ЦСКА има две големи победи над Левски. И двете са с по 5:0, а първата е на 23 септември 1953 година. Втората е точно преди 30 години на днешния ден 1 октомври. Покойният Трифон Иванов открива резултата в 34-ата минута,  когато се разписва с глава след изпълнение на ъглов удар от Георги Георгиев.

През второто полувреме настъпват минутите на Стоичков. Камата забива четири гола и влиза в историята на вечното дерби. Единият е от дузпа за нарушение срещу Емил Костадинов.

ЦСКА е без Любослав Пенев, който няколко дни преди това – на 27 септември, изиграва последния си мач за „червените” при 5:1 над Рух от турнира за КЕШ. Таранът е продаден на Валенсия и вече е в Испания, когато вече бившите му съотборници отупват Левски.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

„Сините” пък преживяват втори кошмар за кратък период от време, след като на 26 септември губят драматично с 3:4 в Белгия от Антверпен, макар че до последните минути водят с 3:1.

След 76-ата минута на вечното дерби, когато резултатът е вече 5:0, „червените” сякаш спират да играят и пропускат възможността да направят победата си още по-убедителна.

Христо Стоичков признава това в своята автобиографична книга  „Историята”. В нея той пише следното:

„В 76-ата минута реално спряхме да играем. Забавлявахме се. А ако те бяха на наше място, знам едно – щяха да продължат да ни мачкат със злоба, докато спрем да дишаме. Убеден съм хиляда процента в това. Но във въпросния мач картинката беше друга – само подскачаха като хлапета, на които им се пишка...

...В следващия сблъсък срещу Левски, когато излязох с №4, завършихме 2:2, като ремито устройваше нашия тим за титлата. Предполагам какво ви вълнува – дали пак бих сменил „осмицата” с „четворката” на моята фланелка, ако сега можех да променя историята. Ще ви отговоря искрено и така, както го чувствам днес. Да, бих го направил пак. Има грешки, които нямам желание да поправям...”

1989 г. ЦСКА – Левски 5:0 „А" група
1:0 Тр. Иванов (34), 5:0 Стоичков (49, 55, 61-д, 76)
ЦСКА: Ил. Вълов, Ем. Димитров, Тр. Иванов (72 - Ст. Бачев), М. Уруков, Д. Младенов, К. Янчев, Е. Костадинов, Хр. Стоичков, П. Витанов (76 - Ив. Киров), М. Бакалов, Г. Георгиев
ЛЕВСКИ: Здр. Здравков, К. Вангелов, Кр. Коев, Ст. Георгиев, Б. Савов, Г. Славчев, В. Йотов (46 - Г. Донков), Ил. Груев (55 - Р. Крумов), П. Михтарски, Г. Йорданов, Б. Искренов.