Ботев (Пловдив) изненадващо загуби от новака Хебър (Пазарджик) с 0:1 в първия мач за сезон 2022/2023 в Еfbet Лига пред погледа на Димитър Бербатов, който бе във ВИП ложата на стадиона в Коматево. Цветелин Тонев (77) реализира първия гол за сезона и донесе победата на гостите.

Капитанът на Ботев Тодор Неделев получи наградата си от престижната анкета „Футболист на футболистите“ преди мача. Халфът, който пострада тежко при автобусна катастрофа на националния отбор на България в Грузия, бе силно аплодиран от феновете на „канарчетата“. Статуетката връчи бившият нападател на „канарчетата“ Дончо Донев, който е президент на Асоциацията на българските футболисти – организатор на анкетата.

Домакините бяха по-активни в началото, но в първите минути на мача липсваха опасни ситуации пред двамата вратари. В 14-ата минута Хидайет Ханкич отрази изстрел на Октай Хамдиев, който бе изведен от Ивайло Михайлов. Три минути по-късно Николай Минков бе намерен от Ннади, но не успя да овладее добре и не последва опасност за Дебърлиев.

В 32-ата минута Емануел Току преодоля двама от Хебър, но завършващият му удар не бе силен и Дебърлиев без проблем улови.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

След почивката "канарчетата" се настаниха в половината на Хебър. В 57-ата минута Антоан Бароан стреля от въздуха, но неточно. В 61-ата минута Петър Дебърлиев се намеси решаващо при изстрел на Емануел Току, а в 70-а минута "жълто-черните" имаха претенции за дузпа, но след разглеждане с ВАР такава не последва.

В 74-ата минута Бароан уцели напречната греда, а след това топката стигна до Току, който я прати във вратата на Дебърлиев. Голът обаче не бе признат зарази засада на Бароан. Три минути след това Хебър вкара първото си попадение в елита. Футболист на Ботев изчисти лошо топката и тя попадна на крака на капитана Цветелин Тонев, който с мощен изстрел от дъгата на наказателното поле преодоля Ханкич за 0:1.

До края на мача играчите на Азрудин Валентич натиснаха в търсене на поне изравнително попадение, но успяха да реализират и сензацията на старта на новия сезон стана факт.

БОТЕВ (Пд) - ХЕБЪР 0:1
0:1 Цветелин Тонев (77)

Maчът по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на срещата.
15 - Първи шанс за Хебър. Ивайло Михайлов отправи удар по земя, Ханкич улови топката.
23 - Шут на Димитър Тонев по земя по диагонала и топката рикошира коварно в противников защитник, но за късмет на вратаря на гостите Петър Дебърлиев излезе в корнер.
32 - Емануел Току измина дълго разстояние с топката и от границата на наказателното поле отправи изстрел по земя, но Петър Дебърлиев внимаваше и спаси.
34 - Па Конате напредна отляво и пусна остро подаване по земя в наказателното поле, а Антоан Бароан не успя да насочи добре топката към вратата.
45 - Край на първата част!
....................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Емануел Току пробва късмета си с удар от далечно разстояние. Топката обаче мина далече от целта.
61 - Току получи подаване с гръб към вратата, обърна се и стреля. Петър Дебърлиев обаче успя да отрази силния изстрел.
70 - Георги Търтов блокира центриране на Па Конате и останаха съмнения за игра с ръка. Ситуацията бе прегледана с ВАР и дузпа не бе отсъдена.
74 - ОТМЕНЕН ГОЛ! Емануел Току се разписа с мощен удар при добавка, но голът не бе признат заради засада на Антоан Бароан, който бе изведен зад защитата и шутира в гредата.
77 - ГОООЛ за Хебър! Изчистена топка след центриране в наказателното поле попадна в краката на капитана Цветелин Тонев, който я насочи от воле неспасяемо във вратата на Хидайет Ханкич.
90+5 - Край на мача! Хебър спечели с 1:0 при визитата си на Ботев (Пловдив) на старта на сезона

БОТЕВ (Пловдив): 13. Хидайет Ханкич, 24. Джаспър ван Хертъм, 44. Роберто Пунчец, 4. Виктор Генев - к , 6. Дилан Мертенс (90+120. Лъчезар Балтанов), 21. Точукву Нади  (8616. Самюел Акере), 3. Па Конате, 17. Николай Минков (8314. Бисер Бонев), 10. Емануел Току, 23. Димитър Тонев, 11. Антоан Бароан
Резерви: 1. Георги Аргилашки, 84. Християн Славков, 20. Лъчезар Балтанов, 27. Атанас Чернев, 14. Бисер Бонев, 38. Монир Ал Бадарин, 16. Самюел Акере
Треньор: Азрудин Валентич

ХЕБЪР:
1. Петър Дебърлиев, 5. Мартин Михайлов, 10. Пламен Крумов, 28. Осира Корнел, 98. Георги Търтов, 11. Цветелин Тонев - к , 30. Боян Кнежевич, 55. Олекси Лобов , 77. Октай  Хамдиев, 12. Емануил Манев , 39.  Ивайло Михайлов (6499. Тодор Чаворски)
Резерви: 88. Диян Димов, 25. Мауро Секейра, 23. Клаудио Бонани, 15. Милан Кременович, 99. Тодор Чаворски, 17. Богомил Божуркин, 3. Димитър Йовчев
Треньор: Фулвио Пеа

Пловдив, Спортна база в Коматево
Съдия: Станислав Тодоров

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия

Следете с БЛИЦ СПОРТ: Лятна подготовка 2022