Днес от 19:30 часа Левски приема Спартак (Варна) в среща от 27-ия кръг. При победа "сините" ще поведат на ЦСКА с 2 точки. БЛИЦ ви представя любопитни статистически данни преди Левски - Спартак, които бяха публикувани на интернет страницата на вицешампионите.

* Това ще е 85-ия мач между двата тима на ниво "А" група. Левски има 57 победи, Спартак - 10, а 17 двубоя са завършили без победител, голова разлика 171:59. В София Спартак има само една победа от 41 мача (през 1988 година "соколите" бият с 1:0 на стадион "Раковски" с гол на Димитър Трендафилов), Левски - 35, и 5 равенства, голова разлика 103:24.

* В миналия кръг Левски направи много важна крачка към титлата, печелейки вечното дерби срещу ЦСКА с 2:0. Това бе петата поредна победа на "сините" в "А" група. Тимът на Емил Велев може да се изкачи на върха след вчерашната загуба на "червените" с 0:1 от Черно море.

* Левски вече е най-добрият домакин в елита с 34 спечелени точки от 39 възможни (колкото има и ЦСКА), но с по-добра голова разлика (28:8 срещу 26:7 за "червените"). "Сините" взеха всичките си пролетни двубои на "Георги Аспарухов" с изключение на този срещу Локомотив София (0:3).

* Спартак не спечели нито един от последните си 4 мача (2 равенства и 2 загуби) и значително утежни положението си на дъното. До края "соколите" имат най-трудна програма от всички конкуренти за спасение - гостувания на Левски и Локомотив (София) и домакинства на Черно море и Литекс.

ФОРМА

ЛЕВСКИ
1. Левски е на първо място в класирането за моментна форма с 15 точки от последните 6 мача и голова разлика 15:6.
2. Левски има най-стабилната отбрана в "А" група с 16 допуснати гола. "Сините" инкасират гол средно на 146 игрови минути.
3. "Сините" не са допускали гол 218 минути - от попадението на Асен Георгиев от Беласица в 24-ия кръг (7:1 за Левски).
4. Тимът на Емил Велев е откривал резултата в 18 от 26-те си мача и само в един случай не успя да спечели - при 2:2 срещу Черноморец в Бургас.
5. "Сините" спечелиха три от шестте мача, в които се оказваха губещи в резултата - срещу Локомотив в Пловдив (3:2), Вихрен (3:2) и срещу Локомотив (Мездра) (3:1). Срещу Локо Сф (0:1 и 0:3) и ЦСКА (1:1) не съумяха да го обърнат развоя.
6. Левски е най-резултатният домакин в "А" група с 28 реализирани гола.
7. Най-често срещаният резултат в двубоите с участието на Левски е 1:0 (8 пъти). Той бе регистриран и в есенния двубой със Спартак във Варна.
8. 13 футболисти са отбелязвали гол за Левски през настоящия шампионат. Разпределението по постове е следното: 2-ма защитници, 7 полузащитници и 4-ма нападатели. Най-много голове са на сметката на нападателите - 28, халфовете имат 18, а бранителите само 3.
9. 13 от 49-те попадения на "сините" са отбелязани с глава.
10. Левски е на второ място по уцелени греди от началото на сезона - 14, след Черно море (15).
11. Левски е изпълнил най-много корнери до този кръг - 159.
12. Левски е най-резултатен в периода 60-70 минута, когато е вкарал 9 от попаденията си. Между 20-30 минута "сините" имат само един гол.

СПАРТАК
1. Най-голямата си загуба в историята си в "А" група Спартак е регистрирал именно срещу Левски - 0:7 през сезон 2004/05. С този резултат варненци са губили още от Локомотив (София) (1993/94) и ЦСКА (също през 1993/94).
2. Спартак загуби последните си 9 мача с Левски в "А" група.
3. "Соколите" са вкарали само един гол в четири кръга (при домакинското равенство 1:1 срещу Вихрен преди три кръга). "Сухата" серия на варненци продължава вече 202 минути, като за последно се разписа Даниел Моралес от дузпа срещу тима от Сандански.
4. Спартак има най-слабото нападение в "А" група с отбелязани едва 17 гола. Като гост "соколите" имат само 7 попадения.
5. Спартак има 9 равенства от началото на сезона. Повече хиксове в елита има само Черноморец (10).
6. За варненци са се разписвали само 7 футболисти от началото на сезона - най-малко в "А" група. По постове: 2-ма защитници (2 гола), 3-ма полузащитници (10 гола) и 2-ма нападатели (5 гола). През пролетта за "соколите" гол са отбелязали петима играчи.
7. Спартак е на 10-о място в класирането за моментна форма с 8 спечелени точки в последните 6 мача.
8. В мачовете с участието на Спартак падат най-малко голове в елита (средно по 1,96 на двубой). Варненци са отборът с най-много нулеви равенства от началото на сезона (5).
9. Спартак е най-резултатен в периода между 50-60 минута, когато е вкарал три от попаденията си.

СЪДИЯ
Александър Костадинов (София)
* В миналия кръг навъртя 50 мача в "А" група. Това се случи на двубоя Миньор Пк - Вихрен (3:2).
* През този сезон е свирил 8 мача в елита, в които е показал 50 жълти и 8 червени картона.
* Това е първият двубой с участието на Левски, който ще ръководи през настоящия шампионат.
* Бил е рефер на един мач на Спартак - домакинското равенство 2:2 срещу Сливен от 3-ия кръг. Тогава показа червен картон на капитана на гостите Коста Янев и свири дузпа за Спартак.