Литекс ще зимува като есенен първенец на “А” група за първи път от 10 години. Това стана факт, след като в последен мач от есенния полусезон “оранжевите” се наложиха с 2:0 над Спортист (Своге).

Ловчанлии бяха по-добрият отбор на терена и след няколко пропуска на Христо Янев домакините логично откриха резултата в 35-ата минута. Янев бе точен при изпълнение на фаул пред наказателното поле и прати топката в десния горен ъгъл на Тодор Кючуков. До края на полувремето вратаря на гостите от Своге спаси удари на Дока и Барт и не допусна втори гол.

Литекс си гарантира спечелването на мача в 53-ата минута, когато резервата Ивелин Попов се разписа при добавката на спасен от Кючуков удар на Дока. До края на мача отново вратарят на гостите имаше повече работа, като отрази нов удар на Дока, а десет минути преди края бе прехвърлен от Ивелин Попов, но Лъчезар Младенов изби влизащата в мрежата топка.

С тази победа Литекс събра актив от 35 точки и ще зимува на върха на класирането с 4 точки преднина пред втория в таблицата ЦСКА. Новакът в елита Спорист (Своге) ще дочака пролетния полусезон в зоната на изпадащите на 14-о място с актив от 11 точки./БЛИЦ

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ МАЧА ПО МИНУТИ
1 минута - Начало на мача
1 мин - Удар на Сандриньо право в ръцете на Тодор Кючюков
5 мин - Удар на Христо Янев от фаул, но Кючуков боксира
12 мин - Неточен удар на Христо Янев от границата на наказателното поле
16 мин - Сандриньо направи извеждащ пас към Христо Янев, който финтира пазача си, но стреля над гредата
26 мин - Удар на Христо Янев от фаул преминава близо до вратата на Спортист (Своге)
30 мин - Коварно центриране на Том отдясно замалко не се озова във вратата на Кючуков
35 мин - ГОООЛ! Христо Янев се разписва от пряк свободен удар. Халфът прати топката в горния десен ъгъл на Тодор Кючуков
38 мин - Жълт картон за Стоян Тодоров от Спортист заради фаул срещу Дока
42 мин - Дока проби отляво и стреля към вратата на Спортист, но Кючуков улови
43 мин - Удар на Барт в ръцете на вратаря на Спортист
45 мин - Една минута добавено време
45+1 мин - Диагонален удар на Дока от границата на наказателното поле над вратата на гостите от Своге
45+1 мин - Край на първото полувреме

46 минута - Начало на второто полувреме. Извършена е смята в Литекс. На мястото на Вилфред Нифлор в играе е Ивелин Попов
48 мин - Жълт картон за Небойша Йеленкович за нарушение в средата на терена срещу Деян Борисов
53 мин - ГОООЛ! 2:0 за Литекс. Кючуков отрази удар на Дока, но при добавката Ивелин Попов удвои преднината на "оранжевите"
61 мин - Жълт картон на Виктор Дениран за разкарване на топката
65 мин - Втора смяна за Литекс. Георги Миланов заменя Христо Янев
69 мин - Първа смяна за Спортист. Ивайло Димитров влиза на мястото на Деян Борисов
73 мин - Опасен удар на Дока, но Кючуков се разтегна и изби в корнер
76 мин - Лъчезар Младенов предотврати трети гол на Литекс. Той изби топката пред голлинията, след като Ивелин Попов успя да прехвърли Тодор Кючуков
80 мин - Втора смяна за Спортист. Гроздан Грозданов влиза вместо Херман Пиетробон
84 мин - Трета смята в състава на Литекс. Момчил Цветанов заменя Дока
86 мин - Последна смяна и за Спортист. Кирил Георгиев ще играе вместо Тодор Симов
89 мин - Жълт картон за Александър Барт
90 мин - Три минути добавено време
90+3 мин - Край на мача. Край на есенния полусезон на "А" група. Литекс е есенен първенец.

Литекс – Спортист (Своге) 2:0
1:0 Янев (35), 2:0 Попов (53)

Литекс: 1.Голубович, 2.Барт, 5.Венков, 7.Янев (65-17.Г. Миланов), 8.Том, 10.Сандриньо, 15.Дока (84-27.Цветанов), 19.Нифлор (46-71.Попов), 22.Николов, 23.Йеленкович, 25.Кишишев
Резерви: 12.Т. Тодоров, 3.Занев, 17.Г. Миланов, 27.Цветанов, 33.Бодуров, 71.Попов, 99.Саидходжа
Треньор: Ангел Червенков

Спортист (Своге): 27.Кючуков, 5.Василев, 6.Л. Младенов, 14. Борисов (69-7.Димитров), 13.Ст. Тодоров, 33.Димов, 15.Дениран, 10.Цветков, 19.Симов (86-8.Георгиев), 25.Пиетробон (80-18.Грозданов), 9.Антонов
Резерви: 1.Ал. Стоянов, 3.Дончев, 7.Димитров, 8.Георгиев, 18.Грозданов, 20.Кр. Стоянов, 28.Върбанов
Треньор: Иван Атанасов