Спортният директор на Монтана Михаил Мадански коментира решението на БФС да свие елита до 10 отбора, както и да въведе правилото за един играч до 21 години, който да стартира срещите.

"Първо, отборът ни влезе в "А" група, това успяхме да го постигнем, да направим една добра академия, а след това трябва да се опитаме да постигнем по-трайно присъствие във футболния елит. Това са нашите цели. Т.е. да не бъдем асансьор между А и Б група, а да се наложим в елита, започна Михаил Мадански в предаването „А група токшоу“ по Diema sport .

- Още в първия ден, в който се събрахме в Монтана, ние бяхме събрали отбора. Сега започнахме първи подготовката, като хората, които бяхме набелязали, още в първия ден от подготовката бяха с нас. Проби на играчи, които само да харчат топлата вода, при нас такива процеси няма. Имаме точна селекционна политика. Покрай евротурнирите сега чух, разбира се, Бруно Рибейро не е виновен, но кой би се съгласил селекцията му да е направена без да го питат? Да, Методи Томанов се е доказал и това, което той върши, дава резултати, но не може треньорът да допусне някой друг да му прави селекцията.

Ние в момента имаме 23 картотекирани, от които 20 са бивши национали. Асен Георгиев, Пашов, Сашо Киров са играли на европейски първенства, в юношески и младежки гарнитури. Някои много подценяват този фактор, но тези играчи, минали през националните отбори, разсъждават по друг начин, те са тук, за да наблегнат на личното си израстване. Те решиха да не бъдат генерали, а да са лейтенанти тук.

Политиката при нас е да наблягаме на българи. Ако ни попадне чужденец, ние искаме той да е преминал през националните гарнитури на съответните държави.

Мачът с Литекс ще е много специален за Феро и за мен. Аз бях в екипа на Люпко Петрович в най-успешната година на тима. Нашата цел обаче е да се представим достойно. Люпко е доста колоритна личност, интересен е като треньор, независимо, че е на 68 години. Той е като мен, доктор. Той е човек, който много малко хора знаят, че се интересува от теоретичната част на футбола, но е отворен и към новите тенденции. Смятам, че в първите два мача, които наблюдавахме, е променил някои неща в себе си, има неща, с които ни изненада.

Наслушах се на прекалено много нихилизъм, отрицание, а аз смятам, че в първите два кръга се играе приличен футбол у нас. Покрай селекцията изгледахме много първенства, никак не ни е лошо първенството.“

„Твърде е вероятно форматът на А група сега да се окаже сполучлив. Дай Боже да е така, независимо от всичко, този формат дава изключителна конкуренция в първенството. Интересът е значителен. Един от проблемите, срещу който възразявах, е броят на българските футболисти във всеки кръг, защото сега значително намалява. Светлината в тунела за националния селекционер намалява, защото сега не са 16 отбора. Ако в тези 10 отбора, има по 5 български играчи, бройката няма начин да не се отрази на националния тим.

Едно от най-добрите решения на БФС е млад играч до 21 години да започва мачовете. Повярвайте ми, това вдига много класата на младите играчи, в "Б" група сега има по 4 такива играчи. На един млад футболист, ако не му се дава шанс, няма как да се развие. Трябва да се гласува доверие на младите играчи. Това е изходът от затънтената ситуация, в която се намираме.

"Левски" тепърва ще започнат да берат плодовете на това, дали по принуда, или го правят умишлено, но ще се получи. Миналата година в дублиращата група на първо място беше Лудогорец, а на второ Берое и парадоксът е, че и двата тима плачат срещу това правило. Те нямат нито един човек от тези, да им гласуват сега доверие в "А" група. За една година в този дублиращ отбор, толкова ли няма едно момче, което сега да играе 30 минути? Ние имаме двама такива играчи – титуляри.

Има български треньори в чужбина, които по нищо не отстъпват на западнообучените треньори. В Лудогорец, така си мисля, прекалено много залитнаха по отношение на модата да се търсят португалски и испански специалисти.

Има дисбаланс сега. Ако се вярва на пресата, годишната заплата на Перпелица в Лудогорец е около 800 000 лева. Да е жив и здрав да си ги харчи, не го казвам със зла умисъл, но 800 бона е годишната заплата в целия клуб, играчи, треньори, тези, които се грижат за тревата. Това не е лошо, трябва да има такива отбори, след като има такива президенти и имат такива условия за футбол. Въпросът е колко е необходимо това за българския футбол. Но дисбалансът е налице. Ние се стремим да издирваме футболисти и да ги създаваме, затова не знам къде е по-пълно удоволствието. Не знам кое е по-добро, че имаш футболисти-милионери, или че имаш футболисти, които се стараят да дадат всичко от себе си, за да станат футболисти.“


"А" ГРУПА, ТРАНСФЕРИ И ПОДГОТОВКА - ЛЯТО 2015

"А" ГРУПА - ПРОГРАМАТА ЗА СЕЗОН 2015/2016