ЦСКА приема Черноморец в мач от 17-тия кръг днес от 15:00 часа на стадион “Българска армия”. Двубоят ще бъде излъчен пряко по БНТ, а съдия е Цветан Кръстев.

В първия пролетен кръг ЦСКА загуби с 0:2 у дома от Литекс, а Черноморец отстъпи също като домакин с 0:2 от “Левски”. Поражението донесе сътресения в “червения” лагер и постави на кантар бъдещето на Миодраг Йешич. След загубата за виновник беше нарочен капитанът Иван Бандаловски, който през седмицата си извади бележка, че е контузен и днес няма да излезе срещу Черноморец. Мишел Платини също е аут, дори не попадна в групата. Така срещу “акулите” в защитата на ЦСКА вероятно ще излязат Ангел Грънчов, Апостол Попов, Крачунов и Венков. В средата на терена ще бъдат Лукас Саша, Анисе, а по крилата Присо, който ще прати на резервната скамейка Нюаджи, и Варела. В атака ще действат Камбуров и вероятно Сержиньо. Има вариант титуляр да излезе и Спас Делев, който обаче не е играл в официален мач повече от половин година – напусна турския Мерсин миналата пролет.

Гостите от Бургас идват със сериозни кадрови проблеми в столицата. Поради различни травми за мача отпадат Фо- Поре, Борислав Балджийски, Румен Трифонов и нападателя Гаел Нлундулу. Юсуф Уатара няма да вземе участие, тъй като не е във форма. На върха на атаката за Черноморец ще действа Преслав Йорданов, подпомаган от Янис Юсеф.

ЦСКАЧерноморец
Днес от 15:00 часа
Пряко по БНТ
Съдия: Цветан Кръстев
Стадион: “Българска армия”

ЦСКА
: Томас Черни, Ангел Грънчов, Пламен Крачунов, Апостол Попов, Михаил Венков, Лукас Саша, Абел Анисе, Игнасио Варела, Нджонго Присо, Сержиньо, Мартин Камбуров
Резерви: Анатоли Господинов, Васил Попов, Илияс Кирякидис, Ивайло Чочев, Спас Делев, Серж Нюанджи, Григол Долапчиев
Контузени: Бандаловски, Марсиньо, Карачанаков, Платини; Наказан: Василев

ЧЕРНОМОРЕЦ:
Стоян Колев, Яни Пехливанов, Траян Дянков, Георги Терзиев, Венелин Филипов, Крум Стоянов, Цветомир Цонков, Ванчо Траянов, Тодор Паланков, Янис Юсеф, Преслав Йорданов
Резерви: Янко Георгиев, Александър Башлиев, Лъчезар Балтанов, Станислав Дрянов, Орелиан Луло, Милчо Ангелов, Лорис Арно
Контузени: Фо-Поре, Румен Трифонов, Борислав Балджийски, Гаел Нлундулу; Наказани: Няма

БАЛАНС: В А група: 69 мача, 46 победи за ЦСКА, 14 равенства, 9 победи за Черноморец, голова разлика 174-57 за ЦСКА
ЦСКА като домакин: 34 мача, 29 победи за ЦСКА, 3 равенства, 2 победи за Черноморец, голова разлика 116-23 за ЦСКА

Мачът през есента: Черноморец - ЦСКА 1:1

Любопитни факти
*Загубата с 0:2 от Литекс на старта на полусезона бе едва четвъртото поражение за тима в първенството под ръководството на Миодраг Йешич (в 35 двубоя) – две срещу Локо Пд на „Лаута” и едно срещу “Левски”

*Срещу Литекс Томаш Черни допусна два гола във вратата си за първи път, откакто облече екипа на ЦСКА – общо 22 мача във всички турнири

*За първи път през сезона Черноморец допусна две последователни загуби в първенството, в които не успя да отбележи гол – 0:1 от Литекс и 0:2 от Левски

*Още 9 мача са необходими на 36-годишния защитник Траян Дянков, за да намери място в клуб „300” по участия в А група. Двамата с Тодор Янчев са най-възрастните полеви играчи в сегашния състав на А група

*След още 3 мача начело на Черноморец Димитър Димитров-Херо ще стане едва осмият треньор в историята на А група с 350 срещи в елита.

*ЦСКА и Черноморец са се срещали помежду си за първенство 69 пъти, като равносметката е: 46 победи за армейците, 14 равенства и 9 победи за акулите при голова разлика 174:57 в полза на червените.

*Само в София двата тима са изиграли 34 мача, като ЦСКА има впечатляващо надмощие: 29 победи, 3 равенства и 2 победи за Черноморец при г.р. 119:23 в полза на софиянци.

*За пръв път двата съперника играят в София на 10 октомври 1948 година. Мачът завършва 2:0 за “армейците”. Головете за домакините са дело на Димитър Миланов-Пижо (42, 55 минути). Това е и мач № 1 и за двата отбора в новосъздадената „А” РФГ.

*Най-голямата победа на ЦСКА над бургазлии е с 10:1 на 22 април 1987 година. С 5 гола се отличава Любослав Пенев.

*ЦСКА има 10 убедителни победи над “акулите” в столицата– 8:0, 7:0 на 2 пъти, 6:0, 5:0, 5:1, 4:0- 2 пъти и 4:1- 2 пъти.

*Първото равенство в София 2:2 е регистрирано на 28 октомври 1978 година. Второто реми 1:1 е в шампионата 199/80 година, а последното равенство 0:0 двата отбора направиха на 6 декември 2009 година.

*За пръв път Черноморец бие ЦСКА в София на 13 април 1991 година с 3:2. Черноморец повежда с 2 гола на В. Иванов и Д. Петков, а “червените” намаляват чрез колумбиеца Бернардо Редин в 16-ата минута, бургазлии отново бележат чрез Петър Жабов, а “армейците” успяват да стигнат само до 2:3 чрез гол на Антон Димитров в 65 минута.

*Втората и последна победа на “акулите” в столицата е на 8 август 2010 година. ЦСКА повежда още в 1-ата минута, но гостите след голове на Енис Хаири в 8-ата и Педриня в 42-ата минута стигат до победата.

*За ЦСКА най-резултатни са били: 10 гола - Петър Жеков, 7 гола - Спас Джевизов и Любослав Пенев, 5 – Димитър Якимов, Христо Стоичков и Владимир Манчев, 4 – Аспарух Никодимов и Емил Костадинов, 3 – Никола Цанев, Цветан Йончев, Георги Славков- Бенкса, Лъчезар Танев и Ййордан Лечков.

*Най-много голове 2 за Черноморец в мачовете с ЦСКА в София са отбелязали Р. Халачев, Ив. Притъргов и Г. Илиев- Креката.

*Най-често срещаните резултати на срещите в София са: 3:0 - 7 пъти (за ЦСКА) и 2:1- 4 пъти (3 за ЦСКА и 1 за Черноморец).

*ЦСКА е в серия от 10 поредни победи над Черноморец в София 2 пъти в периодите 1948-1977 година и 1992-2008 година

*Черноморец чака 43 години за първата си победа над ЦСКА в София – от 1948 до 1991 година.

*В 7 последователни мача в София в периода 1993-2008 година ЦСКА бележи поне по 3 гола на “акулите”!

*Любослав Пенев отбелязва 5 гола в един мач при победата с 10:1 на 22 април 1987 година.

*5 състезатели на ЦСКА са направили хеттрик срещу акулите в столицата: Петър Жеков- 2 пъти, Емил Костадинов, Ййордан Лечков и румънецът Флорентин Петре.

*Двама футболисти са вкарвали голове и за двата тима в София – Янко Кирилов и големият голмайстор на Черноморец Тотко Дремсизов (2 гола за армейците и 1 за Черноморец).

*Само една среща е завършила 0:0 от 34 мача, като резултатността е повече от добра – 142 гола в 34 мача, средно по 4,17 на мач

*В полза на ЦСКА са отсъдени 14 дузпи, като 13 са реализирани, а пропуск прави Любослав Пенев.

*В полза на Черноморец са отсъдени 3 дузпи, като 2 са вкарани, една е пропусната от Ив.Йовчев.

*Автори на най-бързите голове в 1 минута на двубоите в София са Владимир Манчев и Румен Трифонов.

*8 чужденци са се разписвали в София за ЦСКА – Бернардо Редин, Саша Чирич, Агналдо Перейра, Макдоналд Мукаси, Жоао Брито, Лео Лима, Флорентин Петре и Янис Зику.

*Гол № 100 за ЦСКА вкарва Асен Букарев в 16-ата минута при разгрома над Черноморец с 6:0 на 16 февруари 2002 година.

*В 17 кръг ЦСКА и Черноморец са играли в столицата само един мач през 1970 година и армейците бият с 5:1

*През март двата отбора са играли 5 мача в столицата, като ЦСКА бие 4 пъти, а срещата през 1980 година завършва наравно 1:1.

Любопитните факти са от вестник "Тема спорт"