През 1983 г. Левски елиминира западногерманския Щутгарт в турнира за Купата на УЕФА след 1:1 като гост и 1:0 в София. А иронията на съдбата бе пълна, когато още през следващата 1984 г. двата съперника отново се срещнаха, но този път в турнира за Купата на европейските шампиони. Треньорите Васил Методиев и Хелмут Бентхаус бяха същите, а в съставите им имаше съвсем незначителни промени.

В навечерието на мача в София обаче „сините“ приличаха повече на лазарет, тъй като отсъстваха контузените Сираков, Искренов, Гочев, Коев и Пламен Цветков. При германците обаче

дебютира бъдещата
голяма звезда
Юрген Клинсман.

На „Герена“ никой от съперниците не взе връх и мачът завърши 1:1. И в реванша на 3 октомври 1984 г. Левски бе без Сираков, Искренов, Гочев и Коев. За разлика от „сините“, домакините върнаха в състава си К. Х. Фьорстер, Сигурвинсон и Олихер. Те бяха решени на всичко за победата, която би била и отмъщение за загубата предишната година. Голямата им фигура бе Алгьовер, който откри резултата с удар по тревата от 25 метра. Скоро след това обаче след свободен удар включилият се в атака Николай Илиев с глава изпрати топката под напречната греда. Но още до почивката отново Алгьовер за втори път порази вратата на Левски.

След почивката „сините“ вече нямаха друг избор, освен да се опитат да се доберат до втори гол, който вече би им дал и важното предимство с оглед на отбелязаните голове на чужд терен. Стигна се и до триумфалната 59-а минута. Тогава Вълчев проби по фланга и с перфектен външен фалц с десния крак, изсипа топката параболично около границите на наказателното поле, където Пламен Цветков я посрещна от воле и неспасяемо я изстреля в десния долен ъгъл на Роледер – 2:2. Радостта на „синята“ скамейка нямаше граници! А домакините тръгнаха на отчаян щурм, който с всяка измината минута ставаше все по-масиран. Това обаче даде възможност на Левски опасно да контраатакува, като Курдов, Велев и Вълчев пропуснаха идеални шансове за гол, шутирайки покрай вратата.

Този резултат 2:2 класира „сините“, които удържаха отчаяния тотален натиск на Щутгарт и се поздравиха с един от най-големите си успехи на европейската клубна сцена. Те записаха нова славна страница в европейската си история! Защото

да елиминираш
шампиона на ФРГ
вече бе истински подвиг!

Това бе и успех на тактиката на Методиев, който напълно спечели задочния си спор с Бентхаус. Хилядите по трибуните напуснаха стадиона омърлушени и отидоха в близкия парк да удавят мъката си в пенливата бира, лееща се като из ведро, тъй като тогава бе времето на традиционния годишен празник на бирата. А в автобуса на Левски ехтеше музика, вихреха се танци!

„Синя бомба“ в Щутгарт!“ бе заглавието във в. „Народен спорт“ (б.а. – заглавието бе мое), което най-точно отразява успеха на Левски, който бе отчетен подобаващо от всички европейски спортни издания. А западногерманските вестници признаваха качествата на българския шампион – „Щутгартер цайтунг“: „Край! Всичко е свършено! Щутгарт е елиминиран! В последните минути домакините направиха всичко за извоюване на победата, но хладнокръвно контраатакуващите българи бяха винаги по-опасни от сляпо атакуващите шваби. Аплодисменти за българския шампион, който можеше и да спечели мача.“

Вестник „Генерал анцайгер“: „Този път Щутгарт няма никакво оправдание! Нашият шампион излезе в най-добрия си състав, докато българите бяха без

всяващите още от
миналата година страх
Искренов и Гочев

Оказа се, че Левски има тим, който и при тези възможности съумя да вземе своето в един тежък турнирен двубой.“ „Франкфуртер алгемайне цайтунг“: „Продължава безспорно по-добрият отбор, чието име ще трябва да запомним добре.“ „Зинделфингер цайтунг“: „Левски се превърна в кошмарен сън за Щутгарт! След като отборът на Бентхаус бе елиминиран от българите за Купата на УЕФА, сега същият тим пак срази германския шампион.“