ИГРАЙ ГЕЙМ БЛИЦ 1 И СПЕЧЕЛИ НАГРАДИ ОТ СТОИЧКОВ - ТУК!

България загуби с 0:2 от Литва в среща от група G на европейските квалификации в двубой, белязан от червен картон и две отменени попадения.

Така нашите увеличиха на осем мача серията си без победа (три поредни загуби) в международни срещи и претърпяха поражение от най-слабия отбор в групата, който тази вечер записа първи успех от 15 двубоя.

Това се случи в завръщането на тима ни на "Васил Левски" в София след близо две години прекъсване. За последно тук нашите победиха Северна Ирландия с 2:1 през октомври 2021 година.

Двубоят с Литва започна с натиск на българите, но съперникът създаде първото чисто голово положение. Вукинтас Сливка се озова сам срещу Иван Дюлгеров, но не успя да го преодолее.

Минути след това Кирил Десподов пропиля най-доброто положение за "лъвовете" след удар с глава.

След малко повече от четвърт час игра Фьодор Черних вкара гол за Литва, но попадението му не бе зачетено заради засада.

Малко преди да изтече половин час игра двата тима създадоха по едно опасно положение.  Гвидас Гинейтис шутира встрани от нашата врата, а малко след това стражът на Литва отрази удар на Спас Делев.

Преслав Боруков можеше да открие резултата в 37-ата минута, но ударът му с глава премина покрай вратата.

Минути преди края Андриан Краев извърши нарушения край тъчлинията и получи втори жълт картон, с което остави тима ни с човек по-малко.

В самият край на първата част Пиюс Ширвис успя да открие резултата, след като се възползва от грешка в нашата защита след корнер (1:0). Първи гол за него с екипа на Литва.

200 лв. Начален Бонус Спорт!

На полувремето треньорът на българския национален отбор направи тройна смяна. Терена напуснаха - Антов, Чочев и Боруков, а на техните места се появиха Симеон Петров, Лукас Петков и Георги Русев.

Пет минути след почивката дойде първото по-опасно положение за нашите, но ударът с глава на Спас Делев не намери целта.

Литва успя да удвои аванса си в 55-ата минута, в която авторът на първия гол Пиюс Ширвис отново се озова на точното място и с глава покачи на 2:0.

След попадението по трибуните започнаха да скандират "Оставка, Оставка!".

Съперникът имаше още една възможност за удар след час игра, но изстрелът на Черних бе блокиран. След това играта се поизнерви, а няколко играчи на България получиха жълти картони.

Четвърт час преди края Иван Дюлгеров сгреши и подаде топката в краката на литовски футболист, след което бе преодолян от Юстас Ласикас. ВАР и реферът обаче видяха засада и второ попадение за Литва в мача бе отменено.

Пет минути преди края дебют с екипа на Литва направи нападателят на Ботев (Пловдив) Фаустас Степонавичюс.

До края не се случи нищо интересно пред двете врати. Победата прати Литва на четвърто място в класирането с 6 точки, докато България е на дъното с 2 от шест мача.

Нашата група в квалификациите за Евро 2024

БЪЛГАРИЯ - ЛИТВА 0:2
0:1 Пиюс Ширвис (45'), 0:2 Пиюс Ширвис  (55')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
7'  Кошмарна грешка в нашата защита! Вукинтас Сливка се озова между централните ни защитници и опита удар, но Дюлгеров спаси.
9'  Какъв пропуск на Десподов! Спас Делев центрира към далечната греда, където Десподов стреля с глава, но над напречната греда.
17'  ОТМЕНЕН ГОЛ на Литва! Фьодор Черних излезе сам срещу Дюлгеров и го преодоля, пращайки топката във вратата. Секунди по-късно обаче реферът зачете сигнал за засада и не призна попадението.
27' Десподов опита центриране отляво, но право в ръцете на Зубас.
28' Шанс за Гвидас Гинейтис! Отправи силен удар към вратата на България, но прати топката встрани.
29'  Какъв пропуск на Спас Делев! Нападателят се измъкна, но не успя да преодолее Емилиюс Зубас на дъгата на наказателното поле.
33' Опасно центриране на Десподов, топката е продължена към далечната греда от Боруков, Кристиан Димитров опита да я върне към точката за изпълнение на дузпа, но отбраната на Литва се справи.
37'  Нов пропуск пред вратата на литовците! Преслав Боруков отклони топката с глава, но на сантиметри покрай лявата греда.
42'  ЧЕРВЕН КАРТОН за Андриан Краев! Халфът закъсня с влизане и получи второ официално предупреждение.
45'  ГОЛ за Литва! Пиюс Ширвис се възползва от свалена топка след корнер пред нашата врата и просто насочи топката в мрежата за 1:0.
​45+3' Край на първото полувреме!

46' Начало на втората част. Три смени за нашите.
50' Спас Делев засече топката с глава, но я прати над вратата.
55'  ГОЛ за Литва! Поредна грешка в нашата отбрана, Пиюс Ширвис  се озова непокрит на далечната греда и с глава вкара в близкия ъгъл.
63' Опасен удар на Черних, но защитник на България застана на пътя на топката.
75'  ОТМЕНЕН ГОЛ  за Литва! Дюлгеров сгреши фатално и подаде на литовски играч, последва пас към Юстас Ласикас и попадение. То обаче бе отменено заради засада в хода на атаката.
90+5' Край на мача.

БЪЛГАРИЯ: 23. Иван Дюлгеров – 5. Кристиан Димитров, 6. Валентин Антов ,(46'  3. Симеон Петров) 4. Илия Груев – 20. Виктор Попов, 18. Ивайло Чочев (46'  15. Лукас Петков ), 8. Андриан Краев , 16. Марин Петков (85'  19. Иван Турицов) – 11. Кирил Десподов , 17. Преслав Боруков (46'  10. Георги Русев), 9. Спас Делев (79'  7. Христо Иванов)
Резерви: 1. Даниел Наумов, 12. Димитър Митов – 2. Патрик-Габриел Галчев,13. Йоан Стоянов, 14. Алекс Петков, , 21. Мартин Минчев, 22. Илиан Илиев
Треньор: Младен Кръстаич

ЛИТВА: 1. Емилиюс Зубас – 17. Пиюс Ширвис   (85' 3. Маркас Бенета) , 20. Рокас Лекятас, 2. Линас Климавичюс, 13. Юстас Ласикас – 6. Модестас Воробьотас, 19. Едгарас Уткус – 10. Фьодор Черних (69'  11. Арвидас Новиковас), 15. Гвидас Гинейтис  (69' 8. Матиюс Ремейкис) , 14. Вукинтас Сливка (78'  23. Елигиюс Янкаускас) – 9. Гитис Паулаускас (85' 22. Фаустас Степонавичюс)
Резерви: 12. Едвинас Гертмонас, 16. Витаутас Черниаускас – , 4. Едвинас Гирдвайнис, 5. Кипрас Кажуколовас, 7. Клаудиюс Упстас, 18. Овидиюс Вербикас, 21. Даниел Романовский, ,
Треньор: Едгарас Янкаускас

Стадион: "Васил Левски"
Съдия: Гиорги Круашвили (Грузия)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

снимки:  Антон Узунов / Startphoto.bg