На този ден преди 15 години националният ни отбор по футбол загуби с 0:4 от Швеция финала за 3/4 място на световното първенство в САЩ. Така нашите останаха на четвъртото място, но записаха исторически успех. В груповата фаза момчетата на Димитър Пенев отстъпиха в първия си мач от Нигерия с 0:3. След това биха Гърция с 4:0, като това бе първата победа на националния ни отбор на световно първенство.

Последва успех над Аржентина с 2:0 и класиране на осминафиналите. Там Четата на Пенев се справи с Мексико след изпълнение на дузпи. На полуфинала глава пред българите преклони и тогавашния актуален световен шампион Германия. Нашите ги пометоха с 2:1 след голове на Христо Стоичков и Данчо Лечков. На полуфинала българите бяха спрени от Италия и не без помощ8та на френския съдия Жоел Киню. Нашите паднаха с 1:2 и така трябваше да срещнат шведите, които път отпаднаха на полуфинала от Бразилия.

Още през първото полувреме “тре крунур” ни вкара и четирите попадения. Томас Бролин откри резултата още в 9-ата минута, а Хакан Милд удвои в 30-ата. Хенрик Ларсон вкара за 3:0 в 37-ата минута, а само две по-късно Кенет Андерсон ни довърши с четвърто попадение. В 42-ата минута Димитър Пенев извади от игра Трифон Иванов, а на полувремето смени и капитана Борислав Михайлов. Така през втората част на вратата застана Пламен Николов, който не допусна попадение.

Опитите на българите да помогнат на Христо Стоичков да стане едноличен голмайстор на турнира не успяха. Камата завърши с 6 попадения, колкото вкара и руснакът Олег Саленко./БЛИЦ

Швеция – България 4:0
1:0 Бролин (9), 2:0 Хакан Милд (30), 3:0 Хенрик Ларсон (37), 4:0 Кенет Андерсон (39)

Швеция: Равели, Нилсон, Патрик Андерсон, Бьорклунд, Камарк, Шварц, Клас Ингесон, Хакан Милд, Хенрик Ларсон (79 – Лимпар), Томас Бролин, Кенет Андерсон

България: Борислав Михайлов (46 – Пламен Николов), Трифон Иванов (42 – Емил Кременлиев), Цанко Цветанов, Петър Хубчев, Илиян Киряков, Златко Янков, Йордан Лечков, Красимир Балъков, Емил Костадинов, Христо Стоичков, Наско Сираков (46 – Ивайло Йорданов)

Съдия: Али Бусаим (ОАЕ)
Стадион: “Роуз Боул”, Лос Анджелис – 91 500 зрители
Жълти картони: Кенет Андерсон (Шв); Златко Янков (Б)