"Лъвовете" се скъсаха да пропускат срещу 10 от домакините, включително и дузпа

снимка: Startphoto
1 от 10

ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Националният отбор по футбол на България загуби драматично с 1:2 при гостуването си на Черна гора в мач от група G на квалфикациите за Европейското първенство в Германия догодина. Стефан Савич (45+1) изведе домакините, а след почивката те останаха в намален състав след изгонването на Игор Вуячич в 59-ата минута заради нарушение за дузпа. Кирил Десподов за съжаление пропусна от бялата точка, но с човек повече "лъвовете" изравниха с първия гол с националната фланелка на Преслав Боруков (79) и до края на мача се скъсаха да пропускат пред вратата на домакините. В последните секунди от добавеното време опитният Стеван Йоветич (90+6) донесе трите точки на черногорците.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на жертвите от опустошителното земетресение в Мароко.

Черногорците бяха по-активни през първата част, но и "лъвовете" имаха своите шансове. В 8-ата минута Андрия Вукчевич центрира отляво, а Никола Кръстович надскочи Кристиан Димитров и стреля с глава, пращайки топката в аут.

България пропусна страхотен шанс в 19-ата минута, след като Кирил Десподов майсторски с пета изведе Лукас Петков зад отбраната на съперника. Той шутира без забавяне, но ударът му избит от бившия вратар на Левски Милан Миятович в корнер. Шест минути след това домакините извършиха принудителна смяна - Никола Шипчич напусна контузен, а на негово място влезе Жарко Томашевич.

Три минути преди почивката със страхотно спасяване блесна Иван Дюлгеров, който отрази удар на изведения сам срещу него Бакич. Домакините имаха претенции за дузпа за нарушение на Дюлгеров срещу Бакич, но след преразглеждане с ВАР играта продължи.

В първата от добавеното време за първата част при центриране от корнер Кристиан Димитров бе надскочен от резервата Жарко Томашевич, но ударът му с глава бе избит от Дюлгеров. Опитният капитан Стефан Савич обаче не сгреши при добавката и вкара за 1:0.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

След почивката "лъвовете" започнаха по-добре и това даде резултат. В 59-ата минута Десподов пусна елегантен пас към Спас Делев в наказателното поле, а опитният нападател технично се измъкна от Игор Вуячич, който го спъна. Реферът не се поколеба да посочи бялата точка и да вдигне втори жълт и червен картон за бранителя на Черна гора. Зад бялата точка застана Кирил Десподов, чийто удар в долния десен ъгъл обаче бе спасен от Миятович.

"Лъвовете" продължиха да играят по-добре с човек повече и в 77-ата минута Лукас Петков от добра позиция в наказателното поле не успя да уцели вратата. Две минути по-късно Спас Делев напредна отляво и шутира технично към далечния ъгъл. Топката срещна левия стълб, но дебнещият Преслав Боруков с глава реализира дебютното си попадение с националната фланелка за 1:1.

Напречната греда спаси българския отбор в 86-ата минута, когато отново след корнер Стефан Лончар надскочи бранителите и отправи хубав удар, който само бе изгледан безпомощно от Дюлгеров. Последваха силни минути за "лъвовете" и първо Спас Делев, а след това и Доминик Янков стреляха опасно, но без успех. В първата минута на 8-минутното продължение Димо Кръстев опита шут по земя от дистанция, който принуди Миятович да плонжира и да избие в корнер. Две минути по-късно ювелиран пас на Делев качи топката на главата на Боруков, който свали към Чочев и резервата шутира от въздуха в аут. Така се стигна до шестата минута от добавеното време, когато Стеван Йоветич се превърна в герой за Черна гора, след като засече с глава центриране на Дритон Камай и с помощта на рикошет и удар в левия страничен стълб матира Иван Дюлгеров за крайното 2:1.

След успеха си Черна гора събра 8 точки и се изкачи на втората позиция с 8 точки преди гостуването на Сърбия срещу Литва по-късно тази вечер. България остава на последното място с 2 точки.

ЧЕРНА ГОРА - БЪЛГАРИЯ 2:1
1:0 Стефан Савич (45+1), 1:1 Преслав Боруков (79), 2:1 Стеван Йоветич (90+6)

Най-важното от мача по минути:
* Минута мълчание в памет на жертвите на голямото земетресение в Мароко
1 - Начало на срещата.
7 - Лукас Петков успя да центрира в наказателното поле, където Десподов беше непокрит, но стреля твърде неточно.
8 - Андрия Вукчевич центрира отляво за Никола Кръстович, който надскочи Кристиан Димитров и нанесе удар с глава, но покрай вратата на Иван Дюлгеров.
19 - Кирил Десподов пусна прекрасен извждащ пас с пета между краката на черногорски защитник за Лукас Петков, който нанесе първия точен удар в мача, но бившият вратар на Левски Милан Миятович изби.
26 - Принудителна смяна в състава на Черна гора, след като Никола Шипчич се контузи и на негово място влезе Жарко Томашевич.
42 - Никола Кръстович изведе чудесно в наказателното поле Марко Бакич, който излезе сам срещу вратаря Иван Дюлгеров, отразил удара му.
43 - Домакините имаха претенции за дузпа за нарушение на Дюлгеров срещу Бакич, но след преразглеждане с ВАР така не последва.
45+1 - ГОЛ за Черна гора! Жарко Томашевич отправи удар с глава след центриране от корнер и Дюлгеров изби, но при добавката капитанът Стефан Савич се разписа за 1:0.
45+5 - Край на първата част!
.............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
59 - ДУЗПА за България и червен картон за Черна гора! Игор Вуячич фаулира влезлия като резерва Спас Делев в наказателното поле, като дори получи втори жълт и респективно червен картон.
60 - Кирил Десподов пропусна дузпата, след като шутира ниско по земята и вратарят Миятович отрази удара му от бялата точка.
77 - От добра позиция в наказателното поле Лукас Петков не успя да уцели очертанията на вратата.
79 - ГОООЛ за България! Спас Делев напредна добре по левия фланг и стреля добре към далечния ъгъл, но нацели левия страничен стълб, а при добавката Преслав Боруков с глава реализира дебютното си попадение с националната фланелка - 1:1.
83 - Четвъртият съдия Роберт Хартман стана за смях, като на два пъти обърка смяната на Ивайло Чочев. Полузащитникът замени Лукас Петков, а преди това Хартман опита да изкара от терена Димо Кръстев и Спас Делев.
86 - ГРЕДА за Черна гора! След центриране от корнер Стефан Йоветич засече с глава и прати топката в напречната греда, след което българските защитници изчистиха.
87 - Спас Делев отправи много силен удар от движение, но Милан Миятович успя да спаси.
88 - Доминик Янков направи добър пробив и шутира към далечния ляв ъгъл, но топката излетя в аут.
90 - Димо Кръстев стреля от границата на наказателното поле, но Миятович отново спаси.
90+4 - Спас Делев свали с глава топката за Ивайло Чочев, който шутира силно с левия крак и не намери целта.
90+6 - ГОЛ за Черна гора! Стеван Йоветич се превърна в герой за Черна гора, след като засече с глава центриране на Дритон Камай и с помощта на рикошет и удар в левия страничен стълб матира Иван Дюлгеров за 2:1.
90+9 - Край на мача! Черна гора победи България с 2:1 и излезе на второ място в групата ни с 8 точки.

Черна гора: 1. Милан Миятович – 5. Игор Вуячич , 15. Стефан Савич (К) , 22. Никола Шипчич (26 – 6. Жарко Томашевич), 8. Марко Янкович (844. Марко Вукчевич), 20. Стефан Лончар, 19. Марко Бакич  (849. Стефан Мугоша), 2. Андрия Вукчевич – 11. Никола Кръстович (767. Дритон Камай), 21. Урош Джурджевич  (4610. Стеван Йоветич )
Резерви: 12. Даниел Петкович, 13. Милош Драгойевич – 3. Ристо Радунович, 4. Марко Вукчевич, 6. Жарко Томашевич, 7. Дритон Камай, 9. Стефан Мугоша, 10. Стеван Йоветич, 14. Милош Раичкович, 16. Владимир Йовович, 17. Виктор Джуканович, 18. Небойча Косович
Селекционер: Миодраг Радулович

България: 23. Иван Дюлгеров – 3. Димо Кръстев, 6. Валентин Антов, 5. Кристиан Димитров (7416. Преслав Боруков ) – 20. Виктор Попов , 4. Илия Груев, 8. Андриан Краев (647. Доминик Янков), 14. Патрик-Габриел Галчев (6313. Йоан Стоянов) – 19. Лукас Петков (8318. Ивайло Чочев), 11. Кирил Десподов (К), 10. Георги Русев (469. Спас Делев)
Резерви: 1. Даниел Наумов, 12. Димитър Митов – 2. Иван Турицов, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 13. Йоан Стоянов, 15. Симеон Петров, 16. Преслав Боруков, 17. Иван Йорданов, 18. Ивайло Чочев, 21. Алекс Петков, 22. Илиан Илиев
Селекционер: Младен Кръстаич

Стадион: "Градски стадион", Подгорица
Съдия: Ханс Осмерс (Германия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР