След двугодишна изследователска и практическа дейност, Българският футболен съюз реализира успешно проекта PYSD (Preventing Youth Sport Dropout), подкрепен от програмата Еразъм+ на Европейския съюз. Мащабната разработка, насочена към откриване на причините и превенция на ранното отказване на деца и юноши от спорта, бе осъществена съвместно с международните партньори от Младежкия център по физическа подготовка (CGFS) в Прато (Италия), Общинските власти в Прато, баскетболния клуб Гранойерс (Испания) и Центъра по спортна диагностика в Шабац (Сърбия). В реализацията на амбициозния план неоценима помощ оказаха и българските федерации по баскетбол и плуване. Само на територията на нашата страна в програмата бяха ангажирани над 700 деца, техните родители и треньори.

Фундаменталната мисия на проекта PYSD бе създаването на устойчив модел, базиран на доказани световни практики и предназначен за треньори и спортни организации, за идентифициране и справяне с факторите, водещи до ранно отказване на подрастващите от спорта. Конкретните стъпки по създаване на този модел бяха пет: набелязване на най-добрите практики по превенция за справяне с проблема; проучване сред голям брой деца, родители и треньори във всички държави, взели участие в проекта; създаване на теоретичен модел за превенция; тестване и оценка на резултатите; проверка на изготвения модел. Една от най-съществените задачи на проекта бе детайлното изследване на взаимовръзките спортист-родител и спортист-треньор.

На база на получените резултати, бяха изготвени препоръки към родителите и треньорите, които да вкарат в своята практика, с цел повишаване на мотивацията на младите хора за практикуване на спортни дейности (www.pysd.eu/tips-for-coaches-and-parents).

Тестовото приложение на модела показа недвусмислено положителен ефект върху желанието на децата да останат активни спортисти.

Изготвеният онлайн наръчник за превенция на ранното отказване от спорта (www.pysd.eu/pysdmanuals/) е приложим към всякакъв вид спорт и може да бъде използван в най-различни социални общности и държави.

Проектът приключи с международна среща в Гранойерс, Барселона, с участието на президента на ФК Бароко – Николай Стайков и директора на школата на ФК Олимпия Димитър Димитров, както и на двама от грасруутс експертите на БФС - Николай Рибарски и Дойчин Бахов.