На този ден преди 15 години България побеждава Аржентина с 2:0 на световното първенство в САЩ. В последен мач от груповата фаза нашите стигат до успеха след голове на Христо Стоичков в 61-ата минута и Наско Сираков в последната минута на срещата.

Двубоят е предшестван от грандиозен скандал, свързан с легендата на Аржентина Диего Марадона. Няколко часа преди мача става ясно, че Дон Диего е дал положителна допинг проба и няма как да излезе на терена срещу нашите. Аржентинците са стъписани. Клаудио Каниджа е потресен от случката и е незабележим на терена, налага се да бъде сменен още в 26-ата минута.

Двубоят се играе пред над 60 хиляди зрители на стадион “Котън Боул” в Далас. В 61-ата минута Емил Костадинов поема топката зад централната линия и с прекрасен пас извежда Стоичков зад защитата на съперника. Камата само докосва топката и по земя я праща във вратата на Аржентина за 1:0. в 68-ата минута нашите остават с човек по-малко на терена, след като Цанко Цветанов получава втори жълт и съответно червен картон от съдията от Тунис Нежи Жуини.

В последната минута на двубоя Балъков центрира от корнер и Наско Сираков се извисява над всички и с глава праща топката за втори път във вратата на Луис Ислас за крайното 2:0. След победата България е на осминафинал, като завършва на второ място в групата след Нигерия.

След попадението си Наско Сираков губи прословутата си обица с кръстче, която му носи късмет. Целият отбор се скупчва на гърба на Наско и бижуто пада на тревата. Спешно за САЩ заминава съпругата му Илияна Раева, която му носи нова обица.

Хиляди българи излизат по улиците след втората победа на “лъвовете” на световното първенство. Първият успех нашите записват срещу Гърция с 4:0 в предишния мач.

България - Аржентина 2:0
1:0 Христо Стоичков (61), 2:0 Наско Сираков (90)

България: Борислав Михайлов, Емил Кременлиев, Трифон Иванов, Цанко Цветанов, Петър Хубчев, Златко Янков, Емил Костадинов (74 – Илиян Киряков), Христо Стоичков, Йордан Лечков (77 – Даниел Боримиров), Красимир Балъков, Наско Сираков

Аржентина: Ислав, Чамот, Диас, Руджери, Касерес, Редондо, Симоне, Родригес (76 – Бело), Батистута, Балбо, Каниджа (26 – Ортега)

Стадион: “Котън Боул”, Далас