Със странен състав и без 7 от футболистите във финала за Купата на България Локомотив (Пловдив) допусна обрат и загуби драматично у дома от ЦСКА с 1:2 в последния мач от 30-ия кръг на efbet Лига в първата шестица. Срещата бе от изключителна важност за "армейците", които с гол на Али Соу в последните секунди спечелиха и изпревариха Левски на второто място с 3 точки аванс, гарантирайки си на теория минимум бараж за участие в Лига Европа.

Двубоят се игра без публика след решение на Областния кризисен щаб в Пловдив късно снощи, а наставникът на домакините Бруно Акрапович заложи на любопитен състав без 7 футболисти, играли срещу „червените“ при триумфа във финала за Купата на България след дузпи. Извън групата са Пиргов, Умарбаев, Петрович, Карагарен, Цветанов, Илиев и Аралица, дали положителни проби за коронавирус, а всички резерви на пловдивчани бяха от юношеските формации на тима.

Още във 2-ата минута Алмейда върна лошо с глава назад, Соу овладя топката и шутира от границата на наказателното поле, но Луков улови топката. Локо отговори с удар на Салинас по земя в 10-ата минута, който профуча покрай лявата греда на Бусато.

В 19-ата минута Тиаго шутира от 19-20 метра и топката намери напречната греда, след което се отби в гърба на Луков, но в крайна сметка стражът на домакините успя да я хване преди да премине голлинията. В 27-ата минута Лукас Салинас шутира по земя, а Бусато изби в корнер. Нападателят на смърфовете обстрелва вратата на гостите и осем минути по-късно, но ударът му от фаул излезе в аут.

В заключителните секунди на първата част Енрике и Мазику комбинираха добре отляво и топката стигна до Малинов, който шутира без забавяне от границата на наказателното поле, но над напречната греда.

Winbet - победата е емоция! (18+)

След почивката на два пъти Тиаго не намери очертанията на вратата, а в 61-ата минута Локомотив поведе в резултата. Бусато подаде към Занев, който му върна слабо, а Лукас Салинас пресече подаването и останал сам срещу вратаря хладнокръвно реализира за 1:0.

Секунди по-късно "смърфовете" бяха близо до удвояване на аванса си. Шут на Малонга рикошира в лакътя на Занев и профуча покрай гредата. Пловдивчани поискаха дузпа, но реферът Ивайло Стоянов отсъди корнер.

В 80-ата минута ЦСКА изравни чрез Тиаго, който реализира от дузпа, отсъдена след шпагат на Витанов, който не успя да играе с топката и фаулира Малинов.

В 87-ата минута дойде и най-спорният момент в срещата. Домакините си помислиха, че са повели с 2:1, но флагът на страничния съдия секна надеждите им. На повторенията обаче се вижда, че Доминик Малонга не беше зад гърба на последния в отбраната на ЦСКА.

Срещата вървеше към закономерно равенство, но гостите се добраха до скъпоценен успех в последните секунди от добавеното време, когато Ахмед Ахмедов успя да свали топката с гърди и намери с чудесен извеждащ пас Али Соу, който не сбърка само срещу Мартин Луков за 2:1.

Така ЦСКА се изкачи на втората позиция в класирането с актив от 56 точки, на 3 пред третия Левски. Локомотив е на пето място с 50 точки, като изостава на две от четвъртия Славия. В последния кръг за шампионата в неделя ЦСКА посреща Берое, Славия е домакин на Лудогорец, а Локомотив (Пловдив) гостува на Левски.

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) – ЦСКА 1:2
1:0 Лукас Салинас (61), 1:1 Тиаго Родригес (80-дузпа), 1:2 Али Соу (90+5)

Най-интересното от срещата по минути:
1- Начало на мача.
2 - Диниш Алмейда сгреши и Али Соу отправи удар от границата на наказателното поле, но твърде и слаб и право в ръцете на вратаря Мартин Луков
10 - Лукас Салинас пробва късмета си с удар от средна дистанция, след който топката премина опасно близо покрай гредата на Бусато
15 - Лукас Салинас получи пас от Томашевич на границата на наказателното поле, елиминира капитана на гостите Занев, но си повече дълго топката и вратарят на ЦСКА Бусато я улови
19 - ГРЕДА ЗА ЦСКА! Тиаго отправи много тежък шут след лошо изчистена топка от отбраната на Локомотив и топката срещна напречната греда
24 - Брадли Мазику напредна по фланга, след което пусна прострелно подаване в наказателното поле, но никой не успя да засече топката
27 - Лукас Салинас се разходи измежду отбраната на ЦСКА, за да отправи техничен изстрел към долния ляв ъгъл, избит с една ръка от Бусато
39 - Али Соу без малко принуди Мартин Луков да сбърка. Вратарят, макар и подхлъзвайки се, съумя да изчисти топката надалеч
45 - Кристиян Малинов отправи удар от границата на наказателното поле, но топката премина над вратата
45 - Край на първата част!
..............................................
46 - Начало на второто полувреме
49 - Тиаго премина хитро зад гърба на Давид Малембана и пробва мощен шут от малък ъгъл, но не намери целта
53 - Нов неточен удар на Тиаго Родригес от гостите
61 -   ГОООЛ за Локо (Пд)! Капитанът на гостите Петър Занев направи фрапантна грешка, връщайки прекалено слабо към вратаря Бусато. Лукас Салинас пресече топката и преодоля стража на "армейците" за 1:0
63 - Удар на Малонга от средна дистанция, топката срещна тялото на Занев и излезе в корнер
65 - Кристиян Малинов шутира над вратата на Мартин Луков
78 - ДУЗПА за ЦСКА! Юношата на "червените" Витанов фаулира Кристиян Малинов в наказателното поле
80 - ГОООЛ за ЦСКА! Тиаго Родригес е безапелационен от бялата точка за 1:1
87 -   Гол за Локо (Пд) след комбинация между Салинас и Малонга не бе признат заради засада, каквато не се видя на повторенията
90+1 - Тиаго Родригес шутира от фаул от далечна дистанция и Мартин Луков спаси
90+5 - ГОООЛ за ЦСКА! Али Соу се разписа след асистенция на Ахмед Ахмедов за пълния обрат - 1:2
90+6 - Край на мача! ЦСКА обърна Локомотив с 2:1 в Пловдив и си гарантира минимум бараж за Лига Европа

Съставите
Локомотив (Пловдив): 71. Мартин Луков, 5. Дейвид Малембана, 4. Акинсола Акиниеми , 25. Лукас Масоеро, 34. Петър Витанов , 15. Валентино Пулиезе , 50. Йосип Томашевич, 44. Николай Николаев , 16. Лукас Салинас  , 23. Доминик Малонга, 61. Диниш Алмейда
Резерви: 22. Кристиан Томов, 77. Петър Петров, 7. Николай Борисов, 13. Божидар Зелямов, 11. Даниел Димитров, 20. Иво Георгиев
Треньор: Бруно Акрапович

ЦСКА: 13. Густаво Бусато, 3. Жеферсон (64 23. Ахмед Ахмедов), 10. Евандро, 11. Петър Занев, 15. Кристиян Малинов, 17. Енрике Рафаел (84 21. Едвин Джеси), 18. Брадли Мазику, 20. Тиаго Родригес , 22. Али Соу , 26. Валентин Антов , 28. Пламен Гълъбов
Резерви: 33. Илия Шаламанов - Тренков, 4. Божидар Чорбаджийски, 5. Йоан Бауренски, 23. Ахмед Ахмедов, 21. Едвин Джеси, 24. Стефано Белтраме, 27. Даниел Иванов
Треньор: Стамен Белчев

Пловдив, стадион "Локомотив"
Съдия: Ивайло Стоянов

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация