"Ботев" (Пловдив) постигна убедителна победа с 5:0 срещу Пирин (Гоце Делчев) в мач от 22-ия кръг на "А" група. Избраниците на Станимир Стоилов тотално надиграха неврокопчани и успяха да се реваншират пред верните си привърженици за издънката преди дни - загубата с 1:2 от Берое.

По 2 гола за "канарчетата" реализираха Луис Педро и Тодор Неделев, а веднъж се разписа и Мариян Огнянов. След убедителния успех "Ботев" (Пловдив) временно излезе на 3-ото място в "А" група с актив от 44 точки. "Жълто-черните" изпревариха Литекс и ЦСКА, които обаче утре играят мачовете си от 22-ия кръг.

В днешната среща "Ботев" бързо реши нещата и още преди почивката отказа неврокопчани, които в сряда изненадващо взеха точка от "Левски" - 1:1.

Мачът обаче започна с проблем за Станимир Стоилов, който в 23-ата минута трябваше да прави принудителна смяна. Бразилецът Вандер Виейра се контузи и на негово място се появи Тодор Неделев. Талантът беше оставен на пейката от Стоилов, който се довери на Иван Цветков, Вандер и Луис Педро. Мариян Огнянов също беше титуляр, като в днешната среща му се наложи да играе като опорен халф.

В 25-ата минута "жълто-черните" направиха уникален пропуск. След центриране от фаул, Иван Цветков засече с глава, топката се удари в лявата греда, премина по голлинията, за да срещне и другия страничен стълб. Последва нов удар на Луис Педро, който Абди Абдиков спаси. И в днешната среща стражът на Пирин имаше страшно много работа, но докато в сряда пусна само 1 гол на "Левски", днес беше наказан цели 5 пъти. Първото попадение в мрежата му падна в 33-ата минута. Луис Педро получи извеждащо подаване, озова се очи в очи с Абди Абдиков и пусна топката под плонжа на вратаря на гостите - 1:0.

Не бяха изминали и 2 минути, когато домакините удвоиха преднината си. В 35-ата топката беше подадена на Луис Педро, който отправи удар, Абдиков спаси, след което обаче кълбото попадна право в Тодор Неделев и той се разписа за 2:0.

В 41-ата отново гредата беше верен помощник на Абдиков. Иван Цветков стреля,  топката тупна пред стража и се удари в напречната греда на вратата му.

В 48-ата Огнянов вкара красив гол и покачи на 3:0. Бившият футболист на "Левски" си пое топката на границата на наказателното поле и я изпрати неспасяемо в горния десен ъгъл на Абдиков.

В 65-ата Неделев направи 4:0, след като получи отлично подаване от Станислав Костов и реализира второто си попадение в двубоя.

Гостите бяха близо до почетен гол в 76-ата минута. Тогава топовен изстрел на Любомир Витанов срещна напречната греда на вратата, пазена от Адам Стаховяк.

До края "канарчетата" стигнаха и до пети гол. Той падна в 3-ата минута на добавеното време, когато Луис Педро реализира второто си попадение в двубоя - 5:0.

Mачът по минути - ТУК

"БОТЕВ" (Пд) - ПИРИН (ГД) 5:0
1:0 Луис Педро (33), 2:0 Тодор Неделев (35), 3:0 Мариян Огнянов (48), 4:0 Тодор Неделев (65), 5:0 Луис Педро (90+3)

"БОТЕВ" (Пд): 1.Адам Стаховяк, 15.Марлон Перейра, 83.Сивард Спрокел (53-11.Йордан Христов), 14.Веселин Минев, 26.Артур Енрике, 7.Мариян Огнянов, 71.Борис Галчев, 9.Луис Педро, 10.Вандер Виейра (23-8.Тодор Неделев), 18.Станислав Костов, 19.Иван Цветков (77-13.Николай Павлов)
Резерви: 30.Росен Андонов, 11.Йордан Христов, 55.Ангел Рахов, 16.Томаш Иршак, 6.Костадин Дяков, 8.Тодор Неделев, 13.Николай Павлов
Треньор: Станимир Стоилов

ПИРИН (ГД): 88.Абди Абдиков, 4.Атанас Дреновички, 3.Димитър Пиргов (67-22.Антон Киров), 5.Любомир Гуцев, 6.Атанас Фиданин, 8.Петър Лазаров (46-18.Румен Лапантов), 14.Любомир Витанов, 21.Васил Панайотов (55-28.Георги Петров), 10.Веселин Марчев, 9.Борислав Хазуров, 77.Марио Близнаков
Резерви: 88.Ангел Юсев, 18.Румен Лапантов, 22.Антон Киров, 23.Веселин Марчев, 28.Георги Петров, 30.Иван Стоянов, 11.Виктор Шишков
Треньор: Тенчо Тенев