Литекс отвя с 4:0 Монтана в контрола, играна на Градския стадион в Сандански. Попаденията за "оранжевите" реализираха Александър Барт, Том и Момчил Цветанов, а Георги Иванов си отбеляза автогол. За шампионите това бе трети успех в контролите тази зима след тези над Брестник (5:0) и Септември (Симитли) (2:0). "Оранжевите" имат и загуба - 0:1 от Лудогорец (Разград) в 45-минутна проверка. Във вторник селекцията на Любослав Пенев ще мери сили с Вихрен.

Неприятната новина в щаба на шампионите след мача с Монтана е контузията на Небойша Йеленкович, който бе заменен принудително от Сандриньо в 16-ата минута.

"Оранжевите" надиграха съперника си и заслужено стигнаха до убедителния успех. На почивката Литекс водеше с 2:0. В рамките само на 4 минути избраниците на Любослав Пенев вкараха и двете попадения. Първо в 29-ата Христо Янев центрира отдясно в наказателното поле на Монтана, където Александър Барт засече топката с глава и я прати в мрежата. В 33-ата отново Янев центрира, а Том от движение с премерен шут се разписа за 2:0.

Нови две попадения и греда записаха на актива си "оранжевите" през втората част. Първо в 70-ата минута влезлият като резерва Момчил Цветанов центрира отляво, топката премина през няколко футболисти на двата отбора, отклони се в крака на Георги Иванов и влезе в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Христо Иванов. Така Литекс поведе с 3:0 след автогола на защитника.

Пет минути по-късно отново много активният Момчил Цветанов бе в основната на опасна ситуация пред вратата на Монтана. Халфът бе изведен от Сандриньо сам срещу вратаря на Монтана, шутира с левия крак, но топката срещна лявата греда. Веднага след това тя бе овладяна от Ангел Здравчев, който отдясно пусна към Румен Руменов, той от точката на дузпата шутира силно, но Христо Иванов спаси.

В 80-ата минута Момчил Цветанов овенча добрата си игра с попадение. При самостоятелна негова акция отляво, пусна към Папе Диуф в наказателното поле, сенегалецът му върна с пета, а Цветанов от 7-8 метра с левия крак изпрати топката в долния ляв ъгъл на Христо Иванов за крайното 4:0 за Литекс.

За шампионите днес не играха двама основни футболисти - Светльо Тодоров и Дока Мадурейра, които ще бъдат на линия за следващите проверки с Вихрен и Малеш. Лагерът на Литекс в Сандански приключва в петък. /БЛИЦ

Контролата по минути - ТУК

МОНТАНА - ЛИТЕКС 0:4
0:1 Александър Барт (29), 0:2 Том (33), 0:3 Георги Иванов (70-автогол), 0:4 Момчил Цветанов (81)
МОНТАНА:
12.Юлиан Левашки, 13.Никола Домакинов, 6.Тихомир Трифонов, 2.Георги Мечечиев, 18.Атанас Фиданин, 21.Даниел Гаджев, 8.Димитър Илиев, 16.Владимир Мичев, 20.Мирослав Иванов, 11.Атанас Чепилов, 19.Луис Едуардо
Треньор: Атанас Джамбазки

ЛИТЕКС: 31.Виничиус Баривиейра (46-30.Евгени Александров), 2.Александър Барт, 33.Николай Бодуров (60-22.Пламен Николов), 3.Петър Занев, 4.Джемал Берберович, 7.Христо Янев, 8.Том, 17.Георги Миланов, 23.Небойша Йеленкович (16-10.Сандриньо), 11.Папе Диуф, 19.Уилфред Нифлор. В 67-ата минута влизат в игра Момчил Цветанов, Ангел Здравчев, Михаил Венков, Илия Миланов, Страхил Попов, Ненем и Румен Руменов
Треньор: Любослав Пенев