ЦСКА и Левски днес ще премерят сили в 157-ото издание на вечното дерби в първенството. Любопитното е, че за шести път в историята мач №1 в българския футбол ще се проведе навръх Цветница. „Сините“ имат превес в срещите с „армейците“ в деня на големия християнски празник – 3:2.

Интересното е, че настоящият треньор на Левски Станимир Стоилов като играч на "червените" е поразявал вратата на „сините“ във вечното дерби, играно в деня, в който отбелязваме тържественото посрещането на Иисус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки.

Това се случва на 24 април 1994 г. Към този момент Левски, воден от Георги Василев-Гочето (по-късно и треньор на ЦСКА) си е осигурил 19-ата титла в своята история три кръга преди края на първенството. Въпреки това под валящия пролетен дъжд „сините“ печелят с 4:1, а настоящият собственик на клуба Наско Сираков бележи хеттрик.

Още в самото начало става ясно, че Левски ще доминира в дербито. Вратарят на ЦСКА Румен Ненов прави решителни спасявания след удари на Николай Тодоров-Кайзера и Сираков. В 22-ата минута „сините“ откриват резултата. Наско Сираков е точен от дузпа, за която е спънат от Марковски в наказателното поле.

В 36-ата минута Петър Александров отблизо удвоява. Ударът му не е особено силен, но мократа топка успява да мине под тялото на Ненов. През втората част Александров прави няколко пропуска, а два от тях са в рамките на една минута.

50 000 лв. Награден Фонд за efbet Лига!

Пет минути след началото на второто полувреме Наско Сираков покачва на 3:0 с техничен удар покрай вратаря на „армейците“. Пет минути преди края капитанът на „сините“ оформя своя хеттрик, когато с глава засича центриране на Емил Кременлиев.

В ответната атака ЦСКА успява да стигне до почетно попадение. Станимир Стоилов се възползва от моментно разконцентриране на защитата на Левски и технично намалява на 1:4.

24 април 1994 г.
ЦСКА – ЛЕВСКИ 1:4
0:1 Н. Сираков (22-дузпа), 0:2 П. Александров (36), 0:3 Н. Сираков (50), 0:4 Н. Сираков (85), 1:4 Стан. Стоилов (87)

ЦСКА: Р. Ненов, З. Мачев, Л. Марковски, Р. Видов, Б. Бабунски, Ив. Киров, К. Янчев (26-Л. Танев), Стан. Стоилов, Хр. Марашлиев (46-М. Зафиров), Ив. Андонов, Хр. Коилов
Треньор: Борис Гаганелов

Левски: Пл. Николов, Е. Кременлиев, Г. Гинчев, Ц. Цветанов, Ал. Марков, Г. Славчев, Д. Боримиров, Н. Сираков, П. Александров (60-Д. Ангелов), Н. Тодоров (86-Г. Иванов-Геш)

Левски – ЦСКА 0:4
0:1 Кр. Янев (21), 0:2 Ст. Божков (30-дузпа), 0:3 К. Ракаров (45), 0:4 Ив. Колев (87)