Завършилият на второ място в крайното класиране на Западната “Б” група този сезон Спортист Своге е новият член на “А” група, след като спечели баража срещу приключилият на втора позиция в Източната “Б” група тим на Нафтекс с 4:2 след изпълнение на дузпи на Градския стадион в Ловеч. В редовното време двата отбора завършиха 2:2, а по време на продълженията не бе отбелязан нов гол. Така се стигна до лотарията на дузпите, при които играчите на Спортист бяха по-съобразителни и заслужено триумфираха и вече празнуват класирането си в “А” група. Мартин Ковачев и Малин Орачев пропуснаха решителните дузпи за Нафтекс

Още в 10-ата минута Нафтекс откри резултата в своя полза, след като 36-годишният Малин Орачев получи топката на границата на наказателното поле, залъга отбраната на Спортист и технично прехвърли Александър Стоянов за 1:0. До края на полувремето нов гол не падна, а в 42-ата минута голмайсторът до момента Малин Орачев изчисти топката от голлинията след удар с глава на играч на Спортист.

След почивката в 52-ата минута Спортист изравни за 1:1. Първоначално Никола Иванов отправи точен удар от пряк свободен удар, топката се отби в напречната греда и тупна около голлинията, след което Иван Павлов - Швайца с глава я довкара. След още 20 минути игра отборът от Своге стигна и до пълен обрат, след като Мирослав Антонов бе точен за 1:2. Вратарят на Нафтекс Янко Георгиев не спаси добре далечен удар, топката попадна в Мирослав Антонов, който я довкара. Радостта на Спортист обаче трая само до 83-ата минута, в която резервата на “шейховете” Васил Калоянов получи топката от Деян Христов и вкара за 2:2. До края на редовното време нови голове не паднаха и се стигна до продължения.

Най-чистото положение в първото продължение бе пропуснато от Нафтекс. В 98-ата минута след центриране в наказателното поле на Спортист нападателя на Нафтекс Стойчев стреля с глава, но бранителят на тима от Своге Стефан Цветков изчисти в корнер и предотврати головата опасност. След смяна на полетата в 107-ата минута Ивайло Димитров вкара гол за Спортист, но очевадно бе в положение на засада и попадението с право бе отменено. Две минути по-късно отново тимът от Своге бе близо до гола, след като Ивайло Димитров получи една топка на границата на наказателното поле, завъртя се и стреля, но топката мина над напречната греда. В 112-ата минута Антонов успя да се измъкне от отбраната на Нафтекс и останал очи в очи с вратаря на бургазлии Георгиев стреля, но в последния момент топката рикошира в крака на Орачев и се удари в лявата странична греда. В 117-ата минута бе и последното по-интересно положение, след като Пенев към Деян Христов, който са фамозен удар от въздуха прати застрашително топката към мрежата на Спортист, но вратарят Стоянов със сетни сили успя да спаси и да запази равенството 2:2.

При изпълнението на дузпи играчите на Спортист не изпуснаха нито веднъж, докато Мартин Ковачев и Малин Орачев от Нафтекс пропуснаха и така пратиха отбора от Своге в “А” група.

2:2 Васил Калоянов (83)

НАФТЕКС: 34.Янко Георгиев, 5.Борислав Стойчев, 6.Велин Дамянов (79-10.Стамен Ангелов), 11.Цветан Филипов, 14.Симеон Симеонов (54-19.Жулиен Парушев), 17.Цветомир Валериев, 24.Мартин Ковачев, 27.Малин Орачев, 37.Веселин Пенев, 26.Петър Колев (81-9.Васил Калоянов), 18.Деян Христов
Резерви: 1.Теменлиев, 9.Калоянов, 10.Ангелов, 16.Лемперов, 19.Парушев, 20.Лефтеров, 23.Молдованов
Треньор: Диян Петков

СПОРТИСТ: 1.Александър Стоянов, 4.Цвятко Иванов, 6.Лъчезар Младенов, 7.Ивайло Димитров, 8.Никола Иванов, 9.Михаил Петров (64-22.Иван Терзийски), 10.Николай Цветков, 13.Стоян Тодоров (57-11.Николай Маринов), 18.Стефан Цветков, 19.Мирослав Антонов, 21.Иван Павлов
Резерви: 12.Симеонов, 3.Димитров, 11.Маринов, 14.Борисов, 16.Котетеров, 17.Абрашев, 22.Терзийски
Треньор: Аленсандър Александров

Ловеч, Градски стадион - 1000 зрители
Съдия: Антон Генов
Жълти картони: Борислав Стойчев, Деян Христов (Нафтекс); Иван Павлов (Спортист)

3/Спортист: Ивайло Димитров вкарва - 1:3
4/Нафтекс: Цветомир Валериев стреля в напречната греда, но топката тупка зад голлинията - 2:3
4/Спортист: Цветко Иванов бележи и вкарва Спортист Своге в "А" група - 2:4