Ботев победи Левски с 2:1 след впечатляващ обрат в много интригуващ мач от осмия кръг на Първа лига. Давид Яблонски даде преднина на "сините" с гол в 26-ата минута при гостуването в Коматево, но през втората част "канарчетата" надскочиха себе си и съумяха да изкопчат трите точки.

В 64-ата минута Тодор Неделев отбеляза след фатална грешка на Александър Любенов, който след далечен удар на национала допусна топката да премине между краката му - 1:1. Младият страж замени наказания Божидар Митрев за гостуването в Коматево, за което едва ли ще иска да си спомня. Пълният обрат за Ботев дойде в 77-ата минута, когато в герой за домакините се превърна Лъчезар Баталнов - 2:1.

За Левски това е първа загуба под ръководството на италианския треньор Делио Роси.

"Канарчетата" прекъснаха серията си от три поредни загуби в Коматево, като записаха втори успех от началото на сезона. Левски пък остава трети в класирането с 14 точки. "Сините" изостават с 5 от лидера ЦСКА и на 4 зад шампиона Лудогорец.

Още от първия съдийски сигнал избраниците на Николай Киров и тези на Делио Роси се вкопчиха в здрава битка. В седмата минута домакините поискаха дузпа за фаул на Милош Цветкович срещу Дуде Ндонгала, който изигра много силен мач за Ботев. Съдията Волен Чинков остави играта да продължи и не уважи искането на "жълто-черните".

Първата ситуация за Левски дойде в 22-ата минута, когато Мапуку нахлу мощно в наказателното поле, преодоля Серкан Юсеин, след което реши да стреля почти от аутлинията, но Иван Чворович го отчая с отличната си намеса. В 26-ата "сините" ликуваха. Чешкият защитник Давид Яблонски отбеляза в опразнената врата след отлично подаване на Габриел Обертан. Бившият играч на Манчестър Юнайтед най-сериозно тормозеше "канарчетата" в срещата днес и беше замесен при почти всяка ситуация пред Чворович.

До почивката пропуски направиха Цветкович и Мапуку, а второто полувреме беше изнесено отлично от играчите на Ботев, които бяха окрилени от верните си привърженици.

Изравнителното попадение падна в 64-ата минута. Неделев получи подаване от Цветомир Панов и стреля мощно с левия крак от 20-ина метра, топката беше в обсега на Любенов, който обаче не успя да я улови и позволи да премине между краката му, попадайки в мрежата му - 1:1.

Малко след това Обертан можеше да вкара, но прати топката в лявата греда на вратата на Ботев.

Сладкият успех на "канарчетата" дойде след гол на Лъчезар Балтанов в 77-ата минута. Фернандо Виана овладя топката по невероятен начин на далечната греда и подаде с пета към капитана на домакините около точката на дузпата, откъдето юношата на "сините" с мощен изстрел прониза Любенов за 2:1. След попадението Балтанов не се зарадва, демонстрирайки уважение към родния си клуб.

До края играчите на Левски бяха безсилни пред "канарчетата", които ликуваха след последния съдийски сигнал.

ВСИЧКО ЗА ПЪРВА ЛИГА
Първа лига, сезон 2017/2018 - телевизионна програма
Следете с БЛИЦ СПОРТ: Първа лига - трансфери и подготовка

БОТЕВ - ЛЕВСКИ 2:1
0:1 Давид Яблонски (26), 1:1 Тодор Неделев (64), 2:1 Лъчезар Балтанов (77)

