Младежкият национален отбор на България най-после записа победа в евроквалификационната група 6. Момчетата на Иван Колев днес победиха с класическото 3:0 Казахстан на Градския стадион в Ловеч и така спечелиха първи три точки след двете поредни поражения от Казахстан и Израел.

Две попадения за младите "лъвове" реализира капитанът Лъчезар Балтанов, а едно добави юношата на ЦСКА, а сега играч на Сливен Александър Тонев.

Преди началото на мача за втори пореден път не прозвуча химнът на България. След като бе пуснат химна на гостите от Казахстан, записът на “Мила родино” въобще не тръгна. Подобен гаф се получи и на последния мач на мъжките национали – контролата срещу Латвия. Тогава нашият химн тръгна, но след няколко секунди спря, за да бъде продължен от публика и играчи.

През първото полувреме възпитаниците на Иван Колев се представиха трагично и съвсем логично резултатът бе 0:0. Гостите дори имаха положения и можеха да поведат в резултата.

През втората част нашите понатиснаха и стигнаха до победата. В 57-ата минута Сашо Тонев вкара след груба грешка на казахстанците. В 64-ата минута капитанът на България Лъчезар Балтанов направи 2:0, а крайното 3:0 оформи отново той от пряк свободен удар в последната минута на даденото от съдията продължение.
Следващият двубой на младежите е на 9 септември (сряда) - гостуване на Швеция.БЛИЦ

Двубоят по минути
1 -
начало на мача
8 - атака на нашиите, Александър Тонев влезе в наказателното поле, но след шут топката излезе в корнер
9 - Галин Иванов стреля, но топката рикошира в тялото на бранител
12 - удар на Шафф, но вратарят ни Марио Кирев лов
15 - жълт картон за Галин Иванов за грубо нарушение в краката на съперников футболист
17 - Галин Иванов бе изведен отляво, но стреля неточно в аут
22 - жълт картон и за Филип Филипов от състава на нашите
25 - удар на Дани Кики, но топката излезе в аут
28 - центриране на Галин Иванов, но Божиков с глава праща топката в аут
30 - атака на България, пас към Александър Тонев, който обаче си поведе дълго топката в наказателното поле и тя излезе в корнер. След неговото изпълнение нищо опасно пред вратата на гостите
38 - силен шут от границата на наказателното поле на Дани Кики, но вратарят Калмиков боксира
45 - Сергей Шафф бе изведен сам срещу Кирев, но вратарят ни успя да избие
45 - 1 минута добавено време на първото полувреме
45+1 - край на първото полувреме
------------------------------------------------------------
46 - смяна в състава на България, на мястото на Галин Иванов влиза Виктор Петаков
46 - начало на второто полувреме
47 - страхотен пропуск на Дани Кики, който стреля в аут, след като вратарят на гостите Калмиков боксира топката
50 - комична ситуация в защитата на нашите, вратарят Кирев и Филип Филипов не успяха да се разберат, защитникът върна топката към стража, тя отиваше заплашително към мрежата, но Кирев бе по-бърз от връхлитащия Шафф и изби в корнер
52 - нова опасност пред вратата на България, Кенбаев стреля с глава, но Кирев спасява. Марио Кирев се хваща за кръста, но ще продължи да играе
57 - ГОООЛ за България, голмайстор Александър Тонев след груба грешка на защитата на гостите. Топката се отби в главата на играч на Казахстан, след което попадна в Тонев и той от 10-ина метра я прати във вратата
59 -
страхотен пропуск на Балтанов, който от границата на вратарското поле прати топката в аут
64 - ГОООЛ за България, голмайстор Лъчезар Балтанов с глава
74 -
удар на Мариян Огнянов, но право в ръцете на вратаря на Казахстан Калмиков
80 - хубаво центриране на Павел Виданов към Петаков, но след удара му топката излиза в аут
90 - 4 минути добавено време на двубоя
90+1 - смяна в състава на нашите, на мястото на Тонев влиза Страхил Попов
90+4 - ГООЛ за България, отново голмайстор е Лъчезар Балтанов, който вкара хубаво попадение от пряк свободен удар

България - Казахстан 3:0
1:0 Александър Тонев (57), 2:0 Лъчезар Балтанов (64), 3:0 Лъчезар Балтанов (90+4)

България: 12.Марио Кирев, 6.Павел Виданов, 15.Филип Филипов, 21.Васил Божиков, 5.Милчо Макенджиев, 7.Лъчезар Балтанов, 8.Мариян Огяннов, 3.Дани Кики, 10.Галин Иванов (46 - Виктор Петаков), 19.Александър Тонев (90+1 - Стр. Попов), 14.Иван Цачев
Резерви: 1.Денчев, 9.Апостолов, 13.Панов, 17.Петаков, 18.Попов, 20.Д. Колев, 22.Т. Колев

Казахстан: 18.Калмиков, 12.Даудов, 5.Шкот, 3.Молдусинов, 17.Абуов, 6.Семенов, 2.Коробов, 8.Шахмедов, 9.Шафф, 7.Шабалин, 11.Кенбаев
Резерви: 22.Шайхесламов, 21.Сердюков, 4.Адирбеков, 20.Досмаганбетов, 23.Шомко, 16.Абдукаримов, 15.Тарабаед

Градски стадион в Ловеч
Съдия:
Стен Келдма (Естония)
Жълти картони: Галин Иванов, Филип Филипов (Б); Абуов, Щабалин (К)

Класирането в Група 6:

1.Израел 2 1 1 0 5:4 4
2.Казахстан 4 1 1 2 3:6 4
3.Черна гора 1 1 0 0 2:0 3
4.БЪЛГАРИЯ 3 1 0 2 6:6 3
5.Швеция 0 0 0 0 0:0 0

* Победителят, както и четирите най-добри втори отбори в десетте квалификационни групи се класират за баражите. Тези 14 тима ще бъдат разпределени чрез жребий в седем двойки, които ще определят седемте финалиста на Евро 2010. Домакинът Дания се класира директно на форума.