“Ботев” (Пловдив) приема “Левски” днес от 15:00 часа в двубой от 17-тия кръг на “А” група. Двубоят на стадион “Христо Ботев” ще бъде ръководен от Станислав Тодоров, а ТВ7 ще го излъчи директно.

Един срещу друг се изправят двамата добри приятели Станимир Стоилов и Илиан Илиев. “Ботев” няма победа над “Левски” в Пловдив от 17 години (за последно успех с 4:3 през 1996 година). Сегашното състояние на двата отбора предвещава дерби, а над 15 хиляди души ще изпълнят трибуните на стадион “Христо Ботев”.

Стоилов има проблеми с определяне на състава, като почти сигурно единият от защитниците – Марлон Ферейра, няма да играе. В отбрана се очаква да излязат Йордан Христов, Спрокел заедно с Бобан Грънчаров и Веселин Минев, който ще бъде вдигнат на крака за дербито. В средата на терена вероятно ще играят Галчев, Иршак, а по крилата Неделев и Мариян Огнянов. Напред е двойката нападатели Вандер Виейра и Иван Цветков.

Илиан Илиев има няколко варианта за състава, но добрата новина е, че няма контузени и наказани футболисти. В защита ще започнат Мулдер, Везалов и почти сигурно Даниел Димов и Нуно Пинто. В средата на терена се очертава тандем между Станислав Ангелов и Прохазка, а по крилата сигурни титуляри са Гари Родригес и Кристовао Рамос. Напред сам ще бъде Базил де Карвальо, а зад него ще действа Владимир Гаджев.

"БОТЕВ" (Пд):
Адам Стаховяк, Веселин Минев, Бобан Грънчаров, Сивард Спрокел, Йордан Христов, Борис Галчев, Томаш Иршак, Мариян Огнянов, Тодор Неделев, Вандер Виейра, Иван Цветков
Резерви: Росен Андонов, Асен Караславов, Артур Енрике, Ангел Рахов, Костадин Дяков, Николай Павлов, Луис Педро, Станислав Костов
Треньор: Станимир Стоилов
Контузени: Марлон Ферейра

"ЛЕВСКИ":
Пламен Илиев, Дъстли Мулдер, Димитър Везалов, Даниел Димов, Нуно Пинто, Станислав Ангелов, Роман Прохазка, Владимир Гаджев, Кристовао Рамос, Гари Родригес, Базил де Карвальо
Резерви: Михаил Иванов, Ромейн Ели, Стефан Велев, Христо Йовов, Илиян Йорданов, Жоао Силва, Рене Михелич
Треньор: Илиан Илиев
Контузени: няма; Наказани: няма

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
*За първи път двата съперника играят в Пловдив на 16 септември 1951 година. Срещата завършва с победа 1:0 за гостите от София. Голът е дело на Арсен Димитров в 68-ата минута от дузпа.

*Най-голямата победа на “Левски” с 4:0 в Пловдив е на 7 юли 1957 година. “Сините” имат още 2 големи победи в града под тепетата с 4:1 и 4:2.

*Първата си победа на свой терен с 1:0 “Ботев” постига на 20 юли 1952 година. Голмайстор за домакините е Милко Милоев в 85-ата минута.

*Най-голямата победа с 4:0 на “Ботев “над “Левски” в Пловдив е на 15 септември 1959 година. Централният нападател Красимир Манолов забива хеттрик за пловдивчани, а четвъртото попадение е на Коста Танев. “Канарчетата” имат още изразителни победи над сините с 4:1 – 2 пъти, 4:2, 3:0 и 3:1.

*Първото равенство е регистрирано на 15 юли 1956 година – 1:1. “Ботев” е „символичен” домакин в столицата, понеже е наказан с лишаване от домакинство.

*Първото равенство в Пловдив е регистрирано на 28 септември 1960 година.

*Най-резултатното равенство 2:2 е регистрирано 5 пъти в шампионатите 1975/76, 1983/84, 1984/85, 1992/93 и 2006/07 година.

*Най-резултатните двубои в града под тепетата са 4:3 за канарчетата на 10 октомври 1964 и 6 декември 1996 година.

