"Ботев" (Пловдив) победи с 2:0 Монтана при гостуването на стадион "Огоста". Срещата от 19-ия кръг на "А" група се игра на изключително тежък терен, който беше същинска кална нива.

"Канарчетата" бяха максимално затруднени от състава на Стойчо Стоев, който в предишния кръг поднесе сензацията, завършвайки 0:0 с "Левски" на "Герена". "Жълто-черните" обаче отказаха домакините за по-малко от 3 минути в началото на второто полувреме, когато голове реализираха Тодор Неделев и Мариян Огнянов. Новоизлюпеният национал откри резултата в 49-ата минута, като основна заслуга за попадението имаше Вандер Виейра. В 51-ата Огнянов удвои след гол, изработен от Иван Цветков.

На "Огоста" днес "Ботев" (Пловдив) продължи победната си серия и се изкачи на 4-ото място, на 1 точка зад третия Литекс, който има 39 в актива си. Станимир Стоилов и момчетата му не познават вкуса на поражението вече в пети пореден шампионатен мач.

Двубоят стартира равностойно. В 13-ата минута Иван Цветков претендира за дузпа, но съдията Никола Попов остана безмълвен. Тодор Неделев подаде към опитния нападател в наказателното поле на домакините, Мартин Дечев обаче направи шпагат и изби топката от краката на Цветков, който падна в желанието си да си изпроси 11-метров наказателен удар.

Натискът на "жълто-черните" се засили. В 14-ата изстрел на Борис Галчев беше отразен от бившия страж на "Ботеве" Христо Иванов, който имаше много работа днес и спаси каквото можа.

В 25-ата минута Мариян Огнянов пусна отличен извеждащ пас зад защитата на домакините към Тодор Неделев, халфът остана сам срещу Христо Иванов и стреля, но бившият вратар на "канарчетата" спаси.

До почивката с пропуски за гостите се отчетоха още Мариян Огнянов и Иван Цветков, а в началото на втората част наставникът на Монтана Стойчо Стоев замени Славчо Шоколаров с Владимир Мичев.

Още в първата си атака обаче "канарчетата" стигнаха до гол. В 49-ата минута Вандер Виейра проби по лявото крило, навлезе в наказателното поле на домакините, преодолявайки с лекота Мартин Дечев, след което пусна перфектен пас към непокрития Тодор Неделев и новоизлюпеният национал реализира с плътен удар по земя - 0:1. Това беше шесто попадение за таланта от началото на 2013 година.

Веднага след това "канарчетата" нанесоха втори удар, с който на практика решиха крайния изход на двубоя. Неделев стреля силно от 20-ина метра, Христо Иванов изби, но топката попадна в Иван Цветков, който центрира елегантно към Мариян Огнянов и той, останал непокрит в наказателното поле на Монтана, засече точно с глава - 0:2.

До края домакините пробваха поне да намалят резултата, но това не се случи, тъй като калните до уши избраници на Стоилов се отбраняваха успешно и заслужено ликуваха след последния съдийски сигнал, доставяйки радост на многобройната си агитка, която ги подкрепяше и при гостуването на "Огоста".

В 90-ата минута Луис Педро замени капитана Иван Цветков и по този начин записа официален дебют с жълто-черната фланелка.

След загубата Монтана остана на дъното в "А" група със скромния актив от 13 точки.

Мачът по минути
- ТУК

МОНТАНА - "БОТЕВ" (Пловдив) 0:2
0:1 Тодор Неделев (49), 0:2 Мариян Огнянов (51)

МОНТАНА: 1.Христо Иванов, 25.Мартин Дечев, 3.Иван Михов, 13.Милен Лахчев, 14.Антон Личков, 8.Димитър Илиев, 22.Антон Костадинов, 27.Тиаго Мирасема, 21.Фарес Брахими (72-19.Венцислав Иванов), 18.Славчо Шоколаров (46-16.Владимир Мичев), 9.Владислав Златинов (59-23.Даниел Младенов)
Резерви: 12.Веселин Цветковски, 17.Георги Пашов, 20.Мартин Ковачев, 19.Венцислав Иванов, 11.Илиян Илиев, 16.Владимир Мичев, 23.Даниел Младенов
Треньор: Стойчо Стоев

"БОТЕВ" (Пд):1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов, 5.Бобан Грънчаров, 83.Сивард Спрокел, 14.Веселин Минев, 16.Томаш Иршак, 71.Борис Галчев, 19.Тодор Неделев (67-6.Костадин Дяков), 10.Вандер Виейра (72-18.Станислав Костов), 7.Мариян Огнянов, 19.Иван Цветков (90-9.Луис Педро)
Резерви: 30.Росен Андонов, 55.Ангел Рахов, 26.Артур Енрике, 20.Марлон Перейра, 6.Костадин Дяков, 9.Луис Педро, 18.Станислав Костов
Треньор: Станимир Стоилов