Ясно е, че на футболния терен има по 11 футболисти в отбор - вратар, защитници, полузащитници и нападатели. Разбира се, световният футбол е непредсказуем и понякога се налага полеви играчи да надянат вратарските ръкавици, а се е случвало и вратари да бележат решаващи голове в края на срещите.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

За щастие това полеви играч да застане на вратата не е много често явление, но се случва.

Ето и топ 10 на полевите играчи, които по неволя са заставали на вратата по една или друга причина, но са проявявали невероятен рефлекс. Класацията е на популярния сайт за статистика Squawka.

В него намира място и Козмин Моци, който с екипа на Лудогорец прати тима в Шампионска лига с решителните си намеси срещу сънародниците си от Стяуа Букурещ (ФКСБ в момента) през 2014 година. В момента Моци е технически директор на българския шампион.

1. Козмин Моци - Лудогорец - 2014 година - В решителен двубой българският шампион Лудогорец игра със Стяуа. Моци застана на вратата, след като Владислав Стоянов беше изгонен и трябваше да показва отлични умения с ръкавиците при изпълнението на дузпи, което прати Лудогорец в мечтаните групи на Шампионска лига.

2. Джон О`Шей - Манчестър Юнайтед - 2007 година - Застана на вратата, след като Едвин ван дер Сар получи травма при гостуване на Тотнъм. Тогава "червените дяволи" бяха направили три смени, което наложи О`Шей да влезе в ролята на вратар. Направи блестящо спасяване очи в очи със съперников играч.

3. Джон Тери - Челси - 2006 година - В много странен мач и двамата вратари на лондончани Петер Чех и Карло Кудичини напуснаха терена със сериозни травми в мач срещу Рединг. Тогава на вратата застана Тери и запази вратата суха, а Челси победи с минималното 1:0.

4. Хенри Лансбъри - Уест Хям - 2012 година - "Чуковете" и Блекпул се борят във финала на Чемпиъншип през май в битка за Висшата лига. Уест Хям печели с 2:1. При 2:1 за "чуковете" Роб Грийн получава червен картон, а на вратата застава Херни Лансбъри, който не допуска гол и отборът се класира в най-високото ниво на футбола в Англия - Висшата лига.

5. Фил Ягиелка - Шефилд Юнайтед - 2006 година - Вратарят на Юнайтед Пади Кени получава травма в мач срещу Арсенал, а на неговото място застава Фил Ягиелка. Той отразява невероятен удар на Ван Перси, а отборът побеждава по-именития си съперник.

6. Алекс Ревел - МК Донс - 2016 година - МК Донс - Престън 1:1. Десетина минути преди края на срещата вратарят на МК Донс прави нарушение в наказателното поле за дузпа и получава червен картон. Нападателят Алекс Ревел застава на вратата, тъй като смените са извършени. За щастие на себе си и съотборниците си, Ревел спасява наказателния удар, а резултатът се запазва до края на мача.

7. Кайл Уокър - Манчестър Сити - 2019 година - През ноември 2019 година Манчестър Сити гостува на Аталанта в мач от груповата фаза на Шампионска лига. В началото на второто полувреме титулярният вратар на "гражданите" Едерсон е заменен от Клаудио Браво, но последният получава червен картон за нарушение срещу Иличич в 80-ата минута на срещата. Пеп Гуардиола праща на вратата Уокър, който запазва вратата си суха с няколко ефективни и ефектни спасявания.

8. Рио Фърдинанд - Манчестър Юнайтед - 2008 година - През 2008 година Манчестър Юнайтед мачка наред и търси своя требъл. В 1/4-финален мач за Купата на Англия на "Олд Трафорд" срещу Портсмут Ван дер Сар напуска терена заради травма, а Кушчак, който влиза като смяна е изгонен, а Портсмут печели дузпа. Застаналият на вратата Рио Фърдинанд не успява да спаси удара на Мунтари, а отборът отпада от борбата за купата, което слага край и на мечтите на Юнайтед за требъл през тази година. Все пак отборът печели титлата, както и трофея в Шампионска лига, което не е толкова лошо.

9. Хари Кейн - Тотнъм - 2014 година - През 2014 година в турнира Лига Европа Тотнъм играе с гръцкия Астерас. Кейн реализира хеттрик и тимът уверено води в резултата. В 87-ата минута Лорис получава червен картон и Кейн застава на вратата, допускайки само 1 гол. Тотнъм печели двубоя с 5:1.

10. Роби Савидж - Дарби Каунти - 2010 година - През 2010 година Дарби Каунти играе с Рединг. При резултат 1:2 вратарят на "овните" Байуотър напуска терена заради травма, а резервата Дийни е изгонен заради сбиване преди почивката. На вратата застава Савидж и независимо от поражението с 1:4 той прави няколко много ефектни и ефективни спасявания.