В събота България приема Кипър в мач от Лигата на нациите. Ако си някой си мисли, че ще ни е лесно, въпреки добрия ни старт с двете победи над Словения и Норвегия, жестоко се заблуждава. Кипърците не са никак са подценяване! А един от най-срамните ни резултати в историята е именно срещу тях. Това се случва на днешния ден преди точно 9 години. Загубата ни в Ларнака е катастрофална – 1:4, като по този начин се изпаряват и най-малките шансове да се докопаме до бараж за участие на световното първенство в ЮАР.

Всичко това се случва пред погледа на президента на България Георги Първанов, който пътува до Кипър, за да гледа срещата. След нейния край повечето западни медии отчитат беззъбата игра на нашите, водени от селекционера Станимир Стоилов.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

В 6-ата минута  Благой Георгиев уцелва гредата след подаване на Мартин Петров. И докато нашите си мислят, че ще бият, настава страшното. В 12-ата минута Хараламбидес открива резултата. Играч на домакините преодолява с лекота Костадин Стоянов отляво, Пламен Николов и Иван Иванов падат като застреляни пред Иванков, а на задната греда Хараламбидес с лекота праща топката в мрежата.

След това в рамките на 180 секунди кипърците профукват три чисти положения. В 19-ата минута Валери Божинов се разминава с изравнителния гол, а след ответната атака Кипър вече води с 2:0.

Станислав Ангелов подава към Иван Иванов около центъра, младият защитник изпуска топката, Хараламбидес я открадва, преодолява Иванков и се разписва за втори път.

В края на полувремето Бербатов връща един гол. Връща и надеждите ни. Той е точен след пас на Стилиян Петров.

През второто полувреме пак започваме добре - Благой Георгиев отново стреля в гредата. В 58-ата минута обаче Кипър повежда с 3:1 след гол на ветерана Михалис Константину и нова фатална грешка на Иван Иванов.

20 минути след това резилът е пълен, когато в прегръдките на своите съотборници попада Алонефтис. До края на двубоя домакините изпускат още поне два гола.

10 октомври 2009 г., св. кв.
КИПЪР - БЪЛГАРИЯ 4:1
1:0 Хараламбидес (12), 2:0 Хараламбидес (20), 2:1 Димитър Бербатов (45), 3:1 Михалис Константину (58), 4:1 Алонефтис (78)

КИПЪР: 16.Августи, 17.Сациас, 2.Христу, 13.Михаил, 10.Хараламбидес, 8.Елия, 12.Макридес, 11.Михалис Константину, 7.Алонефтис, 6.Авраам, 18.Добрашинович
Резерви: 1.Морсти, 4.А. Константину, 14.Маракгос, 15.Никулау, 5.Александру, 9.Ефрем, 3.Папатанасиу

БЪЛГАРИЯ: 1.Димитър Иванков (68 - Николай Михайлов), 3.Костадин Стоянов, 2.Иван Иванов, 4.Пламен Николов, 15.Веселин Минев, 6.Станислав Ангелов, 10.Стилиян Петров (69 - Коста Янев), 7.Благой Георгиев, 17.Мартин Петров, 9.Димитър Бербатов, 11.Валери Божинов (63 - Домовчийски)
Резерви: 12.Николай Михайлов, 18.Димитър Рангелов, 8.Коста Янев, 13.Валери Домовчийски, 16.Йордан Тодоров, 5.Иван Стоянов, 14.Станислав Манолев