1_01.JPGПреди 30 години легендарният английски клуб Манчестър Юнайтед гостува за първи и единствен до момента път в България. Това става в 1/8-финален сблъсък на вече несъществуващия турнир КНК, а съперник е ЖСК-Спартак (Варна). Зрители от цяла България, не само от Варна, се изсипват на стадион “Юрий Гагарин”, за да гледат “червените дяволи”.

Гостите откриват резултата още в 9-ата минута, когато Брайън Робсън се разписва след комбинация с Норман Уайтсайд. Две минути по-късно резултатът е изравнен. Румен Димов се разписва от фаул и става единственият футболист, реализирал гол на Манчестър Юнайтед с екипа на български клуб.

"След като резултатът стана 0:1, видяхме, че няма какво да губим и се вдигнахме всички в атака. При една от тях съдията свири нарушение в наша полза около дъгата. Фаулът трябваше да го изпълни Живко Господинов, но реферът реши да го пребием, защото стената бе построена на близко разстояние. Тогава видях пролука между четирима души и нанесох удара от две крачки засилване. Топката попадна в долния десен ъгъл на вратаря Гари Бейли. Целият стадион стана на крака, включително и 300-та запалянковци от Острова”, спомня си Димов години по-късно.

Две минути след началото на второто полувреме грешка на защитата на “соколите” води до второто попадение за Манчестър Юнайтед, реализирано от Артър Греъм. На 2 ноември 1983 г. е срещата реванш на “Олд Трафорд”. “Червените дяволи” бият с 2:0 след два гола на Франк Стейпълтън в първия половин час на мача. Силен мач прави вратарят Красимир Зафиров, а Румен Димов и Стефан Найденов правят по два пропуска.