“Левски” разби с 4:0 Локомотив (София) в столичното дерби на 8-ия кръг в “А” група. Двубоят се игра на стадион “Георги Аспарухов”, а главен съдия беше Антон Генов. Два гола реализира опитният Христо Йовов, а по един добавиха Сьорд Арс и Дарко Тасевски. Всичките голове паднаха през първото полувреме, в което Локомотив изпадна в шок и игра безобразно слабо. След успеха “Левски” излезе на четвърто място с 18 точки, колкото има и третият Черноморец. Лидер е ЦСКА с 24, втори е Лудогорец с 22. Локомотив (София) остава на 10-о място с 8 точки.

Мениджърът на “Левски” Георги Иванов направи една промяна в стартовия състав в сравнение със загубата от Лудогорец с 1:2 в миналия кръг. На мястото на разочаровалия Тони Калво по дясното крило титуляр днес излезе Тодор Христов. По другото крило действаше Симеон Райков, а в атака един зад друг бяха Сьорд Арс и Дарко Тасевски. Като вътрешни полузащитници играха Владимир Гаджев и Христо Йовов, а в защита обичайните четирима – Мулдер, Милиев, Сержиньо Грийн и Орлин Старокин.

Наставникът на Локомотив Диян Петков заложи на схема с трима вътрешни халфове – Румен Горанов, Коста Янев и Калоян Караджинов. В атака сам беше Преслав Йорданов, а по крилата му помагаха Владислав Романов и Искрен Писаров.

“Железничарите” имаха първи възможност да открият резултата. Още в 3-ата минута Орлин Старокин сгреши и върна лошо към Пламен Илиев, Преслав Йорданов пресече паса и влезе отдясно в наказателното поле, минавайки покрай вратаря. Вместо обаче да стреля нападателят на Локо върна назад в полето, където Мулдер изчисти. След това положение домакините изригнаха и съсипаха съперника с четири гола и още поне толкова пропуски.

В 6-ата минута Симеон Райков проби отляво и намери Йовов в наказателното поле, той финтира Лахчев и с премерен удар прати топката във вратата за 1:0 за “Левски”. Атаките на “сините” се редяха една след друга, като много добре действаха и двете крила – Тодор Христов и Симеон Райков. Йовов обаче беше над всички и въпреки възрастта си доказа, че все още има място в титулярния състав на “Левски”. В 17-ата минута след центриране в наказателното поле на Локомотив Върбанов и Кристиян Добрев не се разбраха, нескопосано пратиха топката към собствената си врата, правейки вратаря Пейков безпомощен, а на голлинията Сьорд Арс я стигна, за да я търкулне за 2:0.

В 21-ата минута Арс пропусна чисто положение, след като от 5-6 метра не уцели вратата. Четири минути след това и Йовов не успя да реализира, като от наказателното поле Пейков изби удара му в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Владимир Гаджев нацели гредата с мощен изстрел извън наказателното поле.

В 30-ата минута “Левски” покачи на 3:0. Тодор Христов започна атаката и подаде на левия фланг към Симеон Райков, той стреля мощно в горната греда, топката се върна в Христо Йовов, който без забавяне с нов силен удар порази вратата на гостите. Само седем минути по-късно “сините” поведоха с 4:0. След центриране отляво Дарко Тасевски беше изпуснат от Танко Дяков и с глава прати топката зад Боян Пейков.

През второто полувреме “Левски” намали темпото, но продължи да държи инициативата. На полувремето Диян Петков направи две промени в състава на Локомотив (София) и извади Караджинов и Писаров, а на терена се появиха Байкал и Дафчев. Едва в 52-ата минута “червено-черните” стигнаха до положение за гол и то дойде след далечен удар на Румен Горанов, след който обаче топката срещна гредата. След 60-ата минута Георги Иванов предприе няколко промени в състава. На мястото на Йовов влезе Даниел Димов, който заигра заедно с Владимир Гаджев в центъра на терена. Сьорд Арс отстъпи мястото си на Иван Цветков, а в края Гаджев излезе за сметка на Мариян Огнянов. В 64-ата минута Преслав Йорданов остана сам срещу Пламен Илиев, но би покрай вратата, а и имаше вдигнат флаг за засада. В последните двайсетина минути домакините повече комбинираха в центъра на терена и опитваха далечни удари, при един от които Иван Цветков можеше да отбележи, но прати топката над вратата./БЛИЦ

Двубоят по минути тук

"ЛЕВСКИ" - ЛОКО (СОФИЯ) 4:0
1:0 Христо Йовов (6), 2:0 Сьорд Арс (17), 3:0 Христо Йовов (30), 4:0 Дарко Тасевски (37)