Срещата по минути:
1 - Начало на мача!
3 - Дуде Ндонгала нахлу опасно в наказателното поле на Левски, финтира двама, след което стреля неточно в аут.
7  "Канарчетата" изразиха претенции за дузпа за съприкосновение на Милош Цветкович с Дуде. Съдията Волен Чинков остави играта да продължи и не уважи искането на домакините.
12 - Васил Панайотов удари с ръка в лицето Дуде Ндонгала при единоборство до тъчлинията. Всички от щаба на Ботев скочиха, искайки картон за играча на гостите.
18 - Неделев получи топката пред наказателното поле на Левски и стреля силно, но над целта.
22  Първа опасна ситуация пред вратата на Ботев. Жуниор Мапуку нахлу мощно вдясно в наказателното поле, преодолявайки Серкан Юсеин, след което реши да стреля почти от аутлинията, Иван Чворович улови.
26  ГОООЛ! Левски повежда с гол на Давид Яблонски - 0:1! Прохазка пусна извеждащ пас вдясно към Габриел Обертан, който успоредно на голлинията подаде прострелно към връхлитащия чешки защитник, за когото не бе проблем отблизо да засече право във вратата на Ботев.
33 - Хубава атака на гостите, при която топката беше пусната зад защитата за Роман Прохазка. Играч на Ботев в последния момент изчисти, но словакът претендираше за дузпа. Волен Чинков остана безмълвен.
40  Отличен рейд на Обертан през защитата на домакините, бившият играч на Манчестър Юнайтед подаде на свободния Милош Цветкович, който стреля от воле, Чворович изби.
42 - Удар на Мапуку премина в опасна близост край вратата на Ботев.
42  Милош Цветкович центрира отлично към Мапуку, който засече с глава от границата на малкото наказателно поле, топката премина на сантиметри покрай целта.
45 - Край на първото полувреме.
--------------
46 - Начало на второто полувреме.
55  Първи жълт картон в мача. Волен Чинков санкционира Васил Панайотов, отсъждайки фаул на халфа срещу Неделев в центъра на терена.
56 - Фелипе Бризола проби между Горанов и Пиргов, но реши да завърши сам атаката, нанасяйки неточен удар в аут.
59 - Остро центриране на Неделев от пряк свободен удар, Александър Любенов изби, но остана да лежи на земята след сблъсък с Радослав Терзиев.
64  ГОООЛ! Ботев изравнява - 1:1! Тодор Неделев бележи след фатална грешка на Любенов. Националът получи подаване от Цветомир Панов и стреля мощно с левия крак от 20-ина метра, топката беше в обсега на вратаря на "сините", той обаче не успя да я улови и позволи да премине между краката му, попадайки в мрежата му.
64 - Фен на Ботев нахлу на терена, но бързо беше заловен от стюардите и полицаите.
66 - ГРЕДА! Обертан за малко да даде аванс на Левски. Французинът нахлу на скорост в наказателното поле на домакините, преодоля и Чворович, след което нанесе удар от малък ъгъл, но право в левия стълб на вратата на Ботев.
71  Нов шанс за "сините". Прохазка свали с глава за появилия се в игра Серджиу Буш, ударът на румънеца беше избит в корнер.
77  ГОООЛ! Ботев прави пълен обрат - 2:1! Лъчезар Балтанов наказва бившия си отбор. Фернандо Виана овладя топката по невероятен начин на далечната греда и подаде с пета към Балтанов около точката на дузпата, откъдето халфът с мощен изстрел прониза Любенов.
78  "Канарчетата" претендират за дузпа, след като Яблонски поваля Дуде Ндонгала. Волен Чинков остава безмълвен.
90 - Добавеното време е 5 минути.
90+2 - Пиргов засича с глава центрираната топка, Чворович спасява.
90+5 - Край на мача. Ботев победи Левски с 2:1.

Резултат с изображение
БОТЕВ99.Иван Чворович, 2.Цветомир Панов, 70.Пламен Димов , 18.Радослав Терзиев, 23.Йордан Минев  (75  24.Лазар Марин), 17.Лъчезар Балтанов , 10.Серкан Юсеин , 29.Дуде Ндонгала (85  25.Крум Стоянов), 7.Фелипе Бризола (58  11.Тони Тасев ), 8.Тодор Неделев  , 9.Фернандо Виана
Резерви: 1.Даниел Кайзер, 25.Крум Стоянов, 26.Радослав Апостолов, 24.Лазар Марин, 5.Кристиан Димитров, 6.Алваро Юлиано, 11.Тони Тасев
Треньор: Николай Киров

ЛЕВСКИ24.Александър Любенов, 19.Милош Цветкович, 3.Димитър Пиргов, 28.Давид Яблонски , 4.Иван Горанов, 71.Васил Панайотов , 13.Жорди Гомес, 15.Роман Прохазка, 8.Антонио Вутов (59  14.Мики Орачев), 32.Габриел Обертан, 10.Жуниор Мапуку (69  9.Серджиу Буш)
Резерви: 1.Димитър Шейтанов, 14.Мики Орачев, 5.Холмар Ейолфсон, 11.Антони Белмонт, 6.Ивайло Найденов, 25.Георги Ангелов, 9.Серджиу Буш
Треньор: Делио Роси

Пловдив, спортна база в Коматево
Съдия: Волен Чинков

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация