Славия приема “Левски” в столичното дерби на 15-тия кръг на “А” група. Двубоят е от 14:00 часа и ще бъде предаван пряко по ТВ+Булсатком. “Белите” са в ужасна дългогодишна серия срещу съперника – без победа от 8 март 2003 година (2:1 на стадион “Георги Аспарухов”).

Новият треньор на Славия Велислав Вуцов успя да запише дебютна категорична победа – 3:0 срещу “Ботев” Пловдив за Купата на България. “Белите” се надяват да повторят добрата игра и резултат и днес срещу “сините”. Вили Вуцов ще може да използва най-доброто, очаква се Здравко Лазаров и Петър Димитров да играят по крилата, а Влади Златинов да е на върха на атаката.

Илиан Илиев също ще може да използва най-добрите си футболисти. Кристовао Рамос и Базил де Карвальо бяха контузени през седмицата, но лекарите ги вдигнаха на пожар, за да играят срещу Славия. Очаква се и двамата да са титуляри в предни позиции за “сините”. Останалите двама офанзивни футболисти ще бъдат Илиян Йорданов и Владимир Гаджев, който отново ще застане зад Де Карвальо. Прохазка и Станислав Ангелов ще оформят дефанзивния тандем на “Левски”, а карето в защита е обичайното – Мулдер, Ели, Даниел Димов и Нуно Пинто.

СЛАВИЯ:
1.Георги Петков, 18.Филип Филипов, 6.Даниел Златков, 22.Виктор Генев, 20.Радослав Димитров, 23.Тайсуке Акиоши, 21.Богомил Дяков, 14.Янко Сандански, 10.Павле Попара, 88.Петър Димитров, 77.Здравко Лазаров
Резерви: 12.Емил Петров, 5.Петър Альошев, 71.Уго Лопес, 25.Велков, 7.Дайсуке Мацуй, 29.Васил Калоянов, 9.Владислав Златинов
Наказан: Живко Желев
Треньор: Велислав Вуцов

"ЛЕВСКИ"23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мюлдер, 25.Даниел Димов, 3.Ромен Ели, 28.Нуно Пинто, 4.Станислав Ангелов, 6.Роман Прохазка, 16.Кристовао Рамос, 45.Владимир Гаджев, 22.Илиян Йорданов, 19.Базил Де Карвальо
Резерви: 1.Ивайло Василев, 6.Орлин Старокин, 9.Жоао Силва, 10.Христо Йовов, 30.Антонио Вутов, 31.Марсиньо, 11.Симеон Райков
Треньор: Илиан Илиев

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

*Славия и “Левски” са се срещали за първенство 122 пъти, равносметката е 20 победи за Славия, 41 равенства и 61 победи за “сините” при голова разлика 211:121 в полза на “Левски”.

*За пръв път двата тима се срещат на 13 ноември 1948 година и двубоят завършва наравно 1:1. Й.Томов от “Левски” бележи в 47 минута, а М. Николов от “белите” изравнява в 82 минута.

*Последното реми 2:2 е от 7 ноември 2010 година. Две са най-резултатните равенства 3:3 – през 1961 и 1976 година.

*За пръв път Левски побеждава Славия на 27 май 1949 година с 1:0 с гол на Б.Цветков- Жук в 28 минута.

*Най-изразителната победа на Левски над Славия е с 5:0 на 28 октомври 2005 година. По 2 гола отбелязват Даниел Боримиров и Валери Домовчийски, а петия гол е дело на Димитър Телкийски.

*Първата победа на Славия над Левски е на 24 април 1954 година с 2:0. Първият гол отбелязва големият нападател на Славия Д.Ташков- Мирко в 10 минута, а вторият е дело на Гр.Ахтимов в 36 минута.

*Най-изразителната победа на Славия е с 4:1 на 25 октомври 1958 година, като головете за белите отбелязват Г. Гугалов, Ал. Василев- 2 и Добромир Ташков, а за сините е точен Георги Соколов в 60 минута.

*Пет са най-резултатните срещи в най-старото столично дерби: 2 победи с 5:2 (през 1989 и 2002 година) на Левски и 3 победи с 4:3 (2 за сините през 1963 и 1992 година и 1 за Славия през 1991 година).

*Най-много голове за Славия са отбелязали: 9 – Добромир Ташков- Мирко и Чавдар Цветков-Чаво, 7- Ал. Василев- Чоко, 5 – Борислав Григоров-Боби Григ, 4- Г. Гугалов, Ат. Александров- Кимбо и Тодор Праматаров, 3- Гр.Ахтимов, М.Мишев- Мишката, Андрей Желязков- Жужо, Ил. Величков, Петър Александров и Мартин Кушев

*За сините най-резултатен е бил Георги Аспарухов-Гунди с 11 гола. Следват: 8-Димитър Йорданов-Кукуша, Александър Костов и Павел Панов, 7- Христо Йовов, 6- Наско Сираков, 5- Христо Илиев- Патрата, Даниел Боримиров, Елин Топузаков и Седрик Бардон, 4- Георги Йорданов- Ламята, Златко Янков и Георги Чиликов, 3- Арс. Димитров, Л.Гайдаров, Георги Соколов-Соколето, Пламен Гетов, Петър Александров, Илиан Илиев, Димитър Телкийски и Георги Иванов- Гонзо.

*Най-често получените резултати са: 1:0-17 пъти (5 за Славия и 12 за Левски), 2:0- 17 пъти (5 за Славия и 12 за Левски), 2:1- 14 пъти (5 за белите и 9 за сините), 0:0, 1:1 и 2:2- по 12 пъти, 3:0- 9 пъти (9 за Левски).

*Най-доброто постижение на Славия срещу Левски е в периода 1954 – 1957 година- 3 победи и 5 равенства

*Левски е в най-добра серия от 2003/04 година до сега от 18 мача има 15 победи и 3 равенства

Като домакин Славия е с 5 победи и едно реми в периода 1976/77 – 1981/82 година

Вече 23 години белите нямат победа като символичен домакин - за последно на 21 октомври 1989 година, когато Славия бие с 3:1.

Последната победа на Славия (на „Герена”) е на 8 март 2003 година с 2:1 след голове на Кирил Джоров и Георги Владимиров и Георги Чиликов за сините

В последните 10 мача равносметката е 8 победи за Левски и само 2 равенства

За Славия са отсъдени 10 дузпи, от които 8 са реализирани: 2- Ал.Василев, 1-Гр.Ахтимов, Димитър Ларгов, Ат.Александров, Пл.Симеонов, Ив.Пенев и Станимил Стоилов, а 2 са пропуснати от: Г.Харалампиев и Ян.Димитров

За Левски са отсъдени 26 дузпи, като са вкарани 22 от: 3- Наско Сираков и Емил Велев, 2- Георги Аспарухов и Петър Петров, 1- Христо Илиев, Ян.Кирилов, Войн Войнов, Гр.Григоров, Тодор Барзов, Мишо Вълчев, Емил Спасов, Пламен Гетов, Станимир Стоилов, Георги Иванов, Жоазиньо и Иван Цветков, а пропускат: Станимир Стоилов, Магди Толба, Георги Чиликов и Даниел Боримиров

Голове и за двата отбора са отбелязали Петър Александров, Станимир Стоилов, Мартин Кушев

Хеттрик за Левски са постигнали: 2 пъти - Г.Аспарухов, 1 път - Д.Йорданов, Ян.Кирилов, П.Александров, Г.Чиликов и С.Бардон

Хеттрик за Славия са направили Добромир Ташков и Тодор Праматаров

4 автогола в полза на Славия от Ангеловски, П.Дончев, Ники Илиев и Игор Томашич, и 2 автогола в полза на Левски от Стив Ренет и Стефано Кунчев

4 чужденци са вкарвали голове за Славия: Любомир Воркапич, Велимир Иванович, Пр.Катич, Жозе Жуниор

10 чужденци са отбелязвали голове за Левски: Миодраг Пантелич, Марсело Вава, Саша Симонович, Серж Йофу, Далибор Драгич, Седрик Бардон, Зе Соареш, Жоазиньо, Дарко Тасевски и Тони Калво

Автори на най-бързите голове в 2-та минута са: Георги Аспарухов, Георги Тодоров, Седрик Бардон за Левски и Чавдар Цветков и Ангеловски (“Левски” – автогол) за Славия

Гол № 100 отбеляза Александър Костов (Левски) в 80 минута при равенството 1:1 през 1968 година

Гол № 200 отбеляза Емил Велев (Левски) в 90 минута от дузпа при победата с 5:2 през 1989 година

Гол № 300 отбеляза Петър Кюмюрджиев (Славия) в 75 минута при ремито 2:2 през 2006 година

В срещата Славия – Левски 0:1 на 10 април 1960 година Л. Гайдаров бележи гол № 400 за “сините” в „А” група в 82 минута.

В срещата Славия – Левски 2:1 на 2 ноември 1974 година Чавдар Цветков бележи гол № 900 за белите в “А” група.