Литекс взе трите точки при гостуването на Монтана - 3:1. Двубоят от 10-ия кръг на "А" група се игра на стадион "Огоста", където над всички беше Георги Миланов. Националът вкара и трите гола за гостите от Ловеч и донесе петата победа за тима на Христо Стоичков от началото на сезона. Хеттрикът на един от най-големите таланти в българския футбол в момента - Георги Миланов, дойде след две красиви попадения от фаул и едно от дузпа.

На традиционно неудобния терен в северозападния град "оранжевите" надиграха избраниците на бившия наставник на Литекс Атанас Джамбазки, като пропуснаха да се поздравят с още по-изразителна победа.

Христо Стоичков стартира мача с известни промени в състава. Камата заложи в нападение на тандема Исмаил Иса - Герасим Заков, а по крилата действаха Армандо Ваюши и Георги Миланов. Втори пореден двубой титуляр започна и младокът Симеон Славчев, който този път замени в халфовата линия наказания капитан Небойша Йеленкович.

Напористата игра на "оранжевите" даде резултат в 15-та минута. Тогава Георги Миланов бе спънат на границата на наказателното поле. Националът изпълни прецизно пряк свободния удар, прокарвайки хитро топката покрай стената за 0:1.

В 35-ата Исмаил Иса можеше да предреши изхода на двубоя. Той бе изведен отлично от Славчев фронтално срещу вратата, но си поведе силно топката и стражът на домакините предвидливо се намеси.

Полувремето отиваше към своя край, но като че ли поуспокоени от аванса си, гостите подцениха една безобидна ситуация и допуснаха изравняване в 40-ата минута, когато Георги Пашов наказа грешка на Васил Божиков. В добавеното време на първата част Литекс създаде две отлични ситуации за нов гол. Първо вратарят Мину отрази силен шут отдалеч на Георги Миланов, а при последвалия корнер топката се озова в Иса, но и неговият удар бе спасен.

Литекс излезе решен след почивката твърдо да спечели мача. В 59-ата минута "оранжевите" поведоха с 2:1 след попадение от дузпа на Георги Миланов. Полузащитникът, който беше най-добър на терена, реализира хладнокръвно наказателния удар, отсъден за спъване на Иса. Пет минути по-късно рециталът на национала продължи. Той оформи своя хеттрик за 3:1 с виртуозно изпълнение на фаул от 30-ина метра, с което не даде никакъв шанс за реакция на Мину.

Избраниците на Стоичков не спряха да атакуват. В 70-ата минута Армандо Ваюши надбяга отбраната, но със сетни сили вратарят на домакините предотврати нов гол, а после се намеси успешно и при добавката на Галин Иванов, който влезе на смяна в 62-ата. До края на срещатата Литекс изпусна да се поздрави с още по-изразителна победа. Шанс да вкара се отвори и пред Васил Божиков, а в 88-ата минута стопроцентова възможност имаше и пред Галин Иванов, но вратарят на Монтана прояви рефлекс и спаси топовния му удар.

МОНТАНА - ЛИТЕКС 1:3
0:1 Георги Миланов (15), 1:1 Георги Пашов (40), 1:2 Георги Миланов (59-дузпа), 1:3 Георги Миланов (63)

Мачът по минути
5 - Георги Миланов получи топката в наказателното поле на домакините, ударът му е блокиран от защитник.
6 - Добра възможност за Георги Миланов да открие резултата от пряк свободен удар, националът прати топката в аут.
9 - Александър Цветков пробива през центъра, подава към Георги Миланов, който обаче се засуетява и до удар не се стига.
15 - topka.jpg ГОЛ! Литекс повежда на "Огоста" - 0:1! Георги Миланов бележи технично от пряк свободен удар, след като беше спънат от Мартин Ковачев на границата на наказателното поле. Националът изпълни хитро и прецизно фаула, прокарвайки топката покрай стената.
28 - Ваюши пробива по левия фланг и центрира към Иса, който обаче е в положение на засада.
35 - Исмаил Иса е изведен от Симеон Славчев, но си повежда силно топката и Кололо Мисенду Мину предвидливо го блокира.
40 - topka.jpg ГОЛ! Монтана изравнява - 1:1! Георги Пашов се пребори с Васил Божиков, отне му топката пред пеналта, след което реализира.
40 - Младежкият национал Пашов е продукт на Академия Литекс, а в момента защитава екипа на тима от "Огоста".
45 - В рамките на 30 секунди избраниците на Христо Стоичков създават две опасности за гол. Първо стражът на домакините отрази силен изстрел отдалеч на Георги Миланов. При последвалия корнер топката се озовава в Иса, но и неговият удар е спасен от Кололо Мисенду Мину.
45 - Край на първото полувреме.

50 - Жълт картон за Васил Божиков за фаул срещу Мирослав Антонов в средата на терена.
58 - ДУЗПА за гостите от Ловеч! Вратарят на Монтана Кололо Мисенду Мину фаулира Исмаил Иса и съдията Ахмед Ахмед сочи бялата точка
59 - topka.jpg ГОЛ! Литекс отново повежда - 1:2! Георги Миланов бележи второто си попадение в двубоя. Националът изпълни хладнокръвно дузпата.
62 - smqna.jpg Стоичков извършва първа смяна. Галин Иванов влиза на мястото на Герасим Заков.
64 - topka.jpg ГОЛ! Хеттрик на Георги Миланов - 1:3! Националът изпълни по перфектен начин пряк свободен удар от 30-ина метра, като не остави никакъв шанс за реакция на Мину.
70 - Ваюши надбяга защитата на Монтана, но със сетни сили Мину блокира удара му, после стражът на домакините се намесва и при добавката на Галин Иванов.
85 - Центриране на Александър Цветков в наказателното поле, Васил Божиков засича отблизо с глава, топката излиза в аут.
90 - Край на мача. Монтана отстъпи на Литекс с 1:3.

МОНТАНА: 12.Кололо Мисенду Мину, 2.Георги Мечечиев (58-16.Димитър Петков), 6.Мартин Сечков, 20.Мартин Ковачев, 14.Антон Личков, 8.Димитър Илие, 17.Георги Пашов, 22.Антон Костадинов, 7.Йордан Тодоров, 18.Деян Христов, 9.Мирослав Антонов
Резерви: 1.Веселин Цветковски, 10.Петър Петров, 16.Димитър Петков, 8.Виктор Дениран, 11.Владимир Мичев, 27.Атанас Чипилов, 26.Димитър Воденичаров
Треньор: Атанас Джамбазки

ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 4.Васил Божиков, 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов, 33.Николай Бодуров, 6.Симеон Славчев, 21.Александър Цветков, 10.Герасим Заков (62-77.Галин Иванов), 17.Георги Миланов (74-3.Антон Недялков), 14.Армандо Ваюши, 9.Исмаил Иса (83-7.Костадин Башов)
Резерви: 30.Евгени Александров, 3.Антон Недялков, 15.Томи Костадинов, 77.Галин Иванов, 27.Момчил Цветанов, 7.Костадин Башов, 24.Едон Хасани
Треньор: Христо Стоичков