Хърватия победи България с 2:1 в приятелски мач в Катар. Нашите показаха самочувствие, пропуснаха няколко добри положения и дори поведоха в резултата, но допуснаха обрат в рамките на 10 минути. Така "лъвовете" нямат победа далеч от дома в 20 поредни мача.

Финалистът от последния Мондиал (Хърватия загуби с 2:4 от Франция) излезе с куп промени в състава си, но пое контрола над срещата, като в 19-ата минута стигна до първото си чисто голово положение, при което Марко Ливая стреля с глава, но над вратата.

Малко след това Борна Баришич стреля опасно в горния десен ъгъл на нашата врата, но Вуцов спаси.

Българският страж се намеси авторитетно и в 19-ата минута, в която Никола Моро отправи бомбен шут към горния му десен ъгъл, но вратарят на нашите изби в корнер.

Нашите показаха зъби след 25-ата минута, когато в рамките на минута-две Радослав Кирилов стреля опасно в десния ъгъл на хърватската вратата, а след него и Мартин Минчев опита удар, но над напречната греда.

Десет минути преди края Хърватия осъществи поредната си опасна атака, завършила с хубав удар на Борна Баришич, но Вуцов за пореден път се оказа последна преграда пред гола.

До края на полувремето нашите опитаха още няколко атаки, при една от които Едисон Йорданов шутира опасно от дистанция, но покрай вратата.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

В началото на втората част за Хърватия се появиха две от звездите на тима Иван Перишич и Матео Ковачич, но въпреки това България имаше две добри възможности в първите пет минути - опасно центриране към Кирил Десподов и удар от фаул на Неделев.

След това Хърватия отново упражни натиск, а Марио Пашалич и Ловро Майер опитаха опасни удари.

Малко преди изтичането на час игра хърватите удариха греда след силен удар на Мислав Оршич, а в 63-ата минута останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Дуле Чалета-Цар.

България стигна до гол в 70-ата минута, в която Кирил Десподов беше изведен срещу вратаря на Хърватия и го преодоля за 1:0. Секунди след това обаче той свали фланелката си от радост и получи втори жълт картон.

Радостта на нашите продължи точно четири минути, тъй като Хърватия получи дузпа за нарушение на дебютанта Мики Орачев, а Лука Модрич изравни от бялата точка в 76-ата минута (1:1). Четири минути по-късно Хърватия осъществи обрат след точен удар на Андрей Крамарич за 2:1.

До края на срещата Иван Перишич пропусна да отбележи трети гол, след като прати топката на сантиметри от гредата от фаул. Минута по-късно Борислав Цонев можеше да изравни резултата, но вместо да стреля, подаде към Доминик Янков, който се забави и топката беше изчистена.

Проверката беше втора за двата тима по терените на домакина на предстоящото световно първенство (21 ноември - 18 декември), след като нашите загубиха с 1:2 от Катар, а финалистът от последния Мондиал направи 1:1 със Словения.

ХЪРВАТИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:1
0:1 Кирил Десподов (70'), 1:1 Лука Модрич (76' дузпа), 2:1 Андрей Крамарич (80')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
9'  ПЪРВА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ГОЛ! Марко Ливая получи топката в наказателното поле и стреля с глава, но над напречната греда.
10' Първа добра атака и за нашите! Кирил Десподов пада на границата на наказателното поле, но реферът дава сигнал играта да продължи.
11'  ОПАСНОСТ пред вратата на България! Борна Баришич отправи много коварен удар в горния десен ъгъл на Вуцов, но българският вратар протегна ръка и изби.
16' Десподов опита да изведе Мартин Минчев отдясно, но Миле Шкорич се върна и изби топката.
19'  БОМБЕН ШУТ на Никола Моро към вратата на България, Вуцов отново се намеси и изби топката в корнер.
25'  ПЪРВА ДОБРА ВЪЗМОЖНОСТ за България! Десподов пусна към Радослав Кирилов, който стреля силно в близкия ъгъл, но Ивушич изби в корнер.
27'  НОВ ШАНС за нашите! Чочев свали с глава към Мартин Минчев в наказателното поле, но ударът му премина над вратата.
30' Иван Турицов лежи на терена след остро влизане на хърватски футболист. След кратка пауза играта е подновена.
31' Радослав Кирилов проби отдясно, но е фаулиран от Дуле Чалета-Цар.
35'  ПОРЕДНА АТАКА за Хърватите! Борна Баришич получи топката след центриране и от воле я насочи в долния десен ъгъл, но Вуцов бе на мястото си и спаси.
39' Кирил Десподов проби отляво и е спрян от Домагой Вида. Неделев центрира, но не последва нищо опасно/
41' Хубав удар на Единсон Йорданов, но встрани от вратата.
44' Ивайло Чочев остана да лежи на терена след сблъсък, но малко след това се изправи.
45+1' Край на първата част.

