ИГРАЙТЕ БЛИЦ ГЕЙМ 4 - ТУК!

"Ботев" (Пловдив) постигна победа с 2:0 при гостуването на Черноморец в двубой от 5-ия кръг на "А" група. Срещата на стадион "Лазур" беше като домакински мач на "канарчетата", които бяха мощно подкрепяни от верните си привърженици. За разлика от миналата седмица, този път любимците им ги зарадваха, побеждавайки Черноморец. Така "жълто-черните" донякъде измиха срама от изненадващото поражение у дома с 1:2 от Любимец.

Успехът на "Ботев" (Пловдив) в Бургас дойде след силни начални минути. Не бяха изминали и 120 секунди, когато гостите успяха да открият резултата. Македонскяит национал Бобан Грънчаров се разписа с глава, а още в 11-ата избраниците на Станимир Стоилов удвоиха преднината си чрез Ромарио Кортзорг.

От 58-ата минута до края на двубоя "канарчетата" бяха принудени да играят в намален състав, тъй като националът Борис Галчев беше изгонен за втори жълт картон. Въпреки численото си превъзходство обаче Черноморец така и не успя да надиграе съперника, като селекцията на Димитър Димитров-Херо дори не съумяха да отбележат почетно попадение и напълно логично не спечелиха нищо в днешния си двубой.

Победата пък е трета за "Ботев" (Пловдив) от началото на първенството. "Жълто-черните" събраха 10 точки в актива си, докато Черноморец остана с 3 точки.

За гостуването в Бургас Мъри започна мача с изпитания от евробитките състав. В защита пред Адам Стаховяк действаха Йордан Христов, Сивард Спрокел, Бобан Грънчаров и Веселин Минев. Двойката опорни халфове пред тях оформиха Борис Галчев и Томаш Иршак, на фланговете започнаха Тодор Неделев и Ромарио Кортзорг, а Мариян Огнянов бе зад изнесения на върха на атаката Абел Анисе.

„Канарчетата” започнаха ударно двубоя. Във 2-ата минута включилият се в атака бранител Бобан Грънчаров се извиси в наказателното поле на Черноморец след центриране на Неделев от фаул и с глава забоде топката в долния ляв ъгъл - 0:1.

В 4-ата Галчев шутира отдалеч в аут. Малко по-късно първия си точен изстрел записаха и домакините, но Адам Стаховяк улови без проблем слабия удар на Петър Атанасов, който играе за "акулите" под наем именно от "Ботев" (Пд). В 10-ата Неделев и Огнянов направиха двойно подаване в наказателното поле на домакините, завършило с удар на последния, спасен от вратаря Ник Дашев. Още в следващата атака "Ботев" (Пд) удвои преднината си с гол на Ромарио Кортзорг. Холандецът вкара на празна врата след пробив и прострелен пас на Абел Анисе, който също можеше да стреля, но предпочете да подаде на свободния си съотборник – 0:2.

Мадагаскарецът бе в основата и на следващото интересно положение пред вратата на „акулите”, но хубавият му рейд завърши с удар встрани от целта. В 23-ата минута Мариян Огнянов опита фалцов удар отляво към далечния ъгъл, но топката мина покрай страничния стълб. В 31-ата Анисе пропусна отлична възможност да увеличи аванса на „канарчетата”. Нападателят бе изведен от Борис Галчев сам срещу Дашев, но младият страж на „акулите” парира опита на Анисе да го преодолее.

В 35-ата Петър Атанасов проби в наказателното поле на гостите и стреля от малък ъгъл встрани от вратата. Три минути по-късно „жълто-черните” направиха нов голям пропуск. Огнянов се откъсна от защитата, стигна до аутлинията и върна топката към Ромарио, който овладя на скорост и стреля покрай вратаря, но новото попълнение на Черноморец Мартин Кавдански успя някак си да изчисти пред пред голлинията.

В 40-ата минута Франсиско Гомес засече с глава, но в аут, а в края на полувремето Анисе също не намери целта.

Второто полувреме започна с нова възможност за "Ботев", но Огнянов пропусна. В 58-ата минута „канарчетата” останаха с човек по-малко, след като Борис Галчев си заработи втори жълт картон за груб фаул в центъра на терена. След това избраниците на Станимир Стоилов значително намалиха оборотите и позволиха на "акулите" по-често да поглеждат към вратата на Адам Стаховяк. В 64-ата минута Карлос Фонсека намери Маркиньо на чиста позиция, но десетката на Черноморец би в аут. В 71-ата Фонсека отклони опасно с глава центриране в наказателното поле пред Стаховяк, но топката мина встрани от целта. В 82-ата и Николай Павлов не успя да накаже бившия си тим "Ботев", а в добавеното време на двубоя появилият се на смяна за гостите Костадин Дяков претендира за дузпа, но Николай Йорданов остана безмълвен и преднината на "Ботев" (Пд) от 2 гола не се промени до последния съдийски сигнал.

Мачът по минути - ТУК!

ЧЕРНОМОРЕЦ - БОТЕВ (Пд) 0:2
0:1 Бобан Грънчаров (2), 0:2 Ромарио Кортзорг (11)

ЧЕРНОМОРЕЦ: 1.Ник Дашев, 10.Маркиньо, 13.Нажиб Амари, 14.Жереми Манзоро, 23.Чико Гомес (76-44.Венелин Филипов), 24.Мартин Кавдански, 25.Крум Стоянов, 30.Лъчезар Балтанов (к), 87.Карлос Фонсека, 89.Бруно Оливейра (46-20.Яни Пехливанов), 90.Петър Атанасов (64-26.Николай Павлов)
Резерви: 43.Янко Георгиев, 44.Венелин Филипов, 8.Милен Гамаков, 9.Преслав Йорданов, 20.Яни Пехливанов, 26.Николай Павлов, 91.Осама Мрабет
Треньор: Димитър Димитров

117.JPG
"БОТЕВ" (Пд)1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов, 5.Бобан Грънчаров, 83.Сивард Спрокел, 14.Веселин Минев (к), 71.Борис Галчев, 80.Томаш Иршак, 7.Мариян Огнянов, 17.Абел Анисе, 22.Ромарио Кортзорг (83-6.Костадин Дяков), 8.Тодор Неделев (68-88.Георги Сърмов)
Резерви: 33.Росен Андонов, 6.Костадин Дяков, 26.Артур Енрике, 3.Елведин Джинич, 88.Георги Сърмов, 15.Валери Домовчийски, 9.Луис Педро
Треньор: Станимир Стоилов