ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Националите ни не успяха да спечелят гостуването на Литва в третия мач от квалификациите за Евро 2024, завършвайки 1:1. Младата селекция на Младен Кръстаич игра с човек повече от 18-ата минута, но победата отново остана мираж.

В 15-ата минута домакините поведоха чрез Едвинас Гирдвайнис, в 18-ата Юстас Ласицкас получи червен картон, което улесни задачата на нашите. В 27-ата Марин Петков изравни със страхотно попадение, но до края нов гол не падна. Дъждът в Каунас, който на моменти беше проливен, затрудни сериозно футболистите.

След спечелената първа точка в квалификациите за Евро 2024 България остава на дъното в групата. Литовците също са с една, заемайки четвъртата позиция. Припомняме, че "трикольорите" записаха две загуби на старта през март - 0:1 от Черна гора и 0:3 от Унгария.

Във вторник на България предстои още по-трудно изпитание - домакинството на Сърбия в Разград (от 21:45 часа).

Топ Коефициенти за Всички Мачове Всеки Ден!

Селекционерът Младен Кръстаич изненадващо заложи на двама дебютанти от първата минута, а сред титулярите му отново попаднаха много младоци. Вратарят на Черно море Иван Дюлгеров и десният халф-бек на Левски Патрик-Габриел Галчев стартираха в Каунас. В защитата играха още Алекс Петков, който за първи път беше титуляр за мъжкия ни национален тим, Валентин Антов и Илия Груев-младши, докато ляв халф-бек беше Марин Петков.

Асът на ЦСКА 1948 и голмайстор на Efbet Лига Ивайло Чочев също започна титуляр, след като Кръстаич за първи път го повика. Опитният халф игра в средата на терена със Станислав Шопов. В атака стартираха още капитанът Кирил Десподов, Спас Делев и Maртин Минчев.

Чочев на няколко пъти опита да отбележи, но нямаше късмет. Включилите се като резерви Илиян Стефанов и Георги Русев също пробваха да вкарат в заключителните минути, в които "трикольорите" упражниха натиск, но топката не попадна във вратата на Литва.

Първата интересна ситуация в мача беше пред Дюлгеров. 23-годишният страж на Черно море сгреши и подари топката на Янкаускас, той подаде към капитана Фьодор Черни вляво в наказателното полe, последва центриране по земя, което не беше засечено от играч в жълто. При ответната атака Чочев опита да изведе Мартин Минчев, но защитник изпревари нападателя на Спарта (Прага).

В 15-ата минута Литва поведе. След центриране от корнер Едвинас Гирдвайнис бе изпуснат от Валентин Антов, засече топката от воле и прониза Дюлгеров за 1:0.

Малко след това домакините останаха с човек по-малко, след като Юстас Ласицкас получи директен червен картон за нарушение срещу Кирил Десподов, който се откъсваше сам срещу вратаря. От последвалия пряк свободен удар Десподов стреля над вратата.

В 23-ата минута Чочев пробва акробатично изпълнение, но над вратата. В 26-ата Десподов с няколо финта преодоля двама играчи на Литва, но голмайсторът Гирдвайнис блокира удара му.

Минута след това "лъвовете" изравниха. Марин Петков получи подаване пред наказателното поле от съотборника си в Левски Патрик-Габриел Галчев и с мощен изстрел се разписа - 1:1.

В добавеното време на първата част вратарят на Литва спаси удар на Илия Груев.

В началото на втората част влезлият като резерва Никола Илиев центрира в наказателното поле към Чочев, но голмайсторът на българския шампионат бе добре опазен от противник и не успя да стреля.

В следващите минути младата формация на Кръстаич стоя по-добре на терена и диктуваше играта, като численото превъзходство личеше. Сръбският специалист потърси промяна с включването на Никола Илиев и Иван Йорданов. В 61-ата минута влезе и Илиян Стефанов. Десетина минути след това литовците организираха контраатака, която завърши с удар, спасен от Дюлгеров.

До края мерникът изневери на Чочев, Стефанов и Георги Русев и срещата приключи 1:1.

Нашата група в квалификациите за Евро 2024

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!

ЛИТВА - БЪЛГАРИЯ 1:1
1:0 Едвинас Гирдвайнис (15), 1:1 Марин Петков (27)

Най-интересното по минути
1 - Начало на мача.
3  Първа опасност пред българската врата. Грешка на вратаря Иван Дюлгеров, който подари топката на Янкаускас, той подаде към капитана Фьодор Черни вляво в наказателното полe, последва центриране по земя, което не беше засечено от играч в жълто.
15  ГОЛ! 1:0 за Литва. Едвинас Гирдвайнис бе изпуснат от Валентин Антов при центриране от ъглов удар, засече топката от воле и прониза Иван Дюлгеров.
18
ЧЕРВЕН КАРТОН! Юстас Ласицкас е изгонен с директен червен картон след нарушение срещу Кирил Десподов, който нахлуваше опасно в наказателното поле на домакините.
27  ГОООЛ! Марин Петков изравни със страхотен гол. 19-годишният нападател на Левски получи подаване пред наказателното поле от дебютанта Патрик-Габриел Галчев и с мощен изстрел се разписа, прокарвайки топката през купа от играчи, за да се озове в мрежата на литовците.
33  Удар на Спас Делев от малък ъгъл, вратарят Едвинас Гертмонас успя да избие в корнер.
37 - Дъжд се излива над стадиона в Каунас.
45 - Добавеното време е 3 минути.
45+3  Силен изстрел на Илия Груев бе избит от вратаря на Литва.
45+4 - Край на първото полувреме.
---------------------
46 - Начало на второто полувреме.
46  Младен Кръстаич пуска в игра Никола Илиев и Иван Йорданов. Сменените са Спас Делев и Станислав Шопов.
61  Mартин Минчев отстъпи място на Илиян Стефанов.
65 - Илиян Стефанов нанесе удар с глава от трудна позиция, стражът на Литва улови без проблем.
74  Десподов е заменен от Георги Русев, капитанската лента отиде у Чочев.
75 - Нашите сериозно се затрудняват в атака и не могат да пробият защитата на домакините.
81  Галчев излиза, в игра се появи Йоан Стоянов.
83  Жълт картон за Георги Русев, който задържа противник, за да спре контраатака на Литва.
86  Русев пробва да се разпише с атрактивно изпълнение с ножичен удар, но топката премина покрай дясната греда.
87  В рамките на няколко секунди първо Чочев стреля, след което и Илиян Стефанов, но до гол не се стигна.
89  Нов удар на Чочев, топката прелетя покрай лявата греда на вратаа на Литва.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+4 - Край на мача. Националите ни завършиха 1:1 с Литва.

ЛИТВА: 12.Едвинас Гертмонас, 13.Юстас Ласицкас  , 20.Рокас Лекиатас, 4.Едвинас Гирдвайнис , 3. Маркас Бенета, 22. Модестас Воробйовас, 18.Овидиус Вебискас (46  9.Клаудиюс Упстас), 11.Дейвидас Шешплаукис (21  17.Пиюс Шиврюс), 15.Гвидас Гинейтис, 23.Елигиус Яанкаускас, 10.Федор Чернуч (к) (38  19.Гутис Паулаускас )
Резерви: 1.Емилиюс Зубас, 16.Лукас Паукще, 2.Линас Климавичиус, 5.Кипрас Кажуколовас, 6.Артемиус Тутишкинас, 7.Гратас Сигредас, 8. Каролис Узела, 9. Клаудиюс Упстас, 14. Фаустас Степонавичос, 17. Пиюс Шиврюс, 19.Гутис Паулаускас, 21.Даниел Романовский
Селекционер: Едгарaс Янкаускас

БЪЛГАРИЯ
12.Иван Дюлгеров, 2.Патрик-Габриел Галчев (81  13.Йоан Стоянов), 5.Алекс Петков, 23.Валентин Антов, 4.Илия Груев-младши, 22.Марин Петков , 18.Ивайло Чочев, 7.Станислав Шопов (46  17.Иван Йорданов), 19.Мартин Минчев (61  14.Илиян Стефанов), 9.Спас Делев (46  16.Никола Илиев), 11.Кирил Десподов (к) (74  10.Георги Русев )
Резерви: 1.Даниел Наумов, 21. Пламен Андреев, 3.Симеон Петров, 6.Виктор Попов, 8.Андриан Краев, 10.Георги Русев, 13.Йоан Стоянов, 14.Илиян Стефанов, 15.Петко Христов, 16.Никола Илиев, 17.Иван Йорданов, 20.Филип Кръстев
Селекционер: Младен Кръстаич

Каунас, „Дараюс и Гиренис“
Съдия: Якоб Сундберг (Дания)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР