“Левски” победи Локомотив (София) с 2:0 в столичното дерби на 17-ия кръг. Това бе първи успех за “сините” в “А” група за пролетния дял на първенството, след като в първия мач паднаха от ЦСКА с 1:3. Със спечелените три точки тимът от “Герена” си върна второто място с 35 точки, на пет от лидера Литекс, който в понеделник посреща в Ловеч Берое. На трето място остава ЦСКА с 32, Локо (София) е четвърти с една точка по-малко. Гара Дембеле вкара първия гол за “сините”, а Иво Димитров от “червено-черните” си вкара автогол. Именно автоголът на бранителя бе причина треньорът на Локомотив Диян Петков да бъде изгонен на полувремето. Наставникът искаше обяснение от съдията Николай Йорданов, защо не е дал край на полувремето, след като бе изтекла едната минута добавено време.

Треньорът на “Левски” Ясен Петров бе направил три промени в стартовия състав за разлика от вечното дерби в миналия кръг. На вратата дебют със синия екип направи младият Пламен Илиев, който се представи добре и не допусна грешки в действията си. Марко Видович също бе в титулярния състав, както и Даниел Димов. Те замениха съответно Даниел Младенов и наказания Христо Йовов. Двубоят на Националния стадион “Васил Левски” не блестеше с бърза игра и много голови положения. Попаденията на “Левски” дойдоха с повечко късмет, а “червено-черните” играха еднобразно и едва стигнаха до няколко чисти положения. Личеше си липсата на голмайсторите Камбуров, Генков и Асамоа, които вече не са в тима. Контузени бяха Искрен Писаров, както и Дарко Савич и Иво Иванов, а травма в 20-ата минута получи и Милен Лахчев. Всичко това още повече усложни положението на Локомотив.

В 9-ата минута Джемал Джонсън изпълни добре пряк свободен удар, но прати топката покрай вратата. Три минути след това Гара Дембеле направи двойно подаване с Тасевски, излезе срещу вратаря Боян Пейков, но Иво Димитров в последния момент с шпагат изчисти топката от краката му.

В 17-ата минута “Левски” поведе с 1:0. Тасевски получи пас на границата на наказателното поле, опита пас към Дембеле, но Караджинов докосна топката и изведе нападателя на “сините” на стрелкова позиция. Дембеле шутира силно, Боян Пейков омекоти удара, но топката продължи към голлинията и в бавно темпо я премина, въпреки усилията на защитник да я изчисти.

В 22-ата минута Джемал Джонсън стреля отдалеч, но Пламен Илиев изби в долния ляв ъгъл на вратата. В 34-ата минута Румен Горанов би от пряк свободен удар, но лошо и прати топката в стената. В 40-ата минута след центриране в наказателното поле на “Левски” Веселин Минев изчисти и предотврати опасност, тъй като около него бяха останали трима от Локомотив. Съдията Николай Йорданов даде 1 минута добавено време на първото полувреме. Няколко секунди след изтичане на минутата “сините” получиха право да изпълнят корнер. Марко Видович центрира фалцово, Иво Димитров на първата греда с гърди посрещна топката и я вкара в собствената си врата.

След края на първата част треньорът на Локомотив Диян Петков влезе на терена и поиска обяснение от рефера за удължаването на игровото време. Арбитърът изгони наставника и през второто полувреме той изгледа двубоя от тунела на Националния стадион.

В 57-ата минута след центриране в наказателното поле на Локомотив никой не игра с топката, тя стигна до Саидходжа, но той се забави и му бе избита. В 67-ата минута влезлият секунди преди това Юсуф Идриси се отчете със сериозен пропуск. Той получи подаване на точката за изпълнение на дузпа в наказателното поле на “Левски”, изненадващо в един момент се оказа напълно сам и непокрит, но стреля покрай вратата. В 73-ата минута съдийската тройка сгреши, след като маркира несъществуваща засада на Гара Дембеле, който оставаше сам срещу Боян Пейков. В 83-ата минута голмайсторът на “сините” бе оставен непокрит на границата на малкото наказателно поле, но с глава заби топката в земята и я прати в аут. До края на двубоя Дембеле напусна, а в игра се появи Исмаил Иса./БЛИЦ