точно в наказателното поле и провали опасността. До края на мача гостите се прибраха в груха защита, нашите натискаха и центрираха, но без никакъв успех./БЛИЦ