АЕК (Ларнака) ще има втора среща с български отбор в рамките на по-малко от година. В четвъртък в Кипър ще се изиграе първата от двете срещи с Левски от втория квалификационен кръг на Лига Европа. "Сините" определено трябва да внимават, защото АЕК знае как да играе срещу българи и не се даде на хегемона Лудогорец и в двата мача.

През сезон 2018/2019 Лудогорец и тима от Ларнака са в една група в Лига Европа. Другите два тима са Байер Леверкузен и Цюрих.

Първата среща между разградчани и на 25 октомври 2018 година в Ларнака. Двубоят е дебют на новия тогава треньор на Лудогорец Антони Здравков. До този момент "орлите" имат две загуби и са задължени да търсят успех, за да запазят шансове за класиране напред.

В първият четвърт час разградчани тотално надиграват съперника, но вкарват само един гол, дело на Лукоки в седмата минута (1:0). Моци удря греда, а попадение на Лудогорец е отменено заради засада.

Домакините се отърсват от шока и започват да действат по-активно. В 26-ата минута Ренан налита с крак върху Тричковски в опита да улови топката, а съдията отсъжда дузпа. Ларена реализира и изравни. До края не пада гол, макар да има ситуации и пред двете врати.

Само две седмици по-късно Лудогорец приема АЕК. Срещата завърши при резултат 0:0, а това сложи край на надеждите на разградчани за преминаване в елиминациите на Лига Европа. Разградчани има за какво да съжаляват, тъй като дузпа в тяхна полза бе подмината в 78-ата минута, а като цяло доминираха над съперника си.

Това са и единствените два мача на АЕК срещу български тимове.

25.10.2018 година
АЕК - Лудогорец 1:1
0:1 Джоди Лукоки (7), 1:1 Ларена (25 дузпа)

8.11.2018 година
Лудогорец - АЕК 0:0

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Що се отнася до общите мачове между български и кипърски тимове, сега ни предстои 21-и сблъсък. От досегашните срещи български отбор е спечелил седем срещи, съперниците са спечелили четири срещи, а девет двубоя са завършили наравно. Два пъти сме отстранявали кипърски тим след продължения, а също след продължения веднъж сме елиминирани. Като краен победител в мачове с тимове от острова на Афродита български тимове са излизали цели седем пъти.

С най-много мачове срещу кипърски тимове е ЦСКА, като винаги "червените" са краен победител. Те обаче елиминират много драматично Омония през есента на 1983 година след 3:0 в София и 1:4 в Никозия. На реванша домакините са на косъм от сензацията, след като в последните минути удрят греда. В техните редици играят двама българи - Красимир Борисов и Венцислав Арсов, като вторият отбелязва гол.

Левски също има опит в отстраняването на съперник от тази държава. "Сините" елиминират АПОЕЛ (Никозия) през сезон 1999/2000.

Български срещу кипърски отбори в евротурнирите:
Сезон 1983/1984, Шампионска лига, първи кръг
ЦСКА - Омония - 3:0, 1:4

Сезон 1985/1986, Купа на УЕФА, 1 кръг
Локомотив (София) - АПОЕЛ - 2:2, 4:2 след прод.

Сезон 1990/1991, Купа на УЕФА, 1 кръг
Славия - Омония (Никозия) - 2:1, 2:4 след прод.

Лудогорец - АЕК (Ларнака) - 1:1, 0:0

Баланс: 20 мача, 7 победи за български отбори, 9 равенства, 4 победи за кипърски отбори