ЦСКА приема Славия днес от 15:45 часа в столично дерби на стадион “Българска армия”. Двубоят ще бъде предаван пряко по БНТ. Успехът за “червените” е задължителен, ако иска да остане на трето място. Славия съсредоточава сили в турнира за Купата на България и почти сигурно Вили Вуцов ще даде почивка на част от титулярите.

Милен Радуканов се изправя срещу отбора, срещу който спечели трофей и...бе уволнен. През пролетта на 2011 година ЦСКА завоюва Купата на България след успех с 1:0 на финала срещу “белите”, които тогава бяха водени от Емил Велев. Спас Делев вкара единственото попадение. На 15 октомври 2011 година ЦСКА отново игра срещу Славия. Този път изненадващо “червените” загубиха у дома с 1:2. И до днес се говори, че част от играчите или...ръководството са скроили номер на Радуканов, за да го уволнят. Раздялата с Милен стана след 10-тия кръг на сезон 2011/12. 10 мача, в които ЦСКА имаше 8 победи, 1 равен и само 1 загуба, въпросната от Славия...и беше на първо място с равни точки с Лудогорец.

Милен Радуканов има проблеми с окомплектоването на защитата. Апостол Попов и Михаил Венков са контузени. Има вероятност ЦСКА да играе с трима в защита – Бандаловски, Грънчов и Костадин Стоянов. Ако защитата остане с четирима, се търси ляв бек, който да замени Венков. Вероятно Венцислав Василев ще играе отляво. Напред “червените” ще изглеждат по традиционния начин, с Лукас Саша и Анисе в средата на терена, Присо и Варела по крилата. В атака вероятно ще започнат Платини и Спас Делев, като Камбуров ще остане на пейката.

В Славия се очаква да има промени заради предстоящия по-важен полуфинал-реванш за Купата на България с Берое. Вили Вуцов вероятно ще даде почивка на титулярите Живко Желев, Тодор Янчев и Павле Попара. За първи път от повече от 13 години Тодор Янчев се завръща на стадион “Българска армия”, но не като играч на ЦСКА.

ЦСКА
: Томас Черни, Иван Бандаловски, Костадин Стоянов, Ангел Грънчов, Венцислав Василев, Лукас Саша, Анисе, Игнасио Варела, Спас Делев, Мишел Платини, Нджонго Присо
Резерви: Божидар Стойчев, Пламен Крачунов, Ивайло Чочев, Богомил Христов, Илияс Кириакидис, Марсиньо, Сержиньо
Контузени: Антон Карачанаков, Апостол Попов, Михаил Венков; Наказани: няма
Треньор: Милен Радуканов

СЛАВИЯ:
Георги Петков, Филип Филипов, Виктор Генев, Даниел Златков, Радослав Димитров, Янко Сандански, Галин Иванов, Чавдар Янков, Дайсуке Мацуй, Антонио Ливраменто, Мирослав Антонов
Резерви
: Ивайло Иванов, Живко Желев, Тодор Янчев, Петър Димитров, Павле Попара, Даниел Васев, Радослав Василев
Контузени: Богомил Дяков, Мартин Тошев, Тайсуке Акиоши, Стефано Кунчев, Емил Петров
Наказан: Димо Атанасов
Треньор: Велислав Вуцов

ЦСКА - СЛАВИЯ (2:0 през есента)

Баланс: 123 мача, 63 победи за ЦСКА, 37 равенства, 23 победи за Славия, г.р. 195:115 за ЦСКА

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
*ЦСКА и Славия са играли за първенство 123 пъти, като равносметката е: 63 победи за ЦСКА, 37 равенства и 23 победи за Славия при голова разлика 195:115 в полза на армейците.

*Като символичен домакин ЦСКА е с 35 победи, 17 равенства и 10 загуби при голова разлика 107: 52.

*За пръв път двата тима се срещат на 4 декември 1948 година и двубоят завършва с убедителна победа на “белите” с 4:1 след голове на М. Николов, Хр. Евтимов, Гр. Ахтимов - 2 за Славия и Димитър Миланов-Пижо за ЦСКА. Това е и най-изразителната победа на Славия в историята, както и 3:0 през 1956 година след голове на М. Кожухаров, Д. Ташков и М. Христов.

*Първата си победа с 1:0 ЦСКА постига на 30 юни 1949 година с гол на Ст. Стефанов-Томито в 1-та минута.

*Първото равенство 0:0 е регистрирано на 19 март 1950 година.

*Най-резултатното равенство 3:3 е регистрирано на 5 юни 1976 година. Головете за ЦСКА отбелязват К. Станков, Иван Притъргов и Цоньо Василев, а за белите са точни Чавдар Цветков и Андрей Желязков (2).

*Най-голямата победа на ЦСКА над Славия с 6:0 е на 25 юни 1972 година с голове на: Георги Денев-хеттрик, Димитър Марашлиев, Стоил Трънков и Петър Жеков.

*Червените имат още убедителни победи: веднъж с 6:1, един път с 5:0, 3 пъти с 4:1, два пъти с 4:0.

*Най-резултатната среща е победата на ЦСКА над Славия с 6:1 на 23 септември 2006 година. Голмайстори за армейците са: Велизар Димитров (дузпа), Кирил Котев, Флорентин Петре (2), Гийом да Заади и Ивайло Петров (дузпа), а за белите е точен Тодор Колев.

*Най-много голове за ЦСКА са отбелязали: 9 – Любослав Пенев, 6 - Димитър Миланов-Пижо и Христо Янев, 5 - Никола Цанев.

*За Славия най-резултатни са били: 7 - Михаил Мишев-Мишката, 6 – Чавдар Цветков и Петър Александров

*Най-често получените резултати са: 1:0 - 22 пъти (14 за ЦСКА и 8 за Славия), 2:1- 20 пъти (15 за ЦСКА и 5 за Славия), 3:1- 17 пъти (13 за ЦСКА и 4 за Славия) и 0:0- 16 пъти.

*Превъзходството на ЦСКА през периода 2002 – 2010 година е смазващо – 16 поредни победи. Това е най-негативната серия в историята на “белите”.

*От 1963 до 1967 година – надмощие за Славия: 6 победи и 2 равенства при г.р. 14:6

*От 1994 година до сега Славия не е вкарвала 3 гола на ЦСКА в един мач.

*Нито една победа за Славия от 1994 до 2002 година

*Белите имат 13 победи през пролетния полусезон срещу 10 през есенния.

*Четири хеттрика: всичките за ЦСКА - на Любослав Пенев на 2 пъти, Петър Жеков и Георги Денев по веднъж.

*В полза на ЦСКА са отсъдени 24 дузпи, като 19 са реализирани.

*В полза на Славия са отсъдени 11 дузпи, като 7 са реализирани.

*Голове и за двата тима са вкарали: Цветан Йончев (4 за ЦСКА и 2 за Славия), Тодор Праматаров (2 за ЦСКА и 2 за Славия), Анатоли Нанков, Станимир Стоилов, Янко Вълканов по един гол.

*3 автогола в полза на ЦСКА: Д. Костов, П. Панагонов и Армен Амбарцумян

*1 автогол в полза на Славия – дело на Георги Димитров-Джеки

*Любослав Пенев и Христо Стоичков се разписват в 4 последователни мача срещу Славия, като първият отбелязва 4 гола, а вторият – 9

*18 чужденци са вкарвали голове в това дерби – Саша Чирич, Божо Джуркович, Масена Моке, Велимир Иванович, Артим Шакири, Жоао Пауло Брито, Макдоналд Мукаси, Лео Лима, Ибрахима Гай, Гийом, Тиаго Силва, Флорентин Петре, Кевин Амунике, Дениран Ортега, Елиот Гранден, Павле Попара, Грегъри Нелсън и Лукас Саша

*Автор на най-бързият гол в 30 секунда е Лукас Саша (ЦСКА) при победата на армейците на 6 октомври 2012 година

*През април двата тима са играли помежду си 11 мача, като ЦСКА има огромно превъзходство. Равносметката е: 10 победи за армейците и само едно равенство

*Един мач е започнал на 19 септември 1952 година и се е доиграл на 30 октомври, като ЦСКА побеждава с 1:0 след гол на Анг. Миланов в 12 минута

*Гол № 100 в дербито отбелязва Аспарух Никодимов в 75 минута при победата на ЦСКА над Славия с 2:1 през 1973 година

*Гол № 200 в дербито отбелязва Стефан Драганов-Чоната в 41 минута при победата на ЦСКА над Славия с 4:1 през 1992 година

*Гол № 300 в дербито отбелязва Тодор Янчев в 66-ата минута при победата на ЦСКА над Славия с 3:1 през 2010 година.