*”Ботев” е в ужасна серия срещу “Левски”, няма победа вече 16 години! За последно “канарчетата” спечелиха с 1:0 и то в София, на 1 юни 1997 година, след гол на Марин Бакалов. През същия сезон 1996/97, но в Пловдив, “канарчетата” бият с 4:3. Това пък е последният успех на “Ботев” срещу “Левски” в Пловдив.

*Най-много голове- 5 за “Ботев” в Пловдив са отбелязали Динко Дерменджиев-Чико и Антон Милков, с 4 гола са: Атанас Пашев и Борис Хвойнев.

*За “Левски” най-резултатен в Пловдив с 5 гола е Георги Иванов-Гонзо. Следват: 4 - Христо Илиев-Патрата и Цветан Веселинов- Меци.

*Най-често срещаните резултати в Пловдив между двата състава са: 1:0 - 17 пъти (8 за “Ботев” и 9 за “Левски”), 2:1- 7 пъти (3 за “канарчетата” и 4 за “сините”), 1:1 и 2:2- 5 пъти.

*Най-добрата серия на “Ботев” е 10 победи и едно равенство от 1970 до 1981 година.

*”Левски” играе успешно в Пловдив през последните 16 години, като са постигнали 10 победи и едно равенство.

*Двата съперника само веднъж са завършвали 0:0 от 55 мача в Пловдив.

“Левски има една служебна победа с 3:0 в първенството 2009/10 година, поради изхвърлянето през пролетта на пловдивчани.
*
Един двубой се игра при закрити врати на 20 април 2008 година и “Левски” се наложи с 3:0.

*Георги Иванов-Гонзо е откривал резултата 4 пъти и винаги “сините” са стигали до победата.

*Цветан Веселинов-Меци също 4 пъти е откривал резултата, но в 2 от случаите “канарчетата” са стигали до пълен обрат и победи с 2:1 и 3:2.

*За “Ботев” са отсъдени 6 дузпи, 5 са реализирани от Георги Попов- 2, Атанас Пашев, Борис Хвойнев и Армен Амбарцумян, а една е пропусната от Тодор Зайцев.

*За “Левски” са отсъдени 7 дузпи, като 6 са реализирани от: Арс. Димитров, П. Петров, Пл. Гетов, Т. Зайцев, Г. Иванов и Жоазиньо, а една е пропусната от П. Хубчев.

*Любопитен момент се получава в срещата “Ботев” – “Левски” на 22 август 1992 година. След като Петър Хубчев от “Левски” пропуска дузпа в 73 минута при резултат 2:1 за домакините, се налага бившият нападател на сините Божидар Искренов-Гибона (тогава в “Ботев”) да направи втора дузпа в 88-ата минута. Пламен Гетов реализира и се стига до уговореното равенство.

*Друго равенство 2:2 устройващо и двата отбора се получава в 28 кръг на 27 май 1984 година. При резултат 1:1 Атанас Пашев покачва 2:1 в 89-ата минута, но след като бият център “сините” стигат безпрепятствено до вратата на домакините (тогава Тракия) и Наско Сираков изравнява в 90 минута. Това равенство е удобно и за двата тима - малко по-късно “Левски” става шампион, а “Ботев” като финалист участвува в турнира на носителите на национални купи.

*Хеттрик за “Ботев” са реализирали Ант. Милков и Красимир Манолов.

*Автор на най-бързия гол, във 2-ата минута, е Мирослав Иванов на 20 април 2008 година при победата на “сините” с 3:0.

*В полза на “Левски” са отбелязани 2 автогола от Д. Бодуров и Г. Минков.

*Гол № 100 на срещите в Пловдив отбелязва Ясен Петров от Ботев в 52 минута при победата на “Ботев” с 4:1 на 31 март 1991 година.

*Двата отбора са играли 3 пъти в 17 кръг, като домакините имат 2 победи (през 1973/74 и 1982/83), а “сините” бият в шампионата 2008/09.

*През месец март двата тима имат 11 мача в Пловдив, като “Ботев” има 6 победи, а “Левски” – 5, но на датата 9 март не са играли за първенство.