46'  Няколко смени в двата тима! В игра влизат две от звездите на Хърватия Иван Перишич и Матео Ковачич, а за България Атанас Илиев.
47' Появилият се преди минути Перишич опита удар към вратата на България, но не уцели вратата.
48' Кирил Десподов шутира от дистанция, но ударът му е блокиран.
50'  ХУБАВО ЦЕНТРИРАНЕ на Кирилов, Десподов скочи за топката, но защитник на Хърватия се намеси.
51'  ШАНС ЗА БЪЛГАРИЯ! Тодор Неделев опита директно от фаул вдясно от вратата, но Ивица Ивушич се справи.
54' Марио Пашалич се озова на добра позиция и стреля, но топката рикошира и Вуцов я улови без проблем.
55' Нова опасност! Ловро Майер опита с глава, но не затрудни българския вратар.
59'  ГРЕДА за Хърватия след много опасен удар на Мислав Оршич от фаул. Топката "облиза" левия страничен стълб и напусна очертанията на игрището.
60'  Нови смени в двата тима. Георги Йомов и Георги Костадинов в игра за България, Будимир и Крамарич за съперника.
63'  ЧЕРВЕН КАРТОН! Дуле Чалета-Цар напуска терена след втори жълт картон.
68'  СТРАХОТЕН ШАНС ЗА НАШИТЕ! Атанас Илиев подаде към Десподов в наказателното поле, той стреля, но ударът му е блокиран.
70'  ГООООЛ за България! Атанас Илиев изведе Кирил Десподв с пас от собствената половина, нападателят надбяга отбраната и вкара гол за 1:0.
70'  ЧЕРВЕН КАРТОН! Десподов свали фланелката си от радост и получи втори жълт картон!
73'  Голямата звезда на Хърватия Лука Модрич влиза в игра.
74'  ДУЗПА за Хърватия! Реферът посочи бялата точка за фаул на дебютанта Мики Орачев срещу Крамарич.
76'  ГОЛ за Хърватия! Лука Модрич прати Вуцов в обратния ъгъл за 1:1.
80'  ГОЛ за Хърватия! Андрей Крамарич получи топката, стреля в обратния на Вуцов ъгъл и го преодоля за 2:1.
85'  ОПАСЕН УДАР на Иван Перишич от фаул, но на сантиметри встрани.
87'  КАКЪВ ПРОПУСК на БЪЛГАРИЯ!  Трима срещу един в наказателното поле на Хърватия!!!  Борислав Цонев трябваше да стреля, но предпочете да подава към Доминик Янков, който се забави и топката му беше избита.
90+2' Опасен удар на Будимир, но Вуцов се справи.
90+4' Шанс за Доминик Янков, стреля, но топката преминава встрани.
90+4' Край на мача.

Croatian Football Federation - WikipediaХЪРВАТИЯ: 23. Ивица Ивушич, 2. Миле Шкорич  (26  6. Марин Понграчич ), 21. Домагой Вида (46  8. Матео Ковачич), 5. Дуле Чалета-Цар , 3. Борна Баришич , 15. Марио Пашалич, 7. Никола Моро (46  4. Иван Перишич) , 11. Ловро Майер (73  10. Лука Модрич ), 18. Мислав Оршич, 13. Никола Влашич (60  17. Анте Будимир), 14. Марко Ливая (60   9. Андрей Крамарич )
Резерви: 1. Доминик Ливакович, 12. Иво Грбич, 16. Кристиан Якич, 19. Борна Соса, 20. Йошко Гвардиол, 22. Йосип Юранович
Селекционер: Златко Далич

Bulgarian Football Union - WikipediaБЪЛГАРИЯ: 1. Светослав Вуцов, 2. Иван Турицов (67  4. Мики Орачев), 6. Петко Христов, 3. Андреа Христов , 12.  Едисон Йорданов, 16. Кристиян Малинов (84 14. Доминик Янков) , 18. Ивайло Чочев (60  ,7. Георги Костадинов) 8. Тодор Неделев (84 10. Борислав Цонев) , 20.Мартин Минчев (46  19. Атанас Илиев) 11. Кирил Десподов  , 21. Радослав Кирилов (60'  17. Георги Йомов)
Резерви: 13. Николай Михайлов, 23. Иван Дюлгеров, 5. Кристиан Димитров, 9. Спас Делев, 15. Васил Божиков, 22. Илиан Илиев
Селекционер: Ясен Петров

Стадион: "Едюкейшън Сити", Доха
Съдия: Хамис Мохамед Ал Мари (Катар)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия

снимки: |Profimedia.bg