Юношеският национален отбор на България до 17 години загуби с минималното 0:1 в контрола от Испания. Двубоят се състоя на стадион “Христо Ботев” в Благоевград и беше ръководен от съдията Ивайло Стоянов (Петрич). Единственото попадение реализира защитника на Еспаньол Рубен Дуарте в 57-ата минута. Двата тима ще изиграят още една проверка – на 23 февруари.

Българският национален отбор се готви за Елитния квалификационен кръг за място на Европейското първенство. Нашите таланти, родени през 1995 година, са в една група с Германия, Португалия и Турция. Мачовете ще се играят от 20-и до 25 март в Германия. За европейските финали в тази възраст се класира само победителят в групата. Селекционер на тази възраст е Александър Димитров.

Гостите от Испания пристигнаха с попълнения от Барселона, Реал (Мадрид), Арсенал, Еспаньол и други. Съставът е воден от Санти Дения, бивш съотборник на Любослав Пенев в Атлетико (Мадрид). В състава му личаха имената на две от новоизгряващите звезди на Барселона - Алехандро Грималдо Гарсия (ляв бек, който е част от втория отбор на каталунците) и Сержи Сампер Монтаня. За Испания през втората част се появи талантът от школата на Реал (Мадрид) Маркос Лехос Палео. Част от тима е и талантът от Арсенал Ектор Белерин Моруно, който играе за резервния състав на "артилеристите".

Контролата наблюдаваха повече от 1500 души, което със сигурност е рекорд за юношески мач в последните години. Първата възможност беше за българите, но в 9-ата минута Милчо Атанасов не успя да преодолее вратаря на Испания Рубен Вейга. В средата на първото полувреме последва натиск на гостите и опасни атаки по лявото крило на Иван Руис. В 30-ата минута Стивън Петков стреля към вратата, но в последния момент бранител на Испания изби топката.

През второто полувреме селекционерът на България Александър Димитров направи три промени в състава. В 57-ата минута Испания поведе в резултата след разбъркване в наказателното поле на нашия вратар Георги Китанов. След центриране от корнер защитникът на гостите Рубен Дуарте отблизо прати топката във вратата на “лъвовете”. След попадението “фуриите” продължиха да атакуват по-често, а домакините отстъпиха във владението на топката. В 68-ата минута вратарят на България Китанов улови добър изстрел на Котан. Три минути след това Оскар Хил би майсторски, но стражът се намеси решително. Минута преди края на редовното време българите имаха отличен шанс да изравнят. След пробив на Александър Василев (Чавдар Етрополе) отляво последва мощен удар на Стивън Петков (“Левски”), вратарят на Испания изби, а при добавката Петков нацели гредата от 3-4 метра./БЛИЦ

България (17) - Испания (17) 0:1
0:1 Рубен Дуарте (57)