Литекс падна с 1:2 от шампиона на Полша Висла (Краков) в първата си контрола от лятната подготовка. Проверката се игра на холандска земя, а двете попадения във вратата на "оранжевите" реализира Цветан Генков, който изнесе силен мач. Българският национал се разписа в 31-ата и 47-ата минути.

Единственото попадение за Литекс вкара защитникът Пламен Николов. В 10-ата минута настана разбъркване в наказателното поле на поляците и след грешка на Марко Йованович, топката попадна на крака на Николов, който от близко разстояние я прати в мрежата на Сергей Парейко.

След полученото попадение Генков и съотборниците му взеха инициативата и изравнителното попадение не закъсня. В 31-ата минута българският национал засече с глава центрираната от Патрик Малецки топка и принуди Евгени Александров да я вади от вратата си - 1:1.

След изравнителното попадение избраниците на Любослав Пенев доминираха, но с пропуски се отчетоха Деян Джерманович и Момчил Цветанов на два пъти.

Второто полувреме започна вихрено за Висла и още във 2-ата му минута Литекс вече изоставаше в резултата. Отново Генков наказа "оранжевите". Бившият нападател на Локо (Сф) този път се разписа със силен изстрел от 15-ина метра, след като преди него сърбинът Ивица Илиев пропусна да реализира.

До края играта беше равностойна, като и двата отбора направиха пропуски. В 67-ата минута Генков напусна терена, отстъпвайки мястото си на Рафал Богуски.

Появилият се на смяна за българския първенец Ненем можеше да направи 2:2 в 74-ата минута, но пропусна да се разпише от изгодна позиция. Минута по-късно удар на Христо Янев премина на опасна близост до вратата на Парейко. Опитният халф стреля от пряк свободен удар, но топката прелетя над напречната греда.

В 77-ата минута се откри възможност пред новото попълнение на Литекс Тиаго Мирасема да се разпише още в дебюта си, но и той пропусна. Сънародникът му Селио Кодо също записа неофициалния си дебют за българския шампион, появявайки се в игра в заключителните минути.

Поляците удържаха минималния си аванс до последния съдийски сигнал и се поздравиха с победата с 2:1.

Следващата контрола на Литекс е във вторник - срещу германския втородивизионен Дуисбург, където наскоро премина Валери Домовчийски.

ВИСЛА (Краков) - ЛИТЕКС 2:1
0:1 Пламен Николов (10), 1:1 Цветан Генков (31), 2:1 Цветан Генков (47)
ЛИТЕКС: Евгени Александров, Александър Барт, Пламен Николов, Джемал Берберович, Небойша Йеленкович, Румен Руменов, Георги Миланов, Страхил Попов, Момчил Цветанов, Светослав Тодоров, Деян Джерманович (Виничиус Баривиейра, Петър Занев, Николай Бодуров, Цветомир Панов, Александър Цветков, Ангел Здравчев, Христо Янев, Том, Селио Кодо, Тиаго Мирасема, Илия Миланов, Ненем)

ВИСЛА: Сергей Парейко, Михаел Ламей, Кев Ялиенс, Марко Йованович, Драган Паляйч, Радослав Соболевски, Чезари Вилк, Маор Меликсон, Патрик Малецки, Цветан Генков (67-Рафал Богуски), Ивица Илиев