Днес се навършват 28 години от началото на една магия в националния отбор на България. На 2 ноември 1988 година дебюта си за „лъвовете“ прави футболният магьосник Красимир Балъков.

По това време Бала е на 22 години и играе в Етър (Велико Търново). Това обаче на спира селекционера Борис Ангелов да даде шанс на младия халф за дебют в националния отбор. Така Балъков изиграва първия си мач за България в равенството 1:1 като гост на Дания в квалификация за Мондиал'90.

Къдрокосият полузащитник влиза в игра в 88-ата минута на мястото на Христо Стоичков. Датчаните откриват резултата още в осмата минута чрез Ларс Елструп, а България изравнява с попадение на Аян Садъков половин час по-късно.

Така се слага началото на един период на националния отбор на България, белязан от магията на футболните умения на Красимир Балъков. Тази ера продължава 15 години и приключва на 30 април 2003 година при победата на „лъвовете“ с 2:0 над Албания в контрола.

Бала има общо 92 мача и 15 гола за България. Първото му попадение е реализирано на 14 май 1992 година в Хелзинки при победата с 3:0 над Финландия, която дава началото на изключително драматичните и успешни квалификации за САЩ'94, където стигаме до четвъртото място. Последното попадение на Красимир Балъков за националния отбор е на 16 октомври 2002 година при успеха с 2:1 над Андора в квалификация за Евро 2004. Попадението на халфа в 58-ата минута се оказва победно, след като Георги Чиликов открива резултата в 35-ата, но Тони Лима връща един гол в 80-ата.