Президентът и основен спонсор на Етър Александър Нанков обяви пред sport-vt, че се оттегля от поста си, ако още в следващите дни не настъпи коренна промяна в отношението към футболния клуб. Според него в момента клубът е в ситуацията от миналото лято, без организация и визия за бъдещето, без яснота има ли отбор. Нанков заяви, че единствената цел трябва да бъде първото място и връщане в професионалния футбол и ако ще продължава живуркането във „В“ група, той напуска. Бизнесменът настоява за ясен отговор от Общината и изграждане на нов работещ Управителен съвет. Александър Нанков уточни, че ако се оттегли, това ще е само от представителния отбор и има желание да продължи да помага на школата на Етър.

- Г-н Нанков, каква е вашата спортно-техническа оценка за представянето на Етър?
- Първо искам да уточня, че аз не съм футболен специалист и моята роля беше да поставим началото на Етър Велико Търново и да се запази този прословут болярски дух. Спортно-технически есента се направи това, което трябваше за един отбор във „В“ група, създаде се тим, който бе представителен на Велико Търново. Пикът на този отбор бе в края на есенния полусезон. Зимата направихме доста контроли със сериозни отбори, но пролетта формата на отбора спадна и това повлия и върху резултатите.

- Къде са причините?
- Вина за това носим всички – от мен, тези, които бяха ангажирани, през спортно-техническия щаб и играчите. Етър имаше възможности и трябваше да се пребори за първото място. Може би една от причините са групичките, които се създадоха в съблекалнята.

- Питахме Сашо Ангелов за тези групички, но той заяви, че не знае за такива…
- По мои наблюдения имаше такива и те се виждаха, а през пролетта дори имаше по-сериозни конфликти. Само ще кажа, че за мен всички футболисти са равни и не съм ги делил никога. Ясно е, че при такъв голям колектив винаги ще има някой недоволен, но смятам, че при нас колективизмът го нямаше и това попречи на отбора.

- Подценявани ли са едни играчи за сметка на други от финансова гледна точка?
- Така трябва да се работи, че не трябва да има конфликти.

- Селекцията през зимата не бе сполучлива, меко казано. Това ли бе една от причините Етър през пролетта да бъде по-слаб?
- Тези футболисти на фона на представянето на другите отбори имаха качествата да извоюват първото място. Настина селекцията беше ограничена заради финансирането и таванът на заплатите, който бе наложен при нас. В началото клубът стартира с идеята да тръгне по ново начало и това се получи, но след като бях извикан да помагам, аз заявих, че този отбор има потенциал да извоюва първото място и трябва да му се помага. На град като Вeлико Търново не му отива отбор в аматьорския футбол. Това трябва да е теза на всеки, който тръгва да помага на този клуб. Поставиха се основите, създаде се и школата, но зимата всичко трябваше да се надгради и независимо, че отвсякъде ни се повтаряше, че нямаме право да влизаме в „Б“ група, ние трябваше да финишираме първи. Всяко друго класиране за мен е провал. Отчитам го и като собствен провал.

- Стигнахме и до финансовата част…
- Етър трябваше да бъде подпомаган и от Общината, тъй като и самият аз бях извикан да помагам на клуба, а не съм си правил собствен клуб. Но трудно вървяха нещата, независимо от желанието на повечето общински съветници да помагат на клуба.

- Помогнаха ли изобщо другите членове на Управителния съвет?
- Той беше създаден неправилно и набързо, за да не изпуснем сроковете. За другите колеги не мога да давам оценки, трябва да ги дава този, които е инициирал създаването на Управителния съвет. Реално този съвет не работеше, но той трябваше да е създаден от хора, които наистина са решили да се занимават без всякакви условия.

- Само че се получи така, че вие се нагърбихте волю или неволю с цялата работа и с основната част от финансирането…
- С това интервю не искам да се оправдавам. Моето желание беше да задържа този прословут дух, за да се съхрани идеята "Етър", независимо какво ми е струвало.

- Колко средства даде Община Велико Търново?
- За сезона „есен-пролет“ Общината даде около 140 000 лв. Но пролетта влязоха в нея приходи от продажба на билети и реклами. Нещо положително бе, че успяхме съвместно с Общината всички, които са ангажирани с клуба, да им бъдат сключени договори и да им бъдат платени данъците и осигуровките. Една трета от субсидията беше за това.

- Има ли разочарование у вас от недостатъчната подкрепа?
- Да, има разочарование. Вече минаха три седмици, откакто другите отбори си направиха организацията за следващия сезон. Мъжкият отбор в момента е в ситуацията, в която беше и миналото лято, не говоря за школата, тъй като с нея съм се ангажирал и си работим. Но за представителния отбор е необходима много по-сериозна организация и аз съм казал още в началото, когато ме повикаха: идвам да помагам, а не да издържам мъжкия отбор. Моето разочарование е дотолкова, че аз винаги твърдя, че мястото на Етър е в професионалния футбол. Няма да се примиря и да работя в ситуация, в която отборът ще живурка във „В“ група. Ако някой друг го задоволява, това мен не ме задоволява! Ако се продължи по същия начин работата с мъжкия отбор на Етър, аз няма да се занимавам повече с него.

- Колко ви струва на вас лично участието в Етър?
- Като за начало осигурихме нова екипировка за целия клуб, една част бе от рекламодателя, другата с наши средства. Това е доста голяма сума, тъй като е за всички възрасти. Към момента издръжката общо на целия клуб с школата е около 300 000 лв. с екипировка, транспортиране и т.н.

- Какво правим оттук нататък?
- Не искам да се занимавам с нещо, което няма ясни цели и поддръжка. Ако не се променят драстично нещата, се оттеглям.

- Предстоят ли някакви срещи и кой трябва да бъде двигател, кметът ли?
- В България без явната подкрепа на Общината няма развитие на футбола. Трябва да има ясен ангажимент на г-н Панов към това начинание. Не казвам, че съм някакъв фактор, който може да дава крайни оценки, но това е лично мое решение. Пак повтарям: в началото бях извикан да помагам, но така се случиха нещата, че реших да издържа една година заради идеята „Етър“. Трябва ясна идея за визията за развитие на представителния отбор.

- Това включва ли нов, работещ Управителен съвет, иницииран отново от кмета?
- Точно така. Развитието на представителен отбор не може да стане без ясен ангажимент на кмета, а другото е създаване на Управителен съвет, който работи истински и изпълнява своите ангажименти.

- Има ли желаещи бизнесмени да подкрепят Етър?
- С ангажименти за участие в Управителен съвет не знам да има такива хора. Иначе като рекламодатели има интерес, и то от сериозни фирми. Етър е много сериозна марка и желанието за реклама е сериозно. Трябва да се обърнем към тези рекламодатели.

- Колко трябва да е годишният бюджет и нормално ли е футболистите да получават по 200 лв. премия за победа над Трявна?
- Бюджетът трябва да бъде в тази рамка, като уточнявам, че тази година имаше и разходи по екипировката. Но самият начин на премиране трябва да се промени коренно, защото не виждам нищо положително в сегашния.

- Доколкото разбираме, сте склонен да продължите да работите с школата?
- Да, тя ми е слабост. Школата върви в правилна посока, поставиха се основите и в нея вече се развиват близо 300 деца. Искам да похваля всички треньори от школата, които работят много добре и всеотдайно. В момента събирам техните анализи за изминалия сезон и задачите, които ще си поставяме от есента, са първо място във всяка от възрастовите групи.

- Има ли нещо, което може да ви накара да останете да се занимавате с мъжкия отбор?
- Ясен ангажимент от Общината и работещ Управителен съвет.