Литекс победи трудно с 2:1 Ботев в мач от шестия кръг на "А" група. За гостите от Пловдив дебют направиха седем италиански футболисти, а сред титулярите на "канарчетата" бяха едва четирима българи.

Уилфред Нифлор откри резултата още в 6-ата минута. Французинът прати топката в мрежата с лек удар от границата на наказателното поле. 2:0 направи Дормушали Садходжа в 64-ата минута. Нападателят засече от въздуха центриране на резервата Диего. Емануеле Морини върна едно попадение в 75-ата минута.

"Оранжевите" проявиха рядко виждано високомерие и можеха да си платят скъпо за това. Още през първото полувреме Ботев загатна, че не е онзи пътуващ цирк, за какъвто го мислят всички. Ален Карлет направи невероятен пропуск в 32-ата минута, след като бе изведен сам срещу вратаря Голубович, мина го, но не уцели празната врата.

След почивката Литекс се активизира и набързо създаде няколко положения пред Венци Велинов. Уилфред Нифлор и Христо Янев обаче не успяха да се разпишат от чисти позиции. При резултат 2:1 резервата Светльо Тодоров можеше да реши мача, но шутът му от 20 метра излезе в аут.

Между 75-ата и 82-ата Литекс изживя тежки моменти. Първо Голубович с невероятна реакция спаси удар на Христо Сталев. След това най-добрият в състава на Ботев Ален Карлет бе изведен сам срещу сърбина прехвърли него, но прехвърли и вратата.

Литекс в крайна сметка спечели, но остават поуките от този мач. Анонимните италианци с още по-анонимния треньор Енрико Пичоне на моменти тотално надиграха хората на Ангел Червенков, пише на интернет страницата на "оранжевите".

След днешната измъчена победа Литекс събра 12 точки и излезе на четвъртото място в "А" група. Ботев пък остана на дъното без спечелена точка. /БЛИЦ

Срещата по минути с БЛИЦ:

1 - Начало на мача
6 - ГОЛ! 1:0 за Литекс! Нифлор бележи с удар от границата на наказателното поле
16 - Пламен Николов пропуска сам срещу вратаря
40 - След центриране на Христо Янев от фаул в наказателното поле на Ботев Саидходжа стреля с глава, но топката минава на сантиметри от горната греда
45 - Край на първото полувреме

46 - Начало на второто полувреме
46 - Христо Сталев влиза на мястото на Димитър Витанов
50 - Янев центрира от фаул в наказателното поле на Ботев, Пламен Николов изкача зад защитата и стреля с глава, но топката тупва в земята, после над горната греда и излиза в аут
51 - Нифлор намира Саидходжа в наказателното поле на гостите. Ударът на Муши с глава излиза в аут
52 - Дока стреля в аут от ъгъла на наказателното поле
53 - Васил Василев получава жълт картон за фаул срещу Уилфред Нифлор
54 - Петър Занев намира Христо Янев в наказателното поле на Ботев. Халфът е съвсем сам на три метра фронтално срещу вратаря Велинов, но въпреки това стреля с глава право в тялото му
56 - Нифлор прави нов ужасяващ пропуск. Дока го извежда сам срещу вратаря Велинов и докато се чуди да бие или не, топката му е избита
59 - Саидходжа е близо до първия си гол за Литекс. Сандриньо го намира в дясната част на наказателното поле. Нападателят стреля от движение, но топката минава на сантиметри от дясната греда на вратата на "канарчетата"
62 - Борис Благоев заменя Васил Кочев в състава на Ботев
63 - Сандриньо отстъпва мястото си на Диего
64 - ГОЛ! 2:0 за Литекс! Дормушали Саидходжа бележи първото си попадение в официален мач за "оранжевите". Резервата Диего центрира почти от аутлинията в малкото наказателно поле на Ботев, където Муши от въздуха праща топката в мрежата, наказвайки бившия си отбор
69 - Янев центрира от фаул в наказателното поле на Ботев, където непокритият Бодуров от въздуха стреля към вратата, но топката минава на милиметри от лявата греда
70 - Светослав Тодоров влиза на мястото на Уилфред Нифлор
71 - Фабио Тинаци получава жълт картон за фаул срещу Дока Мадурейра
75 - ГОЛ! Селекцията на Енрико Пичионе намалява резултати и Литекс вече води само с 2:1! Фабио Тинаци центрира от фаул в наказателното поле на Литекс, където Емануеле Морини е оставен непокрит и с шут от въздуха намалява резултата
76 - Голубович избива със сетни усилия от голлинията удар на Христо Сталев след добро центриране на Ален Карлет отляво
82 - Отново шанс за Литекс. Емануеле Морини извижда Ален Карлет сам срещу Голубович, вратарят излиза да го затвори, нападателят го прехвърля, но прехвърля и вратата
87 - Урош Голубович получава жълт картон за бавене на играта
90 - Васил Василев получава втори жълт и червен картон за фаул срещу Дока
90 - Ерик Кабу влиза на мястото на Джилберто Дзанолети
90+1 - Георги Миланов заменя Дока Мадурейра
90+2 - Край на мача. Литекс победи с 2:1 Ботев

ЛИТЕКС - БОТЕВ 2:1
1:0 Уилфред Нифлор (6), 2:0 Дормушали Саидходжа (64), 2:1 Емануеле Морини (75)

ЛИТЕКС: 1.Урош Голубович, 2.Александър Барт, 33.Николай Бодуров, 22.Пламен Николов, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович, 7.Христо Янев, 10.Сандриньо (63-28.Диего), 15.Дока Мадурейра (90+1 - 17.Георги Миланов), 99.Дормушали Саидходжа, 19.Уилфред Нифлор (70-9.Светослав Тодоров)

БОТЕВ: 1.Венци Велинов, 2.Васил Василев, 3.Сириняно, 6.Д`Ардженио, 10.Емануеле Морини, 11.Ален Карлет, 15.Джилберто Дзанолети (90-8.Ерик Кабу), 17.Фабио Тинаци, 19.Димитър Витанов (46-9.Христо Сталев), 20.Васил Кочев (62-18.Борис Благоев), 23.Брици