ЦСКА победи Академик (София) с 3:1 в мач от последния 30 кръг на “А” група. “Червените” завършиха сезон 2010/2011 на трето място с 61 точки, а преди няколко дни завоюваха Купата на България. Отборът ще започне участието си в Лига Европа от плейофите и ще има само един съперник преди групите.

Станислав Костов, Килиан Шеридън и Спас Делев се разписаха за ЦСКА днес срещу Академик, точен за “студентите” беше Аспарух Василев. ЦСКА се опита и днес да спаси Академик, след като резултатът се задържа дълго време 1:1. Точката можеше да се окаже спасителна за “студентите”, но Видима-Раковски победи Пирин и се спаси. Така на “Армията” ЦСКА си взе трите точки и изпрати Академик в “Б” група. В предишните два мача “армейците” дадоха повод за слухове, след като направиха равен 2:2 с Пирин в Борисовата градина, а след това паднаха тежко от Локомотив в Пловдив с 1:4.

Треньорът на "червените" Милен Радуканов отново прави доста промени в стартовия състав. Извън групата останаха Иван Караджов, контузеният Костадин Стоянов, Борис Галчев, Платини, Нелсън, а Тодор Янчев започна на резервната скамейка. На вратата титуляр излезе Благой Макенджиев, отдясно в защита се появи Петър Стоянов, а останалите трима в защита бяха Акуаро, Апостол Попов и Румен Трифонов. Като вътрешни халфове действаха Маркиньос и Коста Янев. По крилата бяха Александър Тонев и Четин Садула. В атака започнаха Спас Делев и Станислав Костов.

В първите минути ЦСКА имаше две възможности. Първо Спас Делев стреля от пряк свободен удар над вратата, а след това Сашо Тонев притесни защитата на Академик, но стигна само до корнер. В 18-ата минута Маркус Бонфим се отчете с първи пропуск за Академик, след като не успя да преодолее вратаря Благой Макенджиев. В следващата атака Спас Делев опита да прехвърли стража на Академик Божидар Стойчев, той спаси, а при добавката Станислав Костов уцели бранител вместо да вкара. През целия мач младокът Костов остави добро впечатление, но пропусна много чисти положения.

В 26-ата минута Делев стреля от пряк свободен удар, вратарят на “студентите” отрази, а при добавката отново Станислав Костов не успя. В 31-ата минута бившият “армеец” Стойко Сакалиев засече центриране от ъглов удар, но прати топката покрай вратата на Макенджиев. В 38-ата минута Станислав Костов увенча усилията си с гол, който бе негов първи с екипа на ЦСКА. Нападателят открадна топката от защитник на Академик, влезе в наказателното поле и мина покрай вратаря, след което без проблеми реализира за 1:0. В следващата атака Академик изравни след попадение на Аспарух Василев. Играчът на “студентите” получи пас от Сакалиев, Джузепе Акуаро се подхлъзна в последния момент, след което изравни за 1:1. Веднага след гола Милен Радуканов извади Акуаро и на негово място пусна Тодор Янчев.

През втората част “червените” имаха превес и пропуснаха много положения. В рамките на една минута Станислав Костов на два пъти имаше шанс да реализира. Първият път стреля в аут, а след това Божидар Стойчев отрази удара му. В 67-ата минута Спас Делев от 7-8 метра би в ръцете на вратаря с глава. В 71-ата минута влезлият на мястото на Маркиньос Килиан Шеридън направи 2:1 за ЦСКА. Той получи пас от Спас Делев и с премерен удар от границата на наказателното поле прати топката във вратата. До края на мача на мястото на Маркиньос влезе юношата Томи Костадинов, за когото това бе първи мач за годината, след като през есента претърпя операция. В последната минута Спас Делев оформи крайното 3:1 след пас на Петър Стоянов./БЛИЦ

Двубоят по минути тук

ЦСКА - АКАДЕМИК (СОФИЯ) 3:1
1:0 Станислав Костов (38), 1:1 Аспарух Василев (40), 2:1 Килиан Шеридън (71), 3:1 Спас Делев (90)