Младежките ни национали по футбол геройски спечелиха първата си точка от новия евроквалификационен цикъл, завършвайки 0:0 като гост на Шотландия. Двубоят се игра пред 2769 зрители на стадион "Сейнт Мирън" в Пейсли, само дни след като селекцията на Михаил Мадански падна с 0:1 от Холандия в Ловеч. За шотландците това беше първи мач от квалификационна група 10, в която са още Австрия и Люксембург.

В началните минути домакините упражниха натиск, като в 3-ата Алан обстрелва неточно Пламен Илиев. В 9-ата съдията от Естония Кристо Тохвер показа първия жълт картон в срещата. Получи го Рос Пери за нарушение срещу Георги Миланов. От прекия свободен удар Александър Тонев отправи неточен удар по посока вратата на Шотландия.

В 22-ата минута защитникът ни Атанас Дреновички получи жълт картон за нарушение срещу играча на Дънди Юнайтед Скот Алан. Малко след това силен изстрел на Тонев от пряк свободен удар беше уловен от вратаря на домакините Грант Адам. В 32-ата минута отново нападателят на Лех (Познан) опита да открие резултата, но този път прати топката покрай дясната греда.http://www.scottishfa.co.uk/resources/images/uploads/StandardSize-320x240/Scotland/Players/U21Squad/scottallan320.jpg

В 40-ата минута Пламен Илиев отрази удар на Скот Алан. Mалко преди почивката Борислав Балджийски фаулира Лиам Кели, за което получи жълт картон.

В началото на второто полувреме избраниците на Михаил Мадански бяха доста по-активни от домакините. На два пъти Тонев обстрелва вратата на Шотландия, но неупешно. В 49-ата минута удар на Георги Миланов с десния крак премина покрай гредата. Последва и изстрел на Станислав Костов, но вратарят Грант Адам спаси.

В 54-ата минута Мадански предприе първа смяна. Костов отстъпи мястото си на Момчил Цветанов. В 56-ата Тонев получи жълт картон. Малко по-късно Георги Миланов обстрелва неточно вратата на Шотландия. В 61-ата селекционерът на домакините Уилям Щарк извърше две смени едновременно. В игра се появиха Грифитс и Палмър, а Родс и Армстронг напуснаха терена. В следващите минути "гайдарите" упражниха натиск, а Пламен Илиев внимаваше и успя да отрази изстрели на Русел и Грифитс. В 71-ата минута силен удар на Момчил Цветанов бе блокиран от противников състезател, застанал пред голлинията. 120 секунди по-късно Мадански пусна на терена Самир Аяс. Халфът на Банско замени Александър Тонев. В 83-ата минута пък Георги Миланов отстъпи мястото си на Томи Костадинов.

Малко преди края на двубоя Рос Пери отправи неточен удар към вратата на Пламен Илиев. Стражът на "Левски" имаше работа и в даденото от съдията 3-минутно продължение, в което успя да отрази два изстрела на играчи на домакините и нулевото равенство се запази до последния съдийски сигнал.

Във временното класиране България е на 4-ото място с 1 точка, колкото има и Шотландия. Австрия и Холандия заемат първите две позиции с по 3 т. Без спечелена точка до момента е Люксембург. Всичките ни съперници обаче са изиграли само по 1 мач. Във вторник от 18:30 часа Холандия приема аутсайдера Люксембург, който гостува в следващия мач на България - на 11 октомври.

ШОТЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:0
Scotland Under 21
ШОТЛАНДИЯ: 1.Грант АДАМ (Рейнджърс), 2.Дейвид УОТЪРСПУУН (Хибърниън), 3.Калъм БУУТ (Хибърниън), 4.Рос ПЕРИ (Рейнджърс), 5.Пол ХАНЛОН (Хибърниън), 6.Лиам КЕЛИ (Килмарнък), 7.Джонатан РУСЕЛ (Дънди Юнайтед), 8.Скот АЛАН (Дънди Юнайтед), 9.Джордан РОДС (Хъдърсфийлд, Анг), 10.Томас КАРНИ (Хъл Сити, Анг), 11.Стюарт АРМСТРОНГ (Дънди Юнайтед)
Селекционер: Уилям Щарк

БЪЛГАРИЯ: 1.Пламен ИЛИЕВ ("Левски"), 5.Георги ТЕРЗИЕВ (Черноморец Бургас), 18.Илия МИЛАНОВ (Литекс), 14.Пламен ДИМОВ (Черноморец Поморие), 4.Атанас ДРЕНОВИЧКИ (Славия), 6.Александър ЦВЕТКОВ (Литекс), 7.Георги КОСТАДИНОВ (Черноморец Поморие), 15.Георги МИЛАНОВ (Литекс) (83-8.Томи КОСТАДИНОВ (Чавдар Етрополе), 9.Борислав БАЛДЖИЙСКИ (Черноморец Бургас), 10.Александър ТОНЕВ (Лех Познан, Пол) (73-13.Самир АЯС (Банско), 19.Станислав КОСТОВ (ЦСКА) (54-17.Момчил ЦВЕТАНОВ (Литекс)
Резерви: 12.Стефано КУНЧЕВ (Славия), 3.Росен КОЛЕВ (Черно море), 20.Мартин ДЕЧЕВ (ЦСКА), 8.Томи КОСТАДИНОВ (Чавдар Етрополе), 13.Самир АЯС (Банско), 16.Георги ПАШОВ (Чавдар Етрополе), 17.Момчил ЦВЕТАНОВ (Литекс)
Селекционер: Михаил Мадански