Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

Два пъти досега спорът за титлата в България се е решавал в последния кръг в мач между първия и втория във временното класиране. Първият случай е през 1979, а вторият през 1984 година. Познатите бойци са добре познати – “Левски” и ЦСКА, като винаги “сините” са излизали крайни победители, ликувайки със златните медали. Тази вечер “червените” са в същата ситуация. Сега обаче от другата страна на бариерата е Лудогорец.
БЛИЦ връща лентата назад, за да разкаже на своите читатели за въпросните два мача.

30 май 1979. “Левски” – ЦСКА 2:1
Преди последния кръг “сините” имат преднина от една точка. На тях им е необходимо и равенство, за да станат шампиони. Начело на “Левски” е Иван Вуцов, а Паро Никодимов наскоро е заменил Никола Ковачев в ЦСКА и това е неговият треньорски дебют във вечното дерби.
Националният стадион е пълен до дупка. Билетите свършват още три дни преди срещата.
През първото полувреме “червените” имат по-добри положения, но Никола Христов и Спас Джевизов ги пропиляват. На “синята” врата Томас Лафчис е повече от стабилен. “Левски” приема играта в своята половина и разчита на контри. Ходът на Вуцов се оказва печеливш. През второто полувреме “сините” организират мълниеносна контра при която Руси Гочев е съборен вдясно от вратата на Йордан Филипов. Главният съдия Спас Луков отсъжда непряк свободен удар. Последва центриране и Антон Милков открива с глава резултата. Милков, който е един от най-големите таланти в българския футбол, загива седем месеца по-късно при автомобилна катастрофа.
В 63-ата минута ЦСКА изравнява чрез Пламен Марков след чийто удар топката леко рикошира в тялото на Красимир Борисов – 1:1. На “червените” има трябва още един гол, за да са шампиони. Те залагат на масиран натиск, който обаче води само до хаотични центрирания. 12 минути преди края Тодор Барзов вкарва второ попадение за “Левски”, което е истински шедьовър. Нисичкият техничар елегантно преодолява двама в червено, прехвърляйки ги с топката. После изскача очи в очи с Филипов и с още по-елегантен удар забива кълбото под напречната греда – 2:1 за “Левски”. Силите на ЦСКА приключват, а “сините” заслужено триумфират.
ЛЕВСКИ” – ЦСКА 2:1
1:0 Антон Милков (57), 1:1 Пламен Марков (63), 2:1 Тодор Барзов (78)
“ЛЕВСКИ”: Томас Лафчис, Пламен Николов, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Николай Грънчаров, Тодор Барзов, Руси Гочев (87 – Емил Спасов), Бранимир Кочев, Антон Милков, Павел Панов, Красимир Борисов (71 – Воин Войнов). Треньор: Иван Вуцов.
ЦСКА: Йордан Филипов, Иван Зафиров, Георги Димитров, Цоньо Василев (46 – Ангел Рангелов), Божил Колев, Борис Средков, Димитър Димитров, Пламен Марков, Спас Джевизов, Никола Христов, Красимир Горанов (65 – Цветан Йончев). Треньор: Аспарух Никодимов.

3 юни 1984. ЦСКА – “ЛЕВСКИ” 1:3
Сега на ЦСКА му е нужен равен резултат, за да спечели титлата за пети пореден път. “Червени” и “сини” имат по равен брой точки преди последния кръг. “Армейците” обаче са с по-добра голова разлика и “хиксът” ще им донесе златните медали.
Месец преди мача и от “Армията”, и от “Герена” надават вой до небесата относно това кой ще бъде главен съдия. Всички български варианти отпадат и в крайна сметка се стига до помощ от чужбина. За главен арбитър на вечното дерби е избран западногерманецът Дитер Паули.
“Левски” открива резултата в 21-ата минута. Отсъден е пряк свободен удар, а зад топката застава щатният изпълнител Емил Спасов. Георги Велинов закъснява с реакцията и топката се оплита в мрежата. Малко след това Георги Славков е сам срещу Боби Михайлов, но бие в тялото на вратаря. В края на полувремето след удар на Божидар Искренов топката се отбива в горната греда. В 55-ата минута Мишо Вълчев извежда по гениален начин Божидар Искренов. Гиби надбягва “червената” защита и с финес бележи за 2:0, след което, обезумял от радост, напуска терена и се отправя към сектор “Б”. В 72-ата минута Георги Славков с мощен шут от линията на наказателното поле намалява преднината на “Левски” – 2:1. Последва страховит натиск на ЦСКА, тъй като при следващ гол и изравняване “червените” стават шампиони. Стойчо Младенов пропуска чудесна възможност, Цветан Йончев – също. В тези минути “армейците” остават с човек по-малко, тъй като Динко Димитров получава комоцио, след като е ударен от Петър Курдов. Двете смени вече са извършени и ЦСКА е с 10 души. В 88-ата минута Пламен Цветков след контраатака е точен за 3:1 и “Левски” ликува. Георги Димитров пък е изгонен от рефера Дитер Паули и “червените” завършват дербито с 9 човека. Така “сините” са шампиони, а същия сезон печелят и останалите два трофея – Купата на България и Купата на Съветската армия.
След мача тръгва слух, че германският арбитър Дитер Паули е имал тайна среща в хотел “Шератон” с шефове на “Левски”. Години по-късно Георги Димитров-Джеки избухва в интервю, правейки следните разкрития: “Паули бе хванат. Платиха му хиляди дойче марки. Дадоха му и две курви, с които да се забавлява вечерта преди двубоя. Знаехме предварително, че сме обречени. Тогава същият този Паули спря голова наша атака, при която вкарахме топката във вратата, но той маркира засада. После не показа червен картон на Курдов, който контузи тежко брат ми Динко!”
ЦСКА – “ЛЕВСКИ” 1:3
0:1 Емил Спасов (21), 0:2 Божидар Искренов (55), 1:2 Георги Славков (72), 1:3 Пламен Цветков (88)
ЦСКА: Георги Велинов, Недялко Младенов (73 – Васил Тинчев), Динко Димитров, Красимир Безински, Георги Димитров, Радослав Здравков, Цветан Йончев, Георги Славков, Спас Джевизов, Лъчезар Танев (46 – Пламен Марков), Стойчо Младенов. Треньор: Манол Манолов.
“ЛЕВСКИ”:  Борислав Михайлов, Пламен Николов, Николай Илиев, Петър Петров, Емил Велев, Красимир Чавдаров, Руси Гочев, Наско Сираков, Михаил Вълчев (86 – Пламен Цветков), Емил Спасов, Божидар Искренов (78 – Петър Курдов). Треньор: Васил Методиев