На 20 юни 1976 година стадион „Цървена звезда“ в Белград става свидетел на истинска футболна сензация. Световният шампион Германия губи финала на европейското първенство в Югославия, след като отстъпва на Чехословакия след дузпи.

Хората почни не помнят, че немците трудно се спасяват от загуба още в редовното време, след като Бернд Хьолценбайн вкарва за 2:2 в 89-ата минута. В историята остават триумфът на Чехословакия и изпълнението на победната дузпа.

Ули Хьонес пропуска при четвъртото изпълнение на германците от бялата точка и след това идва ред на един мустакат атакуващ халф на Бохемианс (Прага). 27-годишният по това време Антонин Паненка се засилва срещу застаналия на голлинията Сеп Майер. Чехът не се стряска от именития си съперник и прави нещо абсолютно неочаквано.

Паненка не залага на традиционното изпълнение на дузпа, а копва леко топката, която описва парабола и влиза в центъра на вратата, докато Майер се хвърля към долния ляв ъгъл на вратата си.

В годините след това мнозина футболисти копират Антонин Паненка. Някои го правят успешно, а други се провалят. Мустакатият чех остава в историята, тъй като този стил на изпълнение на дузпа влиза във футболната терминология с името „Паненка“.

20 юни 1976 г.
Чехославия – ФРГ 5:3 след дузпи
(2:2 в ред. вр. и след прод.)

1:0 Ян Швехлик (8), 2:0 Карол Добиаш (25), 2:1 Дитер Мюлер (28), 2:2 Бернд Хьолценбайн (89)

При дузпите: 1:0 Мариан Масни, 1:1 Райнер Бонхоф, 2:1 Зденек Нехода, 2:2 Хайнц Флое, 3:2 Антон Ондруш, 3:3 Ханс Бонгарц, 4:3 Ладислав Юркемик, 4:3 Ули Хьонес – пропуска, 5:3 Антонин Паненка

Чехословакия: 1.Иво Виктор, 2.Карол Добиаш (109-16.Франтишек Весели), 3.Йозеф Чапкович, 4.Антон Ондруш, 5.Ян Пиварник, 7.Антонин Паненка, 8.Йозеф Модер, 10.Мариан Масни, 11.Зденек Нехода (80-14.Павол Барош), 12.Коломан Кьог, 17.Ян Швехлик

DFB_1974.jpgФРГ: 1.Сеп Майер, 2.Берти Фогтс, 3.Бернхард Дитц, 4.Ханс-Георг Шварценбек, 5.Франц Бекенбауер, 6.Херберт Вимер (46-15.Хайнц Флое), 7.Райнер Бонхоф, 8.Ули Хьонес, 9.Дитер Мюлер, 10.Ерих Беер (80-14.Ханс Бонгарц), 11.Бернд Хьолценбайн