Ако работим целенасочено, до една година ще имаме ефективни мерки за борба с футболното хулиганство. Това каза министърът на младежта и спорта Красен Кралев. Той коментира успешно проведените във Варна първа среща на Експертна група “Почтеност“ към Европейската комисия и среща на заинтересованите държави-членки на ЕС на тема: „Съвместно обучение за създаване и развитие на Национална платформа за борба с манипулирането на спортни състезания“, организирана от ММС.
„Заедно с организации като ФИФА, УЕФА, ООН, Спортрадар, Европол и Интерпол поставихме важни въпроси за борба с корупцията в спорта. Има огромни интереси в бизнеса със залагането на спортни срещи, затова искаме да координираме усилията на всички български и международни институции, и да върнем почтеността в спорта чрез сериозни законодателни текстове в НК и превантивни мерки. Ив льо Лостек, началник на отдел "Спорт" към ЕК похвали България, че сме първата страна, която прилага новите работни методи от третия „Работен план за Спорт 2017-2020“, одобрен от Съвета на Министрите, отговорни за спорт“, добави Кралев при гостуването в БНТ.
Той подчерта, че годишно на спортни срещи се залагат 2 трилиона долара, а 140 милиарда са изпраните пари. „От 2011 г. в България има текстове в НК по темата с уреждането на спортни срещи, има трима осъдени, но според юристите текстовете трябва да се прецизират“, каза Кралев.
Спортният министър говори и за мерките, които се предприемат за борба с футболното хулиганство. „Взехме стратегически решения за борба с футболното хулиганство заедно с колегите от МВР, БФС и двете парламентарни комисии и ако ги доведем докрай, ще се справим с този проблем”, заяви министърът. Той коментира, че досега мерки са се вземали периодично, когато възникне инцидент.
„До момента основният пропуск е, че фокусът на санкциите пада върху футболния клуб, а той няма как да контролира тази част от агитките, която създава проблеми. Ние искаме да се насочи фокусът към персоналната отговорност. Изготвихме краткосрочни и дългосрочни мерки за борба с хулиганството. Вече на Националния стадион има камери с качество 4К, които приближават образа 36 пъти, ще сложим и турникети. Обединихме се, че трябва да има чисто нов закон за футболното хулиганство”, заяви министърът.
Красен Кралев акцентира върху необходимостта новият закон да изясни кой носи отговорност за охраната и пропусквателния режим на спортното събитие, защото големите клубове имат своя охрана вътре на стадионите, а по-малките разчитат на частни охранители или на полицията.
"Нужни са и промени в Наказателния кодекс. Наказанията за т.нар. хулигани се издават от съда, но процедурата е много тромава. Трябва да се даде възможност на МВР, БФС и клубовете да налагат наказания за лишаване от присъствие на стадиона. Всеки трябва да знае своите отговорности. В Англия, например, лицата със забрана да посещават спортни срещи в часа на мача се привикват в районните полицейски управления. Ще имаме срещи и с неправителствените организации, обединяващи фенове, които да предложат идеи. До края на годината с МВР и двете ресорни парламентарни комисии с упорита работа можем да финализираме новия закон", каза Кралев.