Играй БЛИЦ ГЕЙМ 3 - ТУК!
Трансферът на Мариян Огнянов в ЦСКА 1948 предизвика различни полемики сред феновете на "армейците", а и на "сините". Участникът във Втора лига представи вчера Мацата, който преди дни се раздели с Черно море и избра да облече червения екип.
Официалният сайт на ЦСКА 1948 публикува материал, изреждайки всички футболисти, които са играли и в Левски, и в ЦСКА.
Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)
При "червените" Огнянов ще играе с друг бивш футболист на Левски - Богомил Дяков.
Публикацията в cska1948.bg:
"Майкъл Оуен, Андреа Пирло, Карлос Тевес, Роналдо, Ибрахимович, Левандовски...
Списъкът е дълъг, а футболната история познава редица големи имена, които са сменяли клубната си принадлежност на 180 градуса. Освен чуждестранните звезди, играли за два вечни съперника, много български състезатели се отличават с подобни ходове в кариерата.
Идването на Мариян Огнянов в ЦСКА провокира редица коментари из медиите и социалните мрежи. Мацата, както е прякорът му, е вторият футболист в сегашния отбор на "армейците", носил и екипа на Левски през кариерата си. Това ни накара да се разровим из архивите и да извадим за вас всички футболисти, играли мачове за столичните грандове. Примерите са много...
Безспорно, най-голямото име, обличало тениската на ЦСКА и впоследствие превърнало се в символ на „синия“ клуб, е Георги Аспарухов. Макар и да прекарва само три седмици в армейския клуб, Гунди изиграва приятелска среща с екипа на „червените“, след което продължава отбиването на военната си служба в пловдивския Ботев.
Чуждестранното име, което приковава вниманието в тази любопитна класация, е на друг нападател. Сергиу Буш е сред основните виновници ЦСКА да има 6 поредни победи срещу Левски в първенството, като дори на Националния стадион вкара в „синята“ врата при победата с 3:0 на 25 октомври 2014 г. След неуспешен престой в Англия, сега румънецът играе на „Герена“ и му се налага да търпи европейски провали срещу тимове от ранга на лихтенщайнския Вадуц.
Случаят с Георги Чиликов е подобен, но по обратната линия. Първо той бе любимец на сектор „Б“, като за 97 мача в първенството вкарва 57 гола, които му спечелват трансфер в португалския Насионал (Мадейра). Както се досещате, връщането му в България е в любимия армейски клуб, като негов гол срещу Омония (Никозия) го превърна в герой, тъй като класира ЦСКА в следващия кръг за Купата на УЕФА.
Първият футболист, играл за двата клуба, е Атанас Цанов (1946-49 в Левски, 1949-55 в ЦСКА). Никола Цанев и Иван Бандаловски пък са юноши на „сините“, но в последствие първият играе 1/2-финал за КЕШ с армейския клуб, а Бандата става капитан на представителния отбор на ЦСКА през 2013 г. Друг пример с юноша на "червените", превърнал се в легенда на Левски, е Станислав Ангелов.
Най-голям отзвук предизвиква преминаването на Божидар Искренов на "Армията". "Радостта на народа", както е наричан на "Герена", изиграва над 200 мача със синята фланелка, след което изненадва всички. През 1993 г. Гибона се присъединява към лагера на армейците, където печели Купата на България същия сезон.
В близкото минало известните играчи, защитавали цветовете на двата отбора, са предпоследният треньор, спечелил националната купа с ЦСКА Милен Радуканов, треньорът на казахстанския национален отбор Станимир Стоилов, полузащитникът Асен Букарев, голмайсторът Петър Михтарски, Костадин Видолов, Георги Йорданов – Ламята, Георги Славчев, Емил Кременлиев, Здравко Лазаров и много други.
От по-далечното минало може би най-любопитният случай е този с Янко Кирилов. Той ще бъде запомнен като най-младият футболист, играл в „А“ група (само на 15 години). По-интересното с Кирилов е, че с негов гол ЦСКА побеждава Левски на финала за Купата на Съветската армия през 1965 г. и веднага след края на сезона преминава в отбора на „сините“.
Освен Буш, чужденците, които обличат фланелката и на двата тима, са Фелипе да Коща и украинецът Игор Харковченко.
Пълният списък на футболистити, защитавали цветовете на ЦСКА и Левски:
1. Атанас Цанов
2. Георги Аспарухов – Гунди
3. Мъри Стоилов
4. Георги Чиликов
5. Асен Букарев
6. Божидар Искренов – Гибона
7. Милен Радуканов
8. Станислав Ангелов – Пелето
9. Никола Цанев
10. Николай Тодоров – Кайзера
11. Стефан Колев
12. Пламен Гетов
13. Петър Михтарски
14. Георги Донков
15. Дончо Донев
16. Димитър Попов
17. Пейо Пеев – Моркова
18. Александър Костов
19. Янко Кирилов
20. Стоичко Пешев
21. Костадин Видолов
22. Станимир Господинов – Стамбата
23. Фелипе да Коща
24. Николай Илиев – Галибата
25. Георги Йорданов – Ламята
26. Емил Кременлиев
27. Здравко Лазаров
28. Йордан Маринов – Червения
29. Николай Радлев – Киш
30. Георги Русев – Гочо
31. Георги Славчев
32. Владислав Стойков
33. Илиян Стоянов – Коловати
34. Иван Тишански
35. Йордан Томов – Коми
36. Иво Тренчев
37. Игор Харковченко
38. Красимир Чавдаров – Джизона
39. Йордан Мурлев
40. Серджиу Буш
41. Иван Бандаловски
42. Чавдар Атанасов
43. Богомил Дяков