Юношеският национален отбор на България до 19 години започна с победа участието си в квалификациите за Евро 2014. Отборът на Александър Димитров се наложи с 2:1 над Словакия в Севлиево. Двубоят бе изгледан и от старши треньора на „А“ националния отбор Любослав Пенев и един от асистентите му - Давид Родригес.

Словашкият тим бе построен изключително дефанзивно, но въпреки това “лъвовете“ успяха да поведат в 20-ата минута. Комбинация с по едно докосване изведе на удобна позиция Реян Даскалов, а полузащитникът на Литекс незабавно стреля с десния крак от границата на наказателното поле за 1:0, за да отбележи и първото си попадение за тази формация на представителния ни отбор.

До края на първата част имаше само още едно положение – в 28-ата минута Радослав Цонев пробва далечен удар, но не успя да покачи на 2:0.

Втората част започна лошо за България. Александър Василев фаулира в наказателното поле Давид Иван, а Матуш Беро реализира отсъдената дузпа – 1:1 само 180 секудни след подновяването на играта. Селекционерът Александър Димитров реагира незабавно, пускайки резервата Антонио Вутов. Именно плеймейкърът на "Левски" бе близо до попадение в 61-ата минута, но елегантният му удар от 20-ина метра бе избит в корнер от Чован. Четвърт час преди края капитанът Станислав Дрянов пусна извеждащ пас за Георги Минчев, който успя да изпревари словашкия вратар и да поднесе топката на съотборника си в Литекс Кирил Десподов. Роденият през 1996 г. нападател отклони с глава в опразнената врата за 2:1.

В 81-ата минута Александър Любенов направи страхотно спасяване след разбъркване и шут почти от упор. Четири по-късно Петър Витанов изпусна за нашите, а 120 секунди преди изтичането на редовното време Пламен Гълъбов изби от голлинията след прехвърлящ изстрел на Беро.

В 90-ата минута пък удар отблизо на Десподов бе спасен с мъка от Адриан Чован, а в ответната атака нова намеса на Любенов при шут на Томаш Естенички съхрани аванса на България. Последният шанс бе за Словакия, когато след корнер Любомир Шатка стреля в аут с глава.

Следващият мач на нашите е след два дни, отново в Севливео, като в него съперник ни е Гърция. При нов успех България почти сигурно ще си осигури и преминаване в елитния квалификационен кръг, за който се класират първите два тима в крайното подреждане. Финалният двубой на „лъвовете“ е на 17 ноември срещу Албания.