Заместник изпълнителният директор на БФС Павел Колев даде лъч надежда за ЦСКА относно надвисналата опасност от отнемане на 15 точки от актива на "червените" от страна на ФИФА. Той даде пример с дело на испанския Сарагоса.
Ето какво написа Павел Колев във Фейсбук:
Начетох се на страшни дивотии по адрес на ЦСКА, че даже и на гениален спасителен план, който включва незабавно плащане на кредиторите по 3 дела, за да се спасели 15 точки! Уникално, само дето не става ясно какво правим с другите десетки дела?! И по тях ли се плаща чинно, най-вече на автора на плана, който също чака близо милион лева "заслужени" комисионни по трансфери в ерата "Титан"?!
Сега по същество: ЦСКА не трябва да плаща на никого в момента! Поне докато не мине делото за несъстоятелност в съда другата седмица. Никой никакви точки няма да отнема на клуба все още. Има два ключови момента за този казус:
1. Съдът да обяви ЦСКА в процедура по несъстоятелност на 24.09.
2. Съдът да отчете в решението си елемента на доброволност, тъй като ЦСКА също е подал молба в този смисъл.
Тогава е простичко - адвокатите на ЦСКА трябва да обяснят на съда, че над клуба висят наказания по дисциплинарни процедури от ФИФА за неизплатени суми на кредитори, а съдът има пълното право да нареди на БФС да не прилага никакви наказания на клуба, докато не приключи процедурата по несъстоятелност!
Точно това се случва в делото Шахтьор (Донецк) срещу Матусалем и Реал Сарагоса. Първоначално ФИФА и КАС осъждат солидарно футболиста и испанския клуб да платят над 11 млн. евро обезщетение на украинците, а за неплащане - да се отнемат 6 точки от актива на Сарагоса. Клубът обаче влиза в доброволна процедура по несъстоятелност и Търговският съд на Сарагоса директно забранява на RFEF да отнеме 6 точки на клуба, докато не приключи процедурата. ФИФА се съобразява, а тълкуванието на КАС, където Шахтьор обжалва, потвърждава, че "компания в несъстоятелност не разполага с финансите си и никакви плащания не могат да се извършват без решение на назначения администратор (синдик)". По чл. 107b от Дисциплинарния си правилник ФИФА е напълно в правото си да прекратява, но само докато трае процедурата по несъстоятелност, а не окончателно, дисциплинарните си процедури и налагането на санкции.
Същата дилема като на RFEF има в момента и БФС. И в двата случая трябва и ще се протака до решение на съда! В този случай ФИФА и КАС еднозначно признават решенията на националното правораздаване.
Шеф в БФС даде надежда на ЦСКА
Павел Колев показа аналогичен случай със Сарагоса
София, България
16250
0