На днешната дата преди 15 години националният ни отбор по футбол губи от Италия с 1:2 полуфинал на световното първенство в САЩ. След историческата победа над Германия на ¼-финалите нашите се изправят срещу възпитаниците на Ариго Саки.

Двубоят започва много зле за българите. В 20-ата минута Роберто Баджо вкарва за 1:0 с удар от границата на наказателното поле, след като е преминал през Петър Хубчев. Никой от нашата защита не посреща нападателя, а и Боби Михайлов е напуснал очертанията на вратата си. Само пет минути по-късно отново Баджо прави 2:0, като този път влиза като на парад в наказателното поле на българите и с диагонален удар праща топката в мрежата на капитана ни.

В 43-ата минута българите обаче връщат един гол. Наско Сираков е повален в наказателното поле и Христо Стоичков е точен от дузпа. С това попадение Камата става голмайстор на световното първенство заедно с руснака Олег Саленко. Двамата имат по 6 попадения.

През второто полувреме на преден план излиза френският съдия. Той си затваря очите на няколко пъти и не дава дузпи в полза на България. Върхът на всичко е в 70-ата минута, когато Емил Костадинов нахлува в наказателното поле, опитва се да премине през Костакурта, но бранителят играе с ръка. Френският рефер остава безмълвен. По този начин “лъвовете” отпадат и играят срещу Швеция на финал за 3-о и 4-о място./БЛИЦ

Италия – България 2:1
1:0 Баджо (20), 2:0 Баджо (25), 2:1 Стоичков (43-д)

Италия: Палиука, Бенариво, Костакурта, Малдини, Муси, Албертини, Дино Баджо (56 – Конте), Берти, Донадони, Роберто Баджо (71 – Синьори), Казираги

България: Борислав Михайлов, Трифон Иванов, Цанко Цветанов, Петър Хубчев, Илиян Киряков, Златко Янков, Йордан Лечков, Красимир Балъков, Емил Костадинов (72 – Ивайло Йорданов), Христо Стоичков (79 – Бончо Генчев), Наско Сираков

Стадион: “Джайънтс Стейдиъм”, Ню Йорк – 74 110 зрители