Втородивизионният Янтра (Габрово) алармира за проблеми, надвиснали над клуба, след заседание на общинския съвет в града.
Ръководството на "ковачите" обяви, че лицензът и финансовата стабилност на отбора са сериозно застрашени.
Изявлението на Янтра (Габрово):
Професионалният статут на ОФК Янтра е сериозно застрашен!
Иска ли Габрово да има професионален футбол? Това е въпросът, на който всички представители на Общински съвет-Габрово и всички любители на този спорт в града трябва да си отговорят. Професионалният статут на клуба ни е застрашен след приетата от ОбС-Габрово Наредба за управление и разпореждане с общински спортни обекти на територията на Община Габрово, а неподкрепеното искане от клуба за допълнителна финансова субсидия предразполага за сериозно разклащане на финансовата му стабилност в края на годината.
На фона на отличното представяне на представителния отбор във Втора лига, който в средата на сезона се намира на няколко точки от баражното място за промоция в Първа лига, както и постоянното развитие на школата ни, Общински съвет-Габрово трябва да вземе неотложни решения по следните две важни теми, касаещи дългосрочното развитие на футбола в Габрово:
Първо , Общински съвет с ясна съвест прие наредба за разпределение на спортната база, с която категорично ограничава възможността на ОФК Янтра Габрово да покрие лицензионните изисквания за професионални клубове към Наредба за национално клубно лицензиране на БФС. Считано от 28 февруари 2025г., когато е крайният срок за подаване на лицензионни документи към БФС за предстоящия Сезон 2025/2026, клубът ни НЯМА да покрие инфраструктурните и спортните критерии, респективно няма да получи професионален лиценз от БФС. Причините са:
Според изискванията на БФС, по време на кандидатстването за лиценз всеки професионален футболен клуб трябва да представи валиден договор за наличие на спортна база (минимум: официален стадион с администрация и съблекални; тренировъчни съоръжения – два открити затревени терена; едно закрито съоръжение) за периода на предстоящия сезон (2025/2026). Клубът няма да разполага с такъв заради ограничението на общинската наредба.
По спортните критерии клубът трябва да развива детско-юношеска школа с по-голям брой възрастови групи при двата пола и да им предоставя възможност за постоянен тренировъчен процес. При така приетата наредба за разпределение на спортната база в Габрово, клубът ще трябва да редуцира броя на гарнитурите си, тъй като няма да има възможност да им осигури редовен тренировъчен процес и съответно няма да отговаря на изискванията за лицензиране.
Второ , на последната сесия на ОбС-Габрово част от съветниците демонстрираха пасивност в подкрепата си към габровския футбол, след като не приеха гласуването на допълнителна финансова помощ в най-тежкия финансов период за клуба, а именно в края на календарната годината, въпреки че общинската администрация изрази възможност за отпускането на такава. Оставаме озадачени защо част от съветниците гласуваха с "въздържал се", опирайки се на спекулацията за липса на отчетност от страна на клуба, при положение че:
Всеки един лев, който клубът е използвал от отпусната субсидия от Община Габрово през годините е бил отчетен законосъобразно съгласно Наредба за условията, реда и критериите за финансово подпомагане на спортните клубове и разпределение на средствата между спортните клубове по вид спорт в община Габрово. Информация за тези отчети е налична в счетоводството на общината и е предоставена на всички общински съветници.
ОФК Янтра благодари на Общински съвет-Габрово за отпусканата ежегодна финансова субсидия. Тя представлява част от бюджета на клуба, но поради факта че футболът е спорт, който НЕ получава финансиране от Министерство на младежта и спорта, в този си размер тя е крайно недостатъчна за подпомагане на издръжката на професионален клуб.
С оглед на изложеното до тук резонно стигаме и до въпросите:
Кой не иска професионален футбол в града?
Защо Общински съвет-Габрово поставя под въпрос съществуването на проекта „Футбол“, който постига резултати и развитие признато в цяла България?
Апелираме за СПЕШНИ мерки! Призоваваме Общински съвет-Габрово да преразгледа позицията си относно допълнителното финансиране към клуба и да вземе решение за преразглеждане на наредбата за разпределяне на спортната инфраструктура ако желае професионалният футбол в Габрово да продължи да съществува.
Футболът е социален феномен, който обединява цели нации! Вярваме, че той може да обедини и Общински съвет-Габрово!
Очакваме подкрепата и на всички привърженици на футбола